גורם צבאי בכיר: צה"ל פעל לפי דיני המלחמה

בכיר במערכת המשפטית הצבאית אומר כי ההשתלטות על המשט עולה בקנה עם החוק הבינלאומי. "מותר היה אפילו לתקוף בתותחים"

נועם שרביט | 1/6/2010 2:26 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בעקבות התקרית האלימה שבה השתלטו כוחות צה"ל על ספינות המשט לעזה, אמר גורם משפטי בכיר בצבא כי "פעולת צה"ל נגד המשט נעשתה בהתאם למשפט הבינלאומי". לדברי הגורם, בשל הסכסוך המזוין בין ישראל לחמאס השולט בעזה, חלים באיזור דיני לחימה. דינים אלו מאפשרים להטיל סגר ימי על חופי מדינת אויב, במקרה זה, ממשלת חמאס בעזה, כאמצעי לגיטימי להשגת יעדי הצבא.

חיילים שהותקפו בעת הפשיטה על ספינות המשט לעזה. צילום : דובר צה
חיילים שהותקפו בעת הפשיטה על ספינות המשט לעזה. צילום : דובר צה
חיילים שהותקפו בעת הפשיטה על ספינות המשט לעזה. צילום : דובר צה"ל

"צה"ל עמד בכל התנאים להטלת הסגר", אמר הגורם. "הסגר הוכרז עוד בינואר 2009 במהלך מבצע עופרת יצוקה. ישראל אכפה את הסגר מאז ולא הפלתה בין אוניות של מדינות שונות". לפי המשפט הבינלאומי, הוסיף הגורם, "ישראל רשאית להגדיר באילו פרמטרים, מבחינת הסדרים טכניים, היא מוכנה להעביר את הסיוע ההומניטרי. ישראל הודיעה שתעביר סיוע דרך המעברים היבשתיים בלבד".

בצה"ל מדגישים, כי דיני הלחימה מתירים לתפוס ספינה המפרה את הסגר גם במים בינלאומיים, עוד בטרם נכנסה לאזור הסגר, וזאת אם ברור שהיא מתכוונת לעשות כן. "במקרה זה", אומר הגורם הבכיר, "הזהרנו את הספינות שהן עומדות להפר את הסגר והן אישרו שבכוונתן לעשות כן. מאחר שהן גילו התנגדות לתפיסה, המשפט הבינלאומי מתיר לתקוף אותן אפילו בירי תותחים. אבל בשל הצורך במידתיות פעלנו בדרך אחרת".

כעת, מסביר הגורם, מי שאינו חשוד בתקיפת חיילים או בעבירה אחרת על החוק הישראלי, יוחזר לארצו בתום בירור ותחקיר. "את יתר נוסעי הספינות ניתן לעצור ולנקוט נגדם הליכים פלילים", אמר.

דובר צה''ל
נשק שנמצא על סיפון הספינה מרמרה. דובר צה''ל
צה"ל נערך להשתלטות גם על ספינות נוספות שיפרו את המצור

מוקדם יותר אמר בכיר במערכת הצבאית שלמרות התוצאות הקשות של האירוע, בו נדרשו חיילי צה"ל להפעיל נשק חם במהלך ההשתלטות, כי "יצרנו הרתעה ואנו מאמינים שנרתיע ספינות נוספות מלהגיע לאיזור". הוא הוסיף ואמר כי "אנחנו נפעל על פי אותו מודל בנחישות וברגישות לביצוע המשימה".

"לא נוכל לאפשר כניסה של

ציוד שעלול לסכן את ביטחון מדינת ישראל באיזור רצועת עזה", הוסיף הבכיר. במקביל, נערכים כוחות צה"ל להשתלט גם על הספינה רייצ'ל קורי שעתידה, על פי המתוכנן, להגיע לחופי הארץ כבר היום.

"אם יידרש, יעשו הכוחות גם שימוש בכח", אמר הגורם הצבאי בהתייחסו להגעה הצפוייה של הספינה מאירלנד.  


בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים