קרב רב: מי יהיה היורש של הרב עובדיה יוסף

השאלה שמפחידה את ש"ס ועליה איש במפלגה לא מוכן להשיב בגלוי, היא מי יהיה היורש של מנהיג תנועת ש"ס שחגג לאחרונה יום הולדת 90

שי דורון | 8/11/2010 8:24 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
 
הרב עובדיה יוסף נושא דרשה בכנס של תנועת ש''ס בירושלים.
הרב עובדיה יוסף נושא דרשה בכנס של תנועת ש''ס בירושלים. צילום ארכיון: פלאש 90
אומרים שלכל אדם בכלל וכל מנהיג בפרט יש תחליף. מדובר באמרה נכונה בדרך כלל, לחיים הרי יש כוח משלהם, וגם לאחר לכתם של מנהיגים גדולים ודגולים, תמיד יימצא נושא הלפיד, אותו אחד שמכריז על עצמו: "אני ממשיך דרכו". עם זאת, בעולם החרדי, כמו בעולם החרדי, החוקים שונים. לרבי מליובאוויטש למשל עוד לא נמצא יורש עד היום, וביום הולדתו ה~90 של הרב עובדיה יוסף שצוין לאחרונה, למרות מסכת ההערכות, הדיונים והספקולציות לא ברור מה יהיה ביום שאחרי.

בישיבות מתלחשים האברכים בחברותות ומנסים לשרטט את דמותו יורש של המנהיג הספרדי שהפך למוסד של איש אחד. בפרלמנטים של בתי הכנסת בין מנחה לערבית מנחשים כיצד תיראה ש"ס בלי מר"ן, ובמסדרונות הפוליטיים מנתחים את מלחמות הירושה כדי להמר על המנהיג העתידי.

השאלה מי יתעטף בגלימה המוזהבת ויחבוש את המצנפת הכחולה של הראשון לציון היא שאלת מיליון הדולר בקלחת המבעבעת של עסקני ש"ס, ועוד יותר במשפחה המסועפת והמסוכסכת, הייצרית והרגשנית של בית הרב.
"לנצח נצחים"

לכל אחת מהנפשות הפועלות יש עמדה ברורה ומשנה סדורה בעניין, אבל איש לא מעז להתראיין בשמו. און רקורד מצהירים כולם כי "מר"ן הרב עובדיה ימשיך להנהיג אותנו לנצח נצחים עד ביאת גואל צדק". שלא לפרסום הם גועשים כמעיין המתגבר.

בחודש האחרון שוחחנו עם כמה מבכירי הרבנים בארץ, עם ראשי ש"ס בעבר ובהווה וכמובן עם הפלגים השונים במשפחת יוסף. כמו כן, נועדנו עם אישים המלווים את הרב עובדיה ואת המפלגה שנים רבות. בעזרת הדעות המגוונות והנתונים השונים ננסה לצייר את מפת הירושה העתידית.

ב-90 שנותיו היה הרב עובדיה יוסף דמות רבת אנפין בשורה של תחומים: הרב הראשי הראשון לציון, בכיר הדיינים בישראל, פוסק הדור, סופר פורה, מרביץ תורה, דרשן עממי ומנהיג רוחני פוליטי. ברור כי איש לא יירש את

מכלול התפקידים ומלחמת הירושה תתנהל בקטגוריות השונות בין בני המשפחה ובין עצמם ומול רבנים נוספים.

הרב עובדיה יוסף הוא אב ל-11 ילדים - שש בנות וחמישה בנים, סב לעשרות רבות של נכדים בוגרים ולעשרות נינים. כל בניו וחתניו הם רבנים מוכשרים ומנוסים. בעולם התורה הספרדי אין שושלת ואילן יוחסין; בחסידות צאצאי האדמו"ר הופכים לאדמו"רים, אצל הבאבות רוח הקודש עוברת בירושה מאב לבן ואפילו בישיבות הליטאיות, הרציונליות, ראשי הישיבה הם בדרך כלל בנים או חתנים של ראש הישיבה הקודם. ברבנות הספרדית אפשר לצמוח יש מאין. הרב עובדיה עצמו הוא הבן של אדון יעקב מהמכולת של בית ישראל, הרב הראשי שלפניו יצחק נסים היה קודם בחירתו בעל חנות סידקית ברחוב דוד ילין וכן גם הראשונים לציון שאחריו.

