מחיר המים: כמה זה עולה לנו?

1,000 ליטר מים עולים פחות ממחיר של שישיית מים בבקבוקים. ובכל זאת ההוצאות החודשיות על בקבוקי שתייה ומי ברז שווים

nrg מעריב | 9/6/2010 15:14 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
על מה אנחנו מוציאים יותר כסף? על מים או על משקאות קלים? מחקר של פרופ' ראובן גרונאו, מהמחלקה לכלכלה באוניברסיטה העברית, חושף כי ההוצאות שלנו על משקאות קלים, זהה לחלוטין להוצאה שלנו על מים. פרופ' גרונאו הציג את הממצאים במסגרת הכנס השלישי של תאגידי המים, שנערך בשבוע שעבר בכפר בלום, ודן במדיניות משק המים.
בקבוק מים מהברז. כמעט בחינם
בקבוק מים מהברז. כמעט בחינם צילום: רויטרס


על פי הנתונים שהוצגו סכום הכסף שאנחנו מוצאים בחודש על משקאות קלים ושתיית אלכוהול שווה להוצאה הביתית על מים (הן על מי שתייה והן מים לצרכיי כביסה, פעולות ניקיון וכו'). בקרב השכבות החלשות עוד ניתן לראות שוויון מוחלט בהוצאות – הסכום עומד על 100 שקל אותם המשפחה משלמת על מים  ועל בקבוקי שתייה.

בקרב האוכלוסיות המבוססות יותר הפערים גדלים. ההוצאה החודשית של משק בית בעשירונים העליונים על מים יגיע לקצת פחות מ-150 שקל. זאת לעומת כמעט 200 שקל אותם ישלמו עבור משקאות קלים ואלכוהוליים. אגב כשמשווים את ההוצאה של ציבור זה מגלים כי על חשמל ותקשורת הם משלמים באופן מובהק סכומים גבוהים יותר – בין 350 שקל ל-400 שקל.

"איכות המים בברזים בישראל מעולה, המים נקיים ואין מניעה משתייתם", אומרים בתגובה בפורום תאגידי המים שעוסק באיכות המים ביומיום.  "שתיית המים מהברז נותנת לגוף את כל המינרלים שהוא דורש, וגם לא מכאיבה לכיס. 1000 ליטר עולים פחות ממחיר של שישיית מים בבקבוקים", הם אומרים. לדבריהם, מי ברז זמינים לכל, והגיע הזמן להשתמש בהם גם לשתייה. "מסקר שעשינו, גילינו כי רק אחד משלושה שותה מים מהברז, אנו מצרים על כך, ומעודדים את כולם לחזור לשתות מים מהברז".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

דעות וטורים

המייל הירוק

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים