העולם (קצת יותר) יהודי

אחרי שלושה עשורי ירידה, השנה חל גידול קטן במספר היהודים בעולם. כיום יש על פני הגלובוס 13,428,300 בני ובנות דת משה וישראל

אלכס דורון | 25/11/2010 8:01 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אחד מכל 510 בני אדם על פני כדור הארץ הוא יהודי, כך מתברר מדוח מפורט על אוכלוסיית העולם היהודי לשנת 2010 שהכין הדמוגרף רב-המוניטין פרופ' סרג'יו דה-להפרגולה מהאוניברסיטה העברית.
העם היהודי מפוזר בעשרות מדינות ברחבי תבל, ומונה בסך הכל יותר מ-13.4 מיליון נפש. או למען הדיוק: 13,428,300.

אבל בניגוד לשלושת העשורים האחרונים, בהם אוכלוסיית היהודים קטנה משנה לשנה, בשנה החולפת היא דווקא גדלה בלמעלה מ-80,300. אלא , שבעוד שכלל אוכלוסיית העולם גדלה בשיעור של 1.25 אחוז, שיעור הגידול באוכלוסיית היהודית הוא רק כדי מחצית מזה (0.6 אחוז).
.
קהילות יהודיות בעולם .
בנק יהודי חדש

הדוח ראה אור אתמול מטעם "בנק הנתונים על העם היהודי" שהוקם באוניברסיטת קונטיקט, ארה"ב, בשיתוף ארגון הגג של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה. אוכלוסיית היהודים בישראל, המונה מעל 5.7 מיליון נפש, מהווה 42.5 אחוז מכלל העם היהודי, כאשר המרכז היהודי השני בגודלו הוא ארה"ב, בו מתגוררים לא פחות מאשר 5,275,000 בני אדם. מכאן שבשתי המדינות מתרכזים עתה 82 אחוז מכלל היהודים בעולם.

"ב-1945,

עם סיום מלחמת העולם השנייה ושש שנות השואה בה נספו כ-6 מיליון יהודים", אמר אמש פרופ' דה-לה-פרגולה, "מנתה אוכלוסיית היהודים בעולם 11 מיליון נפש. נדרשו 13 שנה כדי שאוכלוסייה זאת תגדל במיליון נפש, אבל עוד 47 שנים, כדי שתגדל במיליון נפש נוספים".
" את התרומה הגדולה ביותר לגידול של העם היהודי סיפקה ישראל. אוכלוסיית יהדות התפוצות ממשיכות להצטמצם", הדגיש פרופ' דה לה-פרגולה.

ירידה דרמטית ברוסיה

סרגיו דה להפרגולה
סרגיו דה להפרגולה פלאש 90
"הירידה הדרמטית ביותר, המתבטאת במספר הפטירות שהוא גדול יותר ממספר הלידות מדי שנה בקרב היהודים בקהילות השונות, ניכר במזרח-אירופה, ברוסיה ובמדינות ברית המועצות לשעבר".
עוד עולה מהדוח כי באזור המרכז - מנתניה ועד אשדוד חיים כיום כשלושה מיליון יהודים, יותר מאשר בניו-יורק רבתי בה חיים מעט יותר משני מיליון יהודים.

בירושלים חיים מעל 703 אלף יהודים והיא "הקהילה העירונית" היהודית השלישית בגודלה בעולם, אחריה לוס-אנג' לס עם כ-685 אלף , חיפה מעל 671 אלף ודרום-פלורידה בה מתגוררים כ-486 אלף . בפריז, אגב, חיים כ-284 אלף יהודים, ויש היום יהודים אפילו בדרום-קוריאה (100 לערך ).
הדוח גם מגלה כי שיעור היהודים בתפוצות שמתחתנים עם לא-יהודים עומד על יותר 42 אחוז. בארה"ב מדובר ביותר מ-50 אחוז מהזוגות, בעוד ברוסיה 70 אחוז מהנשים ולא פחות מ-80 אחוז מהגברים היהודים בוחרים שלא להתחתן עם בן זוג יהודי.

נתון נוסף עליו מצביע הדוח הוא כי מתוך כלל האוכלוסייה "שבין הים התיכון לנהר הירדן" רק 49.8 אחוז הם יהודים "כשרים" לפי ההגדרות המחמירות של משרד הפנים ברישום האוכלוסין והרבנות.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/judaism/ -->