איזה מין תנין?

הבומים העל-קוליים של מטוסי חיל האוויר גורמים לתנינים בחמת גדר להשמיע קולות חיזור ייחודיים. למרות הפעילות הערה, הם לא מזדווגים

יונתן הללי | 19/12/2010 10:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
טייסי חיל האוויר שעורכים אימונים בשמי רמת גולן לא חשבו כי הבום העל-קולי שנוצר מפעילות המטוסים ישפיע באופן ממשי על חיי בעלי החיים באזור. לאחרונה ערכו אנשי חמת גדר בדיקות מקיפות ומהן התברר: הבומים העל-קוליים מעוררים את היצר המיני של התנינים באתר.

צילום: חיים אזולאי
תנינים בחמת גדר. היצר המיני מתעורר צילום: חיים אזולאי

100 תניני ה"אליגטור" החיים באתר מנהלים את תקופת החיזור שלהם פעם אחת בלבד בשנה. במהלך התקופה, אשר מתרחשת לרוב בסוף עונת האביב, משמיעים התנינים קולות מיוחדים וחזקים אשר מזכירים "חריקת בלמים של כלי

רכב". הקולות מעידים על ההתעוררות המינית ומהווים הצהרת כוונות של הזכרים והנקבות. הקולות נשמעים בחוות התנינים בעיקר שעות הבוקר המוקדמות, וניתן להאזין להם גם במרחק של מאות מטרים.
 
קולות החיזור של התנינים

דוד גולן, שמשמש ב-20 שנים האחרונות מטפל התנינים באתר, מאכיל את בעלי החיים בחמת גדר באופן אישי. הוא גם מטפל בבעיות הבריאותיות שלהם ומודע לכל צעדיהם. בשנים האחרונות הוא הבחין כי התנינים משמיעים את קולות החיזור לא רק בעונה המיועדת. ממעקב צמוד שערך הוא גילה כי הסיבה לשינוי בהתנהגות התנינים היא הפעילות האווירית של צה"ל באזור.

המטוסים חגים מעל האתר ויוצרים בומים על-קוליים אשר נשמעים כמו הקולות של התנינים. התנינים מצידם מזהים את הקול וחוזרים אחריו מספר פעמים. למרות הקולות החריגים, מבהיר גולן כי הבומים העל-קוליים לא גורמים לתנינים לבצע פעילות מינית כלשהי. לדבריו, בזמן שקולות החיזור נשמעים, נשארים התנינים במקומם ואינם מתקרבים לבני המין השני.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/green/ordering_new_1/ -->