בלגן באומן: ברסלב נגד משטרת אוקראינה

הקדושה שליוותה את העלייה לקברו של רבי נחמן מאומן הופרעה השנה בשל מספר עימותים בין "מקורבי" ברסלב ומשטרת אוקראינה

ניסן צור ויצחק טסלר | 13/9/2010 8:13 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
 
אומן
אומן צילום המחשה: אי.אף.פי (לאיש מהמצולמים אין כל קשר לכתבה)
ההילולה השנתית סביב קברו של רבי נחמן מברסלב, שמשכה השנה לאומן למעלה מ-20 אלף עולי רגל מישראל, שציינו מאתיים שנה לפטירתו של הצדיק, התרחקה בסוף השבוע האחרון מאווירת הקודש והזכירה יותר זירת קרב בין החסידים הישראלים לבין משטרת אוקראינה.

מתברר כי במהלך סוף השבוע האחרון נעצר אחד מ"מקורבי ברסלב" שהגיע מישראל להתפלל על קברו של רבי נחמן, לאחר שהואשם כי דקר אזרח מקומי ופצע אותו באורח בינוני. על פי הדיווחים, האזרח הישראלי חשד במקומי כי הוא גונב מתיקיהם של חבריו שהגיעו מישראל.

על פי עדי ראייה, העימות החל לאחר שאחד החסידים הישראלים הבחין בתושב מקומי שמנסה לגנוב מתוך תיקים שהונחו בדירה ששכרו חבריו. הוא התנפל עליו, ובמהלך העימות שלף סכין ודקר את האזרח האוקראיני בבטנו.
החסידים ניסו למנוע מעצר

הפצוע פונה לבית החולים המקומי על ידי אמבולנס שהוזעק למקום, ומשם נמסר אתמול כי מצבו ממשיך להיות קשה. על פי עדויות של מספר אנשים ששהו במקום בזמן התגרה, החסיד הישראלי היה בגילופין בזמן שהתנפל על המקומי ודקר אותו.

שוטרים רבים מתחנת המשטרה המקומית שהוזעקו למקום בעקבות האירוע ניסו לעצור את החסיד הישראלי - אולם אז נתקלו בהתנגדות אלימה מצד אלפי החסידים, שניסו למנוע בגופם את המעצר.

לדברי ישראלי

שנכח בזירת האירוע, ההסלמה אירעה לאחר ששוטרים אוקראינים הגיעו לבניין בו שהה החשוד בדקירה ודרשו לעצור אותו. דיירי הבניין החלו להשליך חפצים על השוטרים ההמומים, ואלה הזעיקו תגבורת של עשרות אנשי ביטחון נוספים. "לאחר שהחשוד בדקירה יצא הוא נעצר על ידי השוטרים, ואז מאות חסידים החלו לצעוק'פדיון שבויים'", שחזר טובול. "הם רצו אחרי השוטרים והשליכו אבנים". במקום התפתחה מהומה במהלכה נפצעו שני שוטרים.

ההמון בעט ברכב

המהומה בהילולה היוותה המשך ישיר לאירוע גדול נוסף שאירע רק יום אחד לפני כן, כאשר רכב ובו שני תושבים מקומיים הוקף על ידי מאות חסידים ישראלים שחשדו כי גם הם ניסו לגנוב מתיקיהם. ההמון בעט ברכב וניסה לנפץ את השמשות, תוך כדי שהוא מבקש לשלוף את צמד המקומיים אל מחוץ לרכב - אולם למרבה המזל הגיעו למקום כוחות משטרה גדולים, והם הצליחו לחלץ את השניים ולהעבירם לחקירה בתחנת המשטרה המקומית.

גם ההתערבות המשטרתית הזו לא עברה בשקט: השוטרים זכו להתעמת בצורה אלימה עם מאות מעולי הרגל הישראלים שתקפו אותם, עד שלא נותרה בררה וכמה מהם נאלצו להשתמש בכלבים, בתרסיס פלפל ובאמצעים נוספים לפיזור ההפגנה האלימה.

האירועים הקשים גרמו למורת רוח רבה בקרב בכירי החסידות, והם הבהירו אתמול כי מתוך יותר מ-20 אלף מאמינים שהמריאו השנה לאומן, רק כמחצית הם חסידי ברסלב. לדברי גורם בחסידות, אף שהרוב המוחלט של המבקרים מגיע כדי להתקרב ליהדות ולתורתו של רבי נחמן, יש קומץ צעירים שבנוסף לביקור בקבר הקדוש מבקרים באתרים פחות קדושים אותם מפעילות תושבות האזור.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/judaism/ -->