המאבק על הגלימה

הרב יעקב יוסף.
הרב יעקב יוסף. צילום ארכיון: פלאש 90
כאשר כיהן הרב עובדיה כנשיא בית הדין הרבני הגדול הוא התבקש פעם להוציא צו על תנאי למניעת בחירות לרב עיר בצפון בטענה כי המשרה מגיעה לבנו של הרב המנוח ללא בחירה. בפסק דינו קבע הרב כי כתר מלכות וכתר כהונה עוברים בירושה, אבל כתר תורה פתוח לכל – ודחה את העתירה. אף על פי כן חמשת בניו של הרב מתמודדים ביניהם על ירושותיו השונות. הם מסומנים כי הם ראויים למלא את מקומו לא רק מתוקף היותם "הבנים של" אלא בזכות גדולתם בתורה וכישוריהם האחרים.
ביניים: על ארבעה בנים

מאבק הירושה המרכזי, הסוער והיצרי ביותר, הוא על גלימת הראשון לציון. הבחירות לכהונת הרב הראשי הספרדי הראשון לציון יתקיימו רק בעוד שנתיים, אבל ההיערכויות לקראת ההתמודדות מתנהלות כמה שנים. ארבעה מבין חמשת בניו של הרב לוטשים עיניים למשרה. הם יתמודדו בינם ובין עצמם במעין פיינל פור פנים משפחתי, ואחריו מול מועמדים חוץ משפחתיים. שלושה מן הבנים מתחרים ביניהם בימים אלה במעין משחקי קדם גביע, אם להמשיך את ההקבלה לעולם הספורט, על משרת הרב הראשי לירושלים, שבה הם רואים מקפצה לכהונת הראשון לציון בעתיד.

"המועמד הטבעי לכהונת הראשון לציון במקום אביו היה אמור להיות בכור הבנים הרב יעקב יוסף", מספר לזמן ירושלים, המקורב למשפחה. הרב יעקב דומה מאוד לאביו בצורתו החיצונית, כמו גם בחיתוך דיבורו ובסגנונו. הוא רב שכונות צפון העיר, ראש כולל ונחשב למרביץ התורה הגדול בעיר. הוא מגיד עשרות שיעורים שבועיים קבועים וקלטות משיעוריו מופצות באלפים. לרב יעקב ניסיון ציבורי לא מבוטל: הוא ייסד את ש"ס הירושלמית וכיהן כחבר מועצת העירייה. בקדנציה הראשונה של ש"ס הוא כיהן כחבר כנסת.

הרב יעקב נושא עיניו לכהונת הראשון לציון, אבל סיכוייו נכון להיום קלושים. הסיבה: הוא מסוכסך עם אביו על רקע אידאולוגי ומשפחתי. בעוד שהרב עובדיה מתון מבחינה מדינית, הרב יעקב שבר ימינה והוא מזוהה עם חב"ד ואנשי כהנא ומטיף לארץ ישראל השלמה. כדי לשפר את סיכוייו ינסה הרב יעקב להתמודד תחילה על תפקיד הרב הראשי לירושלים, סיכוייו במגרש הביתי טובים יותר.

הבן שלא זקוק למקפצה

הרב אברהם יוסף
הרב אברהם יוסף פלאש 90
"אחיו, הרב אברהם יוסף, הרב הראשי לחולון וחבר מועצת הרבנות הראשית, אינו זקוק למקפצה הירושלמית והוא יתמודד בעתיד ישירות על כהונת הראשון לציון", טוען רב שכונה בעיר המזוהה עם ש"ס. הרב אברהם שונה לחלוטין מאחיו. הוא נחשב לסמן הציוני והליברלי במשפחה. הוא היחיד ששירת בצה"ל בשירות חובה ובשירות קבע, היה הרב הצבאי הראשי של חיל האוויר והצנחנים והוא סגן אלוף במילואים.

"הרב אברהם גדל וחי בתל אביב ובמקומות אחרים בגוש דן והוא שונה מנטאלית מאחיו הירושלמים. הוא נבחר ברוב גדול כרב הראשי לחולון וזכה למירב הקולות גם בבחירות למועצת הרבנות הראשית. לרב אברהם תכנית שבועית ופינה יומית של תשובות בהלכה ברדיו "קול חי" והוא זוכה לפופולריות רבה.

מאבק על הרבנות בירושלים

הרב יצחק יוסף
הרב יצחק יוסף צילום: פלאש 90
"גם האח השלישי, הרב יצחק יוסף, תופר לעצמו את גלימת הראשון לציון. הרב יצחק עומד בראש ישיבת חזון עובדיה - ספינת הדגל של הישיבות הספרדיות, והוא מכהן כרב קהילה בשכונת סנהדריה. עיקר פרסומו נובע מסדרת הספרים שכתב 'ילקוט יוסף' – יותר מ-20 ספרים המסודרים כמעין שולחן ערוך ספרדי החובק את כל תחומי ההלכה על פי פסיקת אביו הרב עובדיה.

הרב יצחק מתמודד בימים אלה על תפקיד הרב הראשי לירושלים כפלטפורמה לכהונת הראשון לציון בעתיד. נכון להיום הוא נתמך על ידי הרב עובדיה ועל ידי מחותנו הרב הראשי שלמה עמאר, אבל הוא פחות פופולארי מאחיו ברחוב הירושלמי".

מסלול רבני-תורני

אחיו הצעיר הרב דוד יוסף מכונה ברחוב בימים אלה "הרב הראשי המיועד, לשעבר". הרב דוד מכהן כרבה של שכונת הר נוף וכראש בית המדרש לרבנים ודיינים יחווה דעת בעיר. גם הוא חיבר סדרה בת עשרות ספרי הלכה, בשם "הלכה ברורה". הרב דוד הוא המוכר והייצוגי ביותר במשפחת הרב. לפני שנים הציע לו אביו להחליף את אריה דרעי כשר הפנים וכיו"ר ש"ס אבל הבן סירב והבהיר כי הוא נחוש להמשיך במסלול הרבני התורני. אשר על כן יעד אותו אביו לכהונת הרב הראשי לירושלים. אחיו הגדול במעט, הרב יצחק, נעלב מאוד בזמנו.
 

הרב דוד יוסף
הרב דוד יוסף פלאש 90
הרב הראשי הישיש של העיר הרב שלום משאש האריך ימים על ממלכתו ועד שמילוי מקומו נעשה אקטואלי חל מהפך בבית הרב עובדיה. הרבנית מרגלית נפטרה, והרב עבר להתגורר עם בן הזקונים הרב משה ורעייתו יהודית יוסף, שטיפלו בו במסירות רבה. בהשראתם הודח דרעי מראשות ש"ס, והרב דוד, שהיה "הבן יקיר", נדחק והשפעתו צומצמה. הרב משה והרב הראשי שלמה עמאר, שבתו נשואה לבנו של הרב יצחק יוסף, שכנעו את הרב עובדיה להעביר את תמיכתו מהרב דוד לרב יצחק.

הרב דוד החליט שלא לוותר ולהתמודד ראש בראש מול אחיו על רבנות העיר. כאן פרצה מלחמת אחים סוערת מלווה בהכפשות והשמצות הדדיות. הרב יצחק נהנה מתמיכת הרב עובדיה והרב עמאר, אבל הרב דוד מקובל יותר בין אנשי הגוף הבוחר. לפי שעה נדחו הבחירות שוב ושוב בשל עתירות לבג"ץ ולגופים אחרים.

המועמד שייבחר כרב ראשי לירושלים כמו גם המועמד שיפסיד ישובו ויתחרו בגמר הגדול על כהונת הראשון לציון והרב הראשי בעוד שנתיים. ארבעת האחים המתמודדים ביניהם יפגשו בגמר מועמדים נוספים שלא מבני המשפחה, כמו למשל הרב שמואל אליהו - הרב הראשי לצפת ובנו של הרב מרדכי אליהו, או הרב אליהו אברג'יל, שהובס בשתי מערכות הבחירות האחרונות על כהונת הראשון לציון אבל ינסה את כוחו בשלישית. גם רבה של באר שבע יהודה דרעי, אח של אריה, עשוי להתמודד. כדי למנוע מלחמת אחים שוקלים בש"ס אפשרות לשנות את חוק הרבנות, לבטל את הבחירות ולהאריך את כהונתו של הראשון לציון הנוכחי הרב שלמה עמאר.

שאר רוח

אבישי בן חיים.
אבישי בן חיים. צילום: פלאש 90
"ייבחר שמי שייבחר לראשון לציון לא יירש את מעמדו וסמכותו של הרב עובדיה יוסף כפוסק הדור, לפחות לא בשלב הראשון. גדול הדור וגדולי התורה לא נבחרים ולא ממונים, אלא הם מבססים את מעמדם על ידי הצבעה ברגליים של ציבור המשחר לפתחם עם שאלות הלכתיות, על ידי פסקי הלכה מקוריים וגם על ידי החצר המתגבשת סביבם. מבחינה תורנית אין לרב עובדיה יורש, הוא הרב הספרדי האחרון.

"הדור הבא של הרבנים כבר משועבד לחלוטין לעולם הישיבות הליטאי. הרב עובדיה גדל בישיבת פורת יוסף והביא את הספרדיות הגאה שלו לידי ביטוי בהלכה. הוא הציב אתגר מול האליטה האשכנזית", טוען אבישי בן חיים, הפרשן לענייני חרדים של חדשות 10.

"אני צופה כי בעידן שלאחר הרב עובדיה יתחולל מרד גדול נגד השיטה ההלכתית שלו. השיטה של הרב כיום דורשת מעדות המזרח לוותר על המנהגים שהביאו מבתיהם, למשל מנהגים של עדות מרוקו, טוניס, תימן וכדומה. מדובר במנהגים שכיום מתבטלים בבתי הכנסת הספרדיים, מכיוון שכולם הולכים לשיטתו של הרב עובדיה יוסף. אני צופה שתהיה מרידה בפסיקות וניסיון מצד אחרים להחזיר עטרה ליושנה – דווקא באינדיבידואליזם של העדות. לא ברור אם בסופו של דבר זה יעזור, אבל יהיה ניסיון. זה ברור. אלה גורמים שבוערים. מהבחינה הזו צפוי משהו מאוד מעניין מבחינת ההתפתחות ההלכתית של הציבור הספרדי".

אין יורש פוטנציאלי

ניצן חן, שכתב את הביוגרפיה של הרב עובדיה יוסף, מסכים עם בן חיים כי קשה להצביע על מועמד אחד שיכול להשתחל לנעליו הגדולות של הרב, אך סבור כי לא תהיה ברירה אלא למצוא יורשים פוטנציאליים. "אין אפשרות להיווצרות של ואקום בחלל תורני ורבני, בטח לא כשמדובר בסמכות רבנית כמו של הרב עובדיה יוסף. אני מניח שלתוך החלל הזה תיכנס פדרציה של רבנים, שייכנסו לא כאדם אחד אלא כמקבץ שיכלול רבנים ספרדים בעלי שיעור קומה. הם יאגדו בתוכם לא רק את התפיסה הספרדית העיראקית שממנה בא הרב יוסף, אלא יינתן ביטוי גם לפלגים ועדות שונות שנאלצו עד היום להכפיף ראש.

ניצן חן
ניצן חן יח''צ
 
"קשה לי להאמין שתהיה דמות רבנית אחת שתאחד סביבה את העולם הספרדי התורני כמו שהרב עובדיה הצליח לעשות. בניגוד לליטאים, אצל הספרדים אין יורש מסומן. מועצת חכמי התורה, שהייתה למעשה דמות רבנית אחת, תהפוך בעידן שלאחר הרב עובדיה למועצת חכמים דה פקטו ולא רק דה יורה".

אם בכל זאת יימצא היורש הרוחני של הרב עובדיה הוא יהיה ככל הנראה אחד מראשי הישיבות הספרדיות הגדולות, כמו ראש ישיבת פורת יוסף הרב שלום כהן, ראש ישיבת קול יעקב הרב יהודה עדס, ראש ישיבת כיסא רחמים בבני ברק הרב מאיר מזוז, או ראש ישיבת אור ברוך הרב גבריאל טולידאנו.

בראש מועצת חכמי התורה של ש"ס יעמוד בשלב הראשון ראש ישיבת פורת יוסף הרב שלום כהן ובעתיד הרחוק הרב הראשי הנוכחי שלמה עמאר, או רבה של יד אליהו הרב משה מאיה החבר במועצה הנוכחית, או ראש ישיבת אור החיים הרב ראובן אלבז. לרשימת המועמדים להנהגה הרוחנית של ש"ס יצטרפו כאמור גם ארבעת בניו של הרב עובדיה.

גוליבר בארץ הגמדים

שחר אילן
שחר אילן צילום: פלאש 90, באדיבות בית אבי חי
"ברובה של הקריירה של הרב הוא היה במצב של גוליבר בארץ הגמדים, דהיינו אין במשך רוב שנותיו דרג שני וספק אם יש סביבו דרג שלישי", טוען שחר אילן, פרשן לענייני חרדים, כיום סמנכ"ל עמותת "חידוש - חופש דת ושוויון". "זה הרב ואין בלתו. אין מצב כזה אצל האשכנזים למשל. הרב עמאר יוצר מצב שיש משהו שיכול להיות סוג של הנהגה, הוא אמנם לא מתקרב למעמדו של הרב, אבל הוא באזור. אם הרב יחיה מספיק זמן והרב עמאר יגדל מספיק הוא יוכל לקחת חלק מתפקידי ההנהגה.

"השאלה מה יקרה למהפכה של הרב – התקרבות יהדות המזרח אל הדת. זה האיש שמילא גאווה את לבבותיהם של היהודים המזרחים. ברור שהרב עצמו יהפוך אחרי מותו לקדוש גדול, אבל מה יישאר מהמהפכה שלו? מי יישאר פוסק רבני שווה ערך לאשכנזים? בעיניי הדמות הנשית החשובה במשפחה היא לא יהודית, אלא דווקא עדינה (בתו של הרב - ש"ד), שמובילה מהפיכה חרדית אקדמית. איזה תפקיד אישה כמוה יכולה לתפוס לאחר מותו של הרב? אלה שאלות שאין עליהן תשובה", מסכם אילן.

בן חיים טוען כי "גם בתוך הציבור החרדי הדמות היחידה שמעיזה מבחינה תורנית להישיר מבט לעיני החרדים האשכנזים זה הרב עובדיה. כל השאר מתבטלים בפני העולם האשכנזי. אף אחד לא ייכנס לנעלי הרב, אבל כמה דמויות רבניות עשויות לתפוס מקום כרבנים מובילים; הרב עמאר הוא שם חם בתור דמות עם גלימה, הדרת הפנים ונועם דיבור. חכם שלום כהן מפורת יוסף נמצא גם הוא במגרש. חשוב להבין שהרב עובדיה הוא נדיר מהבחינה הזו שהוא רוצה להשאיר חתימה בהיסטוריה. קשה למצוא דרייב כזה אצל רבנים אחרים, גם לא אצל הרב אלישיב. אנחנו מדברים על אדם שבגיל 40 הציג מועמדות לתפקיד הרב הראשי, אדם שבתודעתו העצמית הוא דמות היסטורית".

