רויטרס עיוותה תמונות מהמשט לעזה

סוכנות הידיעות הבינלאומית השמיטה סכינים וכתם דם משתי תמונות מההשתלטות על ה"מאווי מרמרה". רויטרס בתגובה: הטעות תוקנה

ערן סויסה | 7/6/2010 19:55 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
סוכנות הידיעות הבינלאומית רויטרס עושה זאת שוב: בכמה מתמונות ההשתלטות של לוחמי השייטת על ספינת ה"מאווי מרמרה" שפורסמו בעיתון הטורקי הורייט נראו תוקפי החיילים עומדים מעליהם כשבידיהם של שלושה מהם סכינים. התמונות, שאותם צילמו הפעילים של הספינה, הגיעו לידי העיתון הטורקי ומשם התגלגלו אל סוכנויות הידיעות השונות, שהפיצו אותן בין כלי תקשורת בעולם. ואולם, בתמונות שהפיצה סוכנות הידיעות רויטרס אין כל זכר לסכינים.

בשני מקרים שונים ניתן להבחין בקלות כיצד שונתה זווית התמונה כך שהסכינים שנראו בתמונה המקורית נעלמו כלא היו. תקרית דומה אירעה במלחמת לבנון השנייה כשהסוכנות הודתה כי אנשיה ערכו תמונה של לבנון הבוערת בתוכנה גרפית.

המקרה הנוכחי פורסם לראשונה בבלוג האמריקאי הפופולרי Little Green Footballs. עורכיו הציגו שתיים מהתמונות המקוריות שנמסרו לפרסום מידי הפעילים, ולצדן את התמונות שסוכנות רויטרס הפיצה לכלי התקשורת. בצילומים המקוריים נראים בבירור שלושה גברים האוחזים בסכינים מעל לוחם שייטת פצוע המוטל על רצפת הספינה. בצילומים שהפיצה סוכנות רויטרס, לעומת זאת, הסכינים נותרו מחוץ לפריים באמצעות תקריב, ובאחד מהם נעלם גם כתם אדום, ככל הנראה דם.

מרויטרס נמסר בתגובה: "סוכנות הידיעות רויטרס מחויבת לדיווח מדויק ומקיף. כל התמונות שעוברות דרכנו נבררות בקפידה ועוברות תהליך של הערכה עיתונאית. התמונות שבהן מדובר התקבלו באיסטנבול והוכנו לפרסום והפצה בתהליך שכלל את חיתוך קצוותיהם, על פי הנוהל הרגיל. כשהבחנו כי במהלך החיתוך הוסר מהן בשגגה פיגיון, הפצנו את התמונות המקוריות באופן מיידי".
צילום: הורייט ורויטרס
התמונה כפי שהיא במקור (למעלה), וכפי שפורסמה ברויטרס (למטה). צילום: הורייט ורויטרס

צילום: הורייט ורויטרס
התמונה כפי שפורסמה במקור (למעלה), וכפי שהיא פורסמה ברויטרס (למטה). צילום: הורייט ורויטרס
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''תקשורת''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים