מבחני המיצ"ב: פער משמעותי בין התלמידים היהודים לערבים

המבחן הבודק את הישגי התלמידים בכיתות ה' וח' ברוב בתי הספר בארץ חושף פערים גדולים גם בין הישגי תלמידים על רקע כלכלי. לצד זאת, נרשמה עלייה קלה בציונים במתמטיקה ושפת אם בכיתות ה' ובמדעים בכיתות ח'. הבנות מראות הישגים גבוהים משל הבנים, למעט במתמטיקה. סער: החברה איננה שוויונית

אפרת זמר-ברונפמן | 21/10/2010 11:44 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
משרד החינוך פרסם הבוקר (ה') את תוצאות מבחני המיצ"ב בבתי הספר לשנת תש"ע. מהנתונים עולה שישנו שיפור קל בהישגים לעומת שנה שעברה. לצד זה, צוין כי עדיין קיימים פערים משמעותיים בהישגים שנובעים ממעמד חברתי וסוציו-אקונומי. פערים משמעותיים במיוחד נרשמו בין המגזר היהודי למגזר הערבי. שר החינוך, גדעון סער, אמר כי הנתונים מעודדים ומראים מגמת שיפור, אך ציין: "החברה הישראלית אינה שיוויונית - זה בא לידי ביטוי גם במערכת החינוך".

בשנה שעברה: עלייה מתונה בציונים, אך עדיין נמוכים
  
תלמידים בכיתה.
תלמידים בכיתה. צילום ארכיון: שימי נכטיילר
מבחן המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית-ספרית) הוא מבחן ארצי שנערך מדי שנה, והוא בודק את הישגי התלמידים בכיתות ה' וח' במקצועות: אנגלית, מתמטיקה, מדעים ושפת אם.

מהנתונים של המבחן לשנת תש"ע, שפורסמו היום, עולה כי ניכר שיפור קל בתוצאות של התלמידים.
בכיתות ה' נרשמו הישגים טובים יותר במתמטיקה ובשפת אם, אך לא היה שינוי משמעותי במדעים ואנגלית. בכיתות ח', נרשמה עליה בציונים במדעים.

השנה החליטה הרשות הארצית למדידה והערכה לדרג את ציוני המיצ"ב על סולם רב שנתי שנע בין 200 ל-800 נקודות. במשרד החינוך טוענים כי שיטת הסולם הרב שנתי ("כיול") היא היחידה המאפשרת השוואה רב שנתית שמנטרלת את ההבדלים שיש ברמת המבחן בין השנים ובוחנת באמת את רמת הידע האובייקטיבי.

לפי סולם זה, תלמידי כיתות ה' השיגו את הציונים הבאים: 524 במדעים, 508 באנגלית, 529 במתמטיקה, 521 בעברית ו-539 בערבית. תלמידי כיתות ח' השיגו את הציונים הבאים: 522 במדעים, 513 באנגלית, 511 במתמטיקה, 538 בעברית, 513 בערבית. 
גם בשנה שעברה: שיפור קל

למרות השיפור הקל, הדוח ממשיך להציג פערים משמעותיים בהישגים בין עשירים לעניים. על פי הנתונים, פערים חברתיים וסוציו-אקונומיים משפיעים על טיב התוצאות. בנוסף, נרשם פער של עשרות נקודות בין התוצאות של המבחנים במגזר היהודי והמגזר הערבי. גם בהיבט המגדרי ישנם הבדלים: התלמידות עם הישגים גבוהים משל התלמידים, למעט במתמטיקה.

שר החינוך, גדעון סער,

אמר שהנתונים טובים ומעודדים, וכי מותר לדבר על מגמת שיפור מתמשכת. "נושא הפערים הוא מאוד משמעותי. החברה הישראלית אינה שוויונית וזה בא לידי ביטוי גם במערכת החינוך", אמר.

מנתוני מבחני המיצ"ב שנערכו בשנה שעברה עלה כי ישנו שיפור בהישגי התלמידים, אך הם עדיין נמוכים יחסית לתוצאות בשאר מדינות המערב. השנה שעברה הייתה השנה הראשונה בה פורסם סולם הישגים רב שנתי, שהשווה בין הישגי התלמידים במהלך שלוש השנים שקדמו לדוח. על פי הנתונים, חלה עלייה בכל תחומי הלימוד בהם התבצע המיצ"ב: אנגלית, מתמטיקה, מדעים ושפת אם.

מהנתונים עוד עלה כי ישנם פערים גדולים בין המגזר היהודי למגזר הערבי, וכן בין שכבות סוציו-אקונומיות בחברה. למרות שעל פי הסולם החדש ניתן היה לראות עלייה מתונה בהישגים, ציוני הגלם לשנת תשס"ט עדיין היו נמוכים למדי.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/in_country/ -->