לאריה דרעי יש פוטנציאל

הרב משה יוסף בחתונת בתו של אריה דרעי
הרב משה יוסף בחתונת בתו של אריה דרעי צילום: יוסי עוז, חדשות 24
השאלה המסקרנת ביותר היא מי יחליף את הרב עובדיה יוסף כמנהיג ש"ס ויירש את מלוא עוצמתו הפוליטית. ש"ס של היום היא הצגה של איש אחד: אין פריימריס, אין מרכז, אין לשכה, אין הנהלת סיעה ואין קבינט. יש רק את הרב עובדיה שעל פיו יישק דבר. הוא בעל הבית של המפלגה המשמשת לשון המאזניים הנצחית. לא רק ארבעת בניו של הרב שואפים לעמדת כוח זו, כאן מצטרף אליהם גם הבן החמישי הרב משה, בן הזקונים שהוא האיש החזק ביותר של ש"ס כיום בשל השפעתו הרבה על אביו, שעמו הוא מתגורר. הרב משה ורעייתו הרבנית יהודית יעשו הכול כדי לשמר עוצמה זו בידיהם גם בעתיד. יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי, ומתחרהו שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס שואפים גם הם להחליף את הרב כמנהיג ש"ס.

"במערכת הפוליטית הכול משוכנעים כי דווקא כאן התמונה ברורה: המנהיג הפוליטי של הציבור הספרדי בעידן שאחרי הרב עובדיה יהיה אריה דרעי", אומר פרשן חרדי ידוע שחושש להגיד את הדברים בגלוי.

"דרעי, שסיים את תקופת הקלון, נמצא היום מחוץ למערכת. הרב עובדיה, שהעביר את הנהגת ש"ס כפיקדון לידיו של אלי ישי, נמנע מלשחרר אותו. הוא חולק כבוד רב לדרעי, אבל לא מחזיר אותו להנהגת התנועה. דרעי זוכה לאהדה ציבורית אדירה והוא נחשב לנכס אלקטורלי בלתי נדלה. כתלמידו ומעריצו של הרב עובדיה הוא נמנע מלהקים מפלגה מתחרה או להצטרף למסגרת מפלגתית אחרת. בעידן שלאחר הרב עובדיה סביר להניח כי הוא יכבוש בסערה ובקלות את ש"ס. אם לא יעלה הדבר בידיו בעידן של פוסט הרב עובדיה, הוא יחולל מפץ ספרדי ויקים מפלגה חדשה".

אריה דרעי
אריה דרעי צילום: פלאש 90
דמותו של המנהיג הפוליטי העתידי של ש"ס מעוררת עניין רב בחיים הפוליטיים. ראש הממשלה בנימין נתניהו שיקם בקדנציה הקודמת את יחסיו עם הרב עובדיה ועם ש"ס והרב עצמו תגמל אותו ומנע מציפי לבני להרכיב ממשלה אחרי התפטרות אהוד אולמרט. אחרי הבחירות שוב הכריע הרב לטובת נתניהו ושיגר את קדימה לאופוזיציה. גם היום מבוססת הממשלה על ש"ס, והסכמי השלום, אם יהיו או לא, תלויים במידה רבה ברב עובדיה. במפלגות הגדולות ואפילו בממשל של ברק אובמה וברשות הפלסטינית מתעניינים ביום שאחרי הרב.

"מבחינה פוליטית בש"ס, דרעי לוקח הכול. זה ברור. כולם בש"ס יודעים שביום שאחרי אריה דרעי עולה", גורס בן חיים. "הקונסטלציה לא משנה - אם תהיה מפלגה חדשה או שדרעי ישתלט על ראשות ש"ס, בכל אופן להערכתי ש"ס בלי הרב עובדיה ובלי אריה דרעי שווה שני מנדטים, לא יותר".
גם חן סבור כי "כל הסימנים מנבאים שאריה דרעי מתכוון לחזור לזירה הפוליטית - אם להנהגת ש"ס ואם למפלגה יהודית-דתית-חילונית חדשה.

"אני מעריך שש"ס במתכונתה הנוכחית תשתנה ותנסה להגדיל את קהלי היעד שלה לקהילות נוספות בחברה הישראלית הספרדית ולא בהכרח רק לחרדים שומרי תורה ומצוות. מהבחינה הפוליטית - המנהיג החזק יהיה דרעי מן הסתם. אין לדעתי שאלה האם ש"ס תתרסק, יש פה נכס פוליטי עצום שאין לו יורש מובן מאליו ולכן ברור שתהיה מלחמה. ברור ששני הפלגים יהיו פלג דרעי והרב דוד יוסף, ופלג הרב משה ויהודית, שגרים כידוע עם הרב וילכו עם ישי או אטיאס מן הסתם. הפילוג הזה הוא כוח טבע בלתי נמנע".

