ארה"ב לא התחייבה ל"הקפאה אחרונה"

הברכות שקיבל נתניהו מאובמה וקלינטון לא הצליחו למנוע משבר חדש. מצד אחד נודע למעריב כי הממשל לא הבטיח בשום שלב שבתום שלושת חודשי ההקפאה בשטחים לא תהיה אחת נוספת. מצד שני, ללא התחייבות בכתב רה"מ לא יעלה את הנושא לקבינט. ובש"ס כבר מבהירים: בלי מסמך כתוב, נתניהו יכול לשכוח מאיתנו

בן כספית ואלי ברדנשטיין | 17/11/2010 7:34 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הממשל האמריקאי לא הבטיח בשום שלב של המגעים כי הקפאה נוספת של הבניה בשטחים למשך שלושה חודשים תהיה "ההקפאה האחרונה",‬ כך נודע למעריב. נתניהו, מצידו, דורש מהממשל התחייבות בכתב ומציב לאמריקאים אולטימטום על פי הנוסחה החביבה עליו: יתנו מכתב - יקבלו הקפאה. לא יתנו - לא יקבלו. כך שכרגע נראה כי המו"מ בין הצדדים להשגת נוסחת ההקפאה השניה עדיין תקוע.

בנימין נתניהו והילארי קלינטון.
בנימין נתניהו והילארי קלינטון. צילום ארכיון: אי-פי
גורמים אמריקאים אמרו אתמול כי ארצות הברית מאמינה שבמהלך שלושת חודשי ההקפאה החדשה תהיה התקדמות משמעותית בנושא הגבולות, שתייתר את הצורך בהקפאה נוספת. גם בתדרוכים לתקשורת אומרים גורמים אמריקאים כי ההערכה בוושינגטון היא שבשלושת החודשים הבאים תיפתר סוגיית הגבולות ולא יהיה צורך בהקפאה נוספת.

עמדה זו של האמריקאים שונה מהותית ממה שהוצג בתחילת השבוע, כשבישראל הדגישו שההקפאה השניה תהיה בכל מקרה האחרונה וכי האמריקאים לא ידרשו אחריה הקפאה נוספת. יותר מזה: במגעים שהתקיימו ביממה האחרונה בין ארצות הברית לבין אנשיו של אבו-מאזן הדגישו האמריקאים שאין להם כוונה לאפשר לישראל לחדש את הבניה בתום שלושת חודשי ההקפאה השניה, אם לא תהיה התקדמות משמעותית בנושא הגבולות (כמו, למשל, הסכמה על גודלם של גושי ההתיישבות, שתאפשר לנתניהו לחדש את הבניה בהם‭.(‬

האמריקאים אמרו לפלסטינים ש"במהלך ההקפאה הראשונה ישראל הדגישה שהיא תשוב לבנות מיד כשתסתיים והאמריקאים יקבלו זאת בהבנה, ועובדה היא שוושינגטון לא קיבלה את חידוש הבניה. כך גם הפעם, אין לנו כוונה לקבל את חידוש הבניה אחרי ההקפאה השניה אם לא תיפתר בעיית הגבולות".

המגעים בין הצדדים נמצאים, לפיכך, במשבר. ראש הממשלה בנימין נתניהו פגש שלשום בכירים מ"מכון וושינגטון" ואמר להם כי יש צורך להוריד ציפיות, אין סיכוי רב לפתור סוגיות כמו הגבולות בשלושה חודשים, שמדובר בפרק זמן קצר בו לא ניתן לפתור בעיות מהסוג הזה, וכי אין לו כוונה להקדיש את שלושת החודשים הראשונים לדיון בגבולות בלבד, אלא בכל נושאי הליבה, ובכלל זה נושא הבטחון. אמירתו זו של נתניהו מהווה התרחקות נוספת בין הצדדים, לאור העובדה שארצות הברית ממשיכה להתעקש על נוסחת ה"גבולות תחילה" במו"מ הישיר, כדי שאפשר יהיה להסתפק בהקפאה לשלושה חודשים בלבד.
"יש רק דיבורי סרק"

על רקע זה, הולכת וגוברת ההתנגדות בליכוד, ומחוצה לו, לעיסקה הנרקמת בין ירושלים לוושינגטון. שר בכיר ב"שביעיה" אמר אתמול למעריב כי אם אכן יובהר שאין הבטחה מפורשת ל"הקפאה אחרונה", נתניהו לא יוכל להעביר את ההחלטה בקבינט. שר אחר בשביעיה אחר ש"בשלב הזה אין חבילה אמריקאית, יש רק דיבורי סרק וחבילה פרומה לגמרי, ולכן עוד מוקדם לדעת איך הסיפור הזה ייגמר".

גורם מדיני בירושלים הוסיף אתמול: "נתניהו עומד בתוקף על קבלת התנאים החיוניים לביטחון המדינה ולאינטרסים המדיניים שלה. אם יקבל נייר שיכלול את כל המרכיבים האלה, כפי שסוכם עם מזכירת המדינה קלינטון, ראש הממשלה יביא אותו לקבינט בנחישות ובעוצמה, מתוך שכנוע פנימי עמוק שזה הדבר

הנכון למדינת ישראל. אם לא יתקבלו הדברים החיוניים לבטחון ולאינטרסים הלאומיים, הוא לא יביא זאת לקבינט. הדברים הם כפשוטם."‬

בתוך כך הבהירו אתמול בש"ס היטב, כי ללא מכתב נשיאותי המפרט באופן ברור שההקפאה לא תכלול את ירושלים וכי מדובר בהקפאה חד פעמית שלאחריה ניתן יהיה לשוב ולבנות ברחבי יהודה ושומרון - הם לא יימנעו בהצבעה ולא יתנו לנתניהו את הרוב הדרוש לו כדי להעביר את ההקפאה. "בלי מסמך כתוב הכולל את הדברים החשובים לנו, ביבי יודע שזה לא יעבור כי אנחנו נתנגד,"‬ אמרו גורמים בש"ס.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/pulitic_news/ -->