נצרת עילית מציגה: הקרב על חג המולד

אחרי שהוצבו ברחבי העיר חנוכיות ענק דורשים הערבים הנוצרים להציב עצי אשוח. בעירייה מסרבים בתוקף: "שיילכו לנצרת תחתית"

אחיקם משה-דוד | 22/12/2010 8:26 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
חג המולד מהווה הזדמנות נוספת למלחמת הדתות בנצרת עילית: ערביי העיר הנוצרים דורשים להציב בכיכרותיה עצי אשוח לקראת חג המולד, כפי שהציבה העירייה חנוכיות בחנוכה. אבל ראש העיר, שמעון גפסו, מסרב בתוקף. "כל עוד אני בתפקיד, לא יוצבו בעיר עצי אשוח או כל מוטיב לא יהודי אחר", אמר.

שמעון גפסו.
שמעון גפסו. "אין שום סיבה להפוך אותה לעיר ערבית" צילום: יגאל לוי
אף שאוכלוסייתה של נצרת עילית כוללת 15% ערבים, רובם נוצרים, ראש העיר הנוכחי פועל מאז היבחרו באופן מוצהר וגלוי לייהד את העיר.

גפסו מעודד הגירה יהודית מיישובים שונים אל עירו, ומאז שנבחר נרשמה ירידה קלה של 1.2% בשיעור הערבים בעיר.

במהלך כהונתו קישטה העירייה עמודי החשמל בעיר במגיני דוד מוארים, דגלי ישראל התנוססו בכל פינה ובחג החנוכה אף הציבה העירייה בכיכרות חנוכיות ענק. החנוכיות הללו הן שהעלו בקרב חברי המועצה הנוצרים בעירייה את הרעיון להציב עצי אשוח בכיכרות העיר בחג המולד.

אבל גפסו מסרב בתוקף. "נצרת עילית היא עיר יהודית, וכל סמליה יהודיים", הוא אומר בכעס. "אחוז הערבים שמתגוררים בה הוא פחות מ-15%, ולכן אין שום סיבה להפוך אותה לעיר ערבית. אנחנו נוהגים לקשט את השכונה הערבית שבתוך נצרת עילית מדי חג מולד בגרלנדות (שרשראות) צבעוניות, כמחווה לנוצרים שחוגגים".
"בפלורידה מציבים חנוכייה, זה גורם לחגיגיות ומושך תיירים"

בנצרת עלית שני חברי מועצה נוצרים מסיעת דו-קיום. אחד מהם הוא ד"ר ראיד גטאס. "ביקשנו שכמו שיש חנוכיות בכיכרות העיר, ככה יציבו עצי אשוח לפני החג," אומר ד"ר גטאס. "את חג המולד ותחילת השנה האזרחית מציינים בכל העולם ומקשטים בכל עיר".

גטאס הוסיף: "ראש העיר מתנגד לקשט את העיר במוטיבים נוצריים, בטענה שזה פוגע בצביון היהודי של העיר. אבל, לשם ההשוואה, בפלורידה מציבים חנוכייה בכיכר. האם זה פוגע בצביון האמריקאי? ממש לא. זה בסך הכל גורם לחגיגיות ומושך תיירים. אני מאמין בדו-קיום ובכבוד הדדי".אבל ראש העיר, שמקפיד לבקר בגני הילדים גם