החזון הטורקי: ישראל כמדינה עצמאית תיעלם

לשר החוץ דאוטולו תוכנית להפיכתה של טורקיה לגורם הדומיננטי במזה"ת: מדינה דו-לאומית בין הים התיכון לירדן - תחת חסות טורקיה

אלי ברדנשטיין, טורקיה | 28/11/2010 7:28 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
"ישראל לא תוכל להישאר לאורך זמן מדינה עצמאית, ועל כל השטח שבין הים התיכון לירדן תקום מדינה דו-לאומית שיחיו בה יהודים ופלסטינים" - כך התבטא שר החוץ הטורקי, אחמט דאוטולו, במספר מפגשים שקיים עם עיתונאים ואנשי אקדמיה, ובהם חוקרים ישראלים. החזון של דאוטולו, אותו הדגיש פעם אחר פעם, הוא שטורקיה תהפוך לגורם הדומיננטי במזרח התיכון וסביבותיו וכי היא תהיה בתוך כמה שנים מדינת החסות של אותה מדינה דו-לאומית.

אחמט דבוטולו
אחמט דבוטולו צילום ארכיון: אי-פי-אי
דאוטולו, פרופ' ליחסים בינלאומיים, נחשב לאידאולוג הראשי של מפלגת AKP, שבראשה עומד ראש הממשלה רג'יפ טאיפ ארדואן.

במהלך המפגשים האלה, שהתקיימו עוד לפני המשבר האחרון שפרץ בין ישראל לטורקיה בעקבות המשט הטורקי לעזה והריגתם של תשעה אזרחים טורקים על ידי לוחמי צה"ל במהלך ההשתלטות על הספינה "מרמרה", העריך דאוטולו כי ישראל לא תצליח לחתום על הסכמי שלום עם שכנותיה, כולל המדינה שתקום בשטחי הרשות הפלסטינית.

הרעיון המרכזי שהעלה דאוטלו במהלך אותם מפגשים, ושאותו הוא מקדם באמצעות גורמים שונים בתקשורת ובממשל הטורקי, הוא שישראל כמדינה עצמאית אינה לגיטימית באזור, ולכן סופה להיעלם.
סדר אזורי טורקי

הערכה זו נטועה באידאולוגיה עמוקה הרבה יותר, לפיה טורקיה צריכה להחזיר לעצמה אתה ההשפעה ההיסטורית שהייתה לה בתקופת האימפריה העות'מאנית, ששלטה במזרח התיכון במשך קרוב ל-400 שנה . לשיטתו, כפי שחזר והביע אותה באותם מפגשים, השלום יחזור למזרח התיכון רק בעקבות מעורבות טורקית עמוקה ומשמעותית.

במילים אחרות, דאוטולו וארדואן מבקשים לקדם סדר אזורי חדש - ארדואן באמצעות רטוריקה פופוליסטית והידוק היחסים עם המדינות השכנות סוריה ואיראן; ודאוטולו באמצעות

המצע האידאולוגי. על פי הסדר הזה, כאמור, לישראל לא יהיה מקום כמדינה עצמאית.

ואכן, השניים מתקדמים בשנים האחרונות בציר שמתנתק מהמערב ומתקרב לסוריה ואיראן. דאוטולו הוסיף במהלך אותם מפגשים כי המעצמות ההיסטוריות בריטניה וצרפת (שכבשו מידי העות'מאנים את המזרח התיכון, א"ב) הן שאחראיות למצב הקשה השורר במזרח התיכון, כיוון שהם חילקו את הגבולות בצורה שתאמה את האינטרסים הפוליטיים והצבאים שלהן, בלי להתחשב בשייכות הדמוגרפית של תושבי האזור.

קרע בלתי הפיך

המשבר החריף ביחסי ישראל-טורקיה פרץ לאחר ביקורו של ראש הממשלה הקודם, אהוד אולמרט, באנקרה ופגישתו עם ארדואן בסוף 2009, כדי לדון בשיחות העקיפות עם סוריה בתיווך טורקי. מספר ימים לאחר מכן החל מבצע "עופרת יצוקה" בעזה.

ארדואן הרגיש נפגע מהמהלך הישראלי, ומאז חלה הידרדרות ביחסים. האירוע המשמעותי שהוביל את היחסים לשפל חדש היה, כאמור, ההשתלטות על ה"מרמרה". ארדואן החל להתבטא בארסיות נגד ישראל ובעד שלטון חמאס.

בעקבות כך הופסקו היחסים הביטחוניים עם ישראל כמעט לחלוטין, וטורקיה אף אסרה על מטוסים של חיל האוויר הישראלי להיכנס למרחב האווירי שלה. היא החזירה לאנקרה את השגריר שלה בתל אביב, ואף ביטלה את מינויו של השגריר החדש שהועידה לתפקיד.

מאז מתעקש ארדואן על מספר תנאים כדי שהיחסים עם ישראל יוטבו, ובהם שישראל תתנצל באופן פומבי על הרג האזרחים הטורקים ותשלם פיצויים למשפחות. ההערכה בישראל היא שגם אם ירושלים תתנצל בפני אנקרה, ברור שהשותפות האסטרטגית בין שתי המדינות הסתיימה.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פוליטי/מדיני''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/pulitic_news/ -->