נושאת מזל"טים: חיל הים כובש את השמיים

לאחר שהביטו על חיל האוויר ועל השמיים בקנאה, בחיל הים החליטו לרכוש מטוסים ללא טייס משלהם שישמשו לאיסוף מודיעין

אמיר בוחבוט | 2/9/2010 8:17 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
עד היום הם הביטו למעלה לשמים בקנאה. אבל בחיל הים החליטו לרכוש מטוסים ללא טייס משלהם, שישמשו לצורכי איסוף מודיעין. בשנים האחרונות גובר הצורך במטוסים ללא טייס למשימות שונות באוויר, ביבשה, וכעת גם בים. אלא שבחיל הים נוצרה תחושה שלא יוכלו להתבסס רק על המטוסים שניתנים להם לזמן מדוד על ידי חיל האוויר, ועליהם למצוא מטוס ייחודי משלהם.

מזל''ט. בקרוב יילבש לבן
מזל''ט. בקרוב יילבש לבן צילום: התעשייה האווירית
למרות היחסים האישיים הטובים בין מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, ובין מפקד חיל הים האלוף אלי (צ' ייני) מרום, קיים מתח רב בין שני החילות. התחושה בחיל האוויר היא כי נוגסים בסמכותם באוויר וכי המומחים להפעלת מל"טים נמצאים בידיהם, ואילו בחיל הים סבורים כי היכולות שלהם מוגבלות כשאין בידיהם כלי טיס שהם רשאים להפעיל.

כדי לפתור זאת איתרו בחיל הים את המטוס ללא טייס "אורביטר" (orbiter) מתוצרת חברת איירונאוטיקס. הוא ישמש את ספינות הטילים של החיל באיסוף מודיעין הרחק בלב ים. 
יגדיל באופן משמעותי את ארגז הכלים של מפקד הסטי"ל

"מה שסייע לקבל את ההחלטה היא היכולות של המזל"ט להיות משוגר מלב ים, באמצעות כן שיגור מיוחד, והכי חשוב הוא יכולת נחיתה בלב הים על גבי הסטי"ל", הסביר אחד הקצינים, "נפרסת רשת על כלי השיט והוא לוכד את המזל"ט".

מדובר במזל"ט שיכול לפעול במשך ארבע שעות, במשקל של כעשרה ק"ג ולטווח פעולה של 80 ק"מ. אחת התכונות של האורביטר היא שהוא פועל בצורה שקטה

ובגובה רב ומאפשר להשתמש בו בפעולות מיוחדות".

"שימוש בכלי טיס לא מאוישים בלב ים יגדיל באופן משמעותי את ארגז הכלים של מפקד הסטי"ל באיסוף מודיעין בזמן אמת בלי להמתין", אמרו בחיל הים, "כך יוכל חיל הים לפעול באופן אוטונומי גם בתחום הפעלת המל"טים".

מדובר צה"ל נמסר: "מטעמים מובנים צה"ל אינו נוהג לפרט על אודות רכישות, הפעלות והצטיידות".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/army_security/ -->