הכסף הגדול

התחרות על מורשת הרב תתנהל בקטגוריות נוספות. הרב עובדיה יוסף נחשב גדול מרביצי התורה בדורנו. ב-75 השנה האחרונות הוא העביר עשרות אלפי שיעורי תורה והלכה. שיעורו השבועי במוצאי שבת בבית הכנסת היזדים שבשכונת הבוכרים בעיר משודר באמצעות הלוויין בארץ ובעולם והוא נחשב שיעור התורה הגדול בתבל.
 

הרב אמנון יצחק
הרב אמנון יצחק צילום: פלאש 90
"על מקומו כמרביץ התורה מס' 1 יתחרו שלושה מבניו: הרב יעקב, ששיעוריו תואמים לאלה של אביו, או הרב אברהם והרב דוד, שהם רטוריקנים מעולים ומודרניים יותר. יתחרה בהם גם הרב ראובן אלבז, גדול המחזירים בתשובה וראש ישיבת אור החיים", מספר מקורב למשפחה. את מקומו של הרב עובדיה כדרשן עממי ומעין סטנד-אפיסט רוחני יתפסו כנראה הרב אמנון יצחק והרב אבנר קוואס.

הרב עובדיה מוביל כיום גם בתורה שבכתב. הוא כתב כמה עשרות ספרי הלכה חשובים שזיכו אותו בין השאר בפרס ישראל ב-1970. מבחינה זו ממשיכים את דרכו ומתחרים ביניהם שוב שני הבנים הרב יצחק והרב דוד המוציאים לאור שני ספרי הלכה חדשים בשנה כל אחד. את המורשת הכלכלית של ספרי הרב, כלומר הזיכיון על ההוצאה לאור והשיווק של ספרי הרב, ירש כבר היום הרב בן הזקונים הרב משה יוסף. במושגי תמלוגים וזכויות יוצרים זה נחשב לזהב.

נושא אחרון שיישאר פתוח הוא הייעוץ לאנשי עסקים, אנשי ציבור וידוענים מהארץ והעולם מגיעים להיוועץ עם הרב ולקבל את ברכתו לפני כל הכרעה משמעותית בחייהם. כך למשל מספרים כי הבנקאי המנוח אדמונד ספרא לא סגר עסקה מבלי לקבל את ברכתו של הרב, וכשמכר ספרא את בנק "ריפבליק" בז'נבה בסכום של 560 מיליון דולרים הומלץ לו כי "עדיף למכור ב~555, זה מספר של ברכה". בו במקום התקשר ספרא לפרקליטיו והורה להם לחתום על חוזה חדש בחמישה מיליון דולרים פחות.
עוד סיפור מפנה לאיל ההון ממקסיקו משה סאבא המנוח שכמעט רכש את ערוץ 10 וביטל את הקניה ברגע האחרון משום שלא קיבל את ברכתו של הרב, שהסתייג מחילול השבת. לנישה זו שהתפנתה כבר נכנסו שני רבנים צעירים: הרנטגן – הרב יעקב איפרגן, וכן הרב יאשיהו פינטו.

עם זאת, יש לציין כי הרב עובדיה מעולם לא תפקד כמקובל או כבאבא. סיפורי נסים וישועות מעולם לא נכרכו בשמו וכשניסו לייחס לו נפלאות הוא כעס וטען כי "אני רב ותו לא".

בימים אלה הרב עובדיה יוסף במיטבו. הוא לומד תורה וכותב חידושי תורה ברוב שעות היום והלילה ומנהיג את ש"ס בשעות הפנאי. למרות כל ההיערכויות והמערכות הניטשות על הירושה נראה כי מי שיירש את הרב עובדיה יוסף לפחות בעשור הבא יהיה הרב עובדיה יוסף. עד 120.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/judaism/ -->