כך הסתבך רפאל חדד שישב בכלא הלובי

נחשפים פרטים חדשים על נסיבות מעצרו של הישראלי שהשתחרר השבוע. חדד צילם את קדאפי, הרגיז את השלטונות והואשם בריגול

יוסי אלי ואלי ברדנשטיין | 10/8/2010 8:33 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
"בדיוק ראיתי את קדאפי נוהג ברכבו הפרטי סמוך לכיכר הירוקה. מספר תיירים מסודאן החלו לצעוק 'קדאפי קדאפי'. לאחר מספר שניות אני והשוטרים הצטרפנו לקריאות אלו. אחלה קדאפי". אלה היו המשפטים האחרונים, המתפרסמים כאן לראשונה, אותם הצליח לכתוב רפאל (רפרם) חדד בן 34, יומיים לפני שנעצר בידי שלטונות לוב בחשד לריגול לטובת ישראל ונשלח לכלא הלובי.

ליברמן ורפאל חדד
ליברמן ורפאל חדד צילום: פלאש 90
אלה גם המילים שככל הנראה סיבכו את הישראלי, ששב אתמול ארצה, עם השליט הבלתי מעורער קדאפי. המשפט נכתב ב-14 במרץ ברשת החברתית "פייסבוק". חדד כתב אותו כדי להתגאות בהישגיו התיירותיים בפני חבריו.

כעבור יומיים כבר כתב חדד "אני בצרות". מאז נעלמו עקבותיו - עד לפני כמה ימים. קרוב לחצי שנה לאחר שעזב את ישראל לכיוון טורקיה כדי לחקור את השורשים האבודים של יהודי לוב, בשליחות מרכז "אור שלום" למורשת יהודי לוב, הצליח שר החוץ אביגדור ליברמן להחזיר את חדד לישראל.

לפני מעצרו הצליח חדד לתפוס במצלמתו את כלי רכבו של שליט לוב. בתשובה לשאלת חבריו, האם סביב רכבו של קדאפי נכחו שומרי ראש, כתב חדד באנגלית: "כלום, אין שומרי ראש. הוא נוהג ברכבו בעצמו, ואפילו עוצר ברמזור אדום". ככל הנראה, תיעוד מסוג זה הכעיס את השלטונות הלוביים, והם עצרו את חדד בחשד לריגול לטובת ישראל.

וכך מצא את עצמו חדד בכלא לובי, מנותק מן המציאות במשך חמישה חודשים ארוכים. חבריו ובני משפחתו ששמעו על מעצרו ניסו ליצור איתו קשר באמצעות הרשת, אך לשווא. בסופו של דבר, לאחר חמישה חודשים של היעדרות מן הרשת וזמן קצר לפני נחיתתו בישראל, כתב חדד בשורת הסטטוס "אני חי".
ליברמן: לוב הפתיעה לטובה

החזרתו התאפשרה בזכות מאמצים גדולים שהפעיל משרד החוץ שעירב, בין השאר, את ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני, נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, ואפילו מספר חברי כנסת ערבים ישראלים. בסופו של דבר מי שהצליח להביא לשחרורו של חדד, צלם, אמן ומבקר מסעדות מירושלים, הוא המיליארדר האוסטרי מרטין שלאף, חברו של ליברמן.
 

שליט לוב, קדאפי
שליט לוב, קדאפי צילום ארכיון: אי-פי-אי
אתמול נחתם בירדן הסכם בנושא זה בין קרן קדאפי לבין סוכנות הסיוע לפליטים של האו"ם. בטקס השתתף גם ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) שאמר כי "מדובר בהצלחה ובצעד בכיוון הנכון עד להסרת המצור באופן סופי מעל רצועת עזה הזכאית לחירות ולא למצור, לחופש ולא לבית כלא גדול".

עסקת שחרורו של חדד מהכלא הלובי כוללת הסכם להעברת כחמישים מיליון דולר מקרן קדאפי לאונר"א לצורך בניית 1,250 בתים ברצועת עזה במקום בתים שנהרסו במבצע
"עופרת יצוקה".
 
"פגשתי אותו בשדה אחרי חמישה חודשים, עם הרבה שליטה עצמית. כל הכבוד שהוא עבר חוויה כנראה לא פשוטה עם כזה קור רוח", אמר שר החוץ ליברמן על דבר שחרורו.

בהמשך התייחס שר החוץ למחויבויות שקיבלה על עצמה ישראל כדי לשחרר את חדד. "אלה דרישות הגיוניות של לוב, שנכבד אותן. בסך הכל, מצדם של הלובים בהחלט נרשמה הפתעה לטובה והתנהגות אחראית. אני מודה לכולם שרפאל איתנו ושמח על כך".

שמחה מהולה בעצב

חדד נחת אתמול בשעה 15:00 בשדה התעופה בן-גוריון, לאחר ששוחרר כבר שלשום מכלאו והוטס במטוסו של שלאף לווינה. "הייתי רוצה להודות לכל מי שעזר", אמר חדד במסיבת עיתונאים שארגן משרד החוץ בשדה התעופה בן-גוריון. "אני שמח שבאתם. משמח לפגוש כל כך הרבה אנשים בשדה התעופה".

עם זאת, שמחתו של חדד הייתה מהולה בעצב. כשחזר לביתו ציפתה לו בשורה מרה על מות סבתו, שנפטרה לפני כשבוע. וכך קרה שלאחר מסע מפרך הגיע חדד ישירות לשבעה. "קיבלנו בשורה משמחת מהולה בעצב", אמרה אתמול אחותו של חדד. "אנחנו מאוד נרגשים ורפי צריך לעכל את כל הטלטלה".

אביו של חדד, משה, ביקש לעזוב את המשפחה לנפשה: "אני קברתי את אמא שלי, אין לי כוח להתעסק עם מה שהיה. משרד החוץ ביקש מאיתנו לא לדבר".

רפאל חדד הוא לא השליח הראשון של מרכז "אור שלום" למורשת יהודי לוב שהשלטונות הלובים עוצרים במהלך שליחותו. בשנת 2002 נשלח אזרח צרפתי יהודי בשם דניאל גרינברג על ידי המרכז לתעד את נכסי הקהילה בלוב ונעצר על ידי המשטרה המקומית. הוא הוחזק בתא מעצר במשך תשעה ימים ולאחריהם שוחרר עם כל ציודו.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/in_country/ -->