עלייה לארץ – רק בהצגת תעודת יושר

בעקבות סדרת רציחות בהם היו מעורבים עולים חדשים הוציא משרד הפנים הנחייה לפיה עלייה ארצה תותנה בהוכחת עבר נקי מפלילים

אלי ברדנשטיין | 30/4/2010 7:36 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בעקבות סדרת מעשי רצח מחרידים שבוצעו על ידי עולים חדשים, ובהם הרצח של בני משפחת אושרנקו, הוציא משרד הפנים הנחיה לפיה יהודי המבקש לעלות לישראל יידרש להציג תעודת יושר מהמשטרה. ההנחיה נועדה למנוע מעבריינים בעלי עבר פלילי מסוכן לנצל את יהדותם כדי לעלות לארץ.
דמיאן קרליק, רוצח משפחת אושרנקו
דמיאן קרליק, רוצח משפחת אושרנקו צילום ארכיון: חן גלילי

בסוכנות היהודית, שמנפיקה את אשרות העלייה בכל העולם חוץ מאשר בחבר המדינות, טוענים שההנחיה איננה שוויונית. "איך בדיוק עולים מתימן או מאדיס אבבה יציגו תעודות יושר? יש מדינות שזה בלתי אפשרי ומנוגד לחוק לבקש זאת", אמרו גורמים בסוכנות.

עוד ציינו הגורמים שבחבר המדינות אפשר גם לרכוש תעודות יושר מזויפות, כך שההנחיה לא תסייע למנוע עלייתם של עבריינים לישראל. גורמים אחרים טוענים שיש בהנחיה החדשה דווקא משום גורם מעכב עלייה של "אנשים הגונים רבים, שייעלבו כשיבקשו מהם תעודת יושר".
"הדרישה מעוגנת בחוק השבות"

ההנחיה של משרד הפנים מבוססת על אחד הסעיפים בחוק השבות, שקובע ששר הפנים רשאי שלא להעניק אשרת עלייה למי שהוא "בעל עבר פלילי העלול לסכן את שלום הציבור". במילים אחרות, באופן רגיל מי שמוכיח שהוא יהודי שלושה דורות אחורה, או נשוי ליהודייה, רשאי לקבל אשרת עלייה ולעלות לארץ. לפי ההנחיה החדשה, אם לא ימציא תעודת יושר, לא יוכל לעלות לארץ. מתברר שההנחיה הייתה קיימת תמיד, אך לא נאכפה מעולם. כעת מבקש השר ישי לאכוף את ההנחיה.

מאז יצאה ההנחיה נמתחה עליה ביקורת קשה, ובמשרד הפנים הוחלט להקים ועדה בין-משרדית בראשות משרד הפנים, בה חברים משרד החוץ, נציגים של הסוכנות ומשרד

הקליטה וכן המשטרה. בסיכום הדיון האחרון השבוע החליט נציג משרד הפנים עמוס ארבל להמליץ על אכיפת ההנחיה על עולים שטרם נמצאים בתהליכי עלייה לישראל.

מנכ"ל מחלקת העלייה והקליטה בסוכנות אלי כהן: "הדרישה להצגת תעודות יושר עלולה לפגוע בעולים ובצנעת הפרט שלהם. מדובר בדרישה בלתי שוויונית ובלתי ליברלית".
דוברת רשות האוכלוסין וההגירה סבין חדד: "הדרישה לקבלת מידע על עבר פלילי קיימת זה שנים ומעוגנת גם בחוק השבות". שר הפנים אלי ישי ביקש להדגיש שהוא מודע לבעייתיות של הדרישה להציג תעודת יושר, אך יש צורך ביצירת מנגנון כזה שימנע מבעלי עבר פלילי לעלות לישראל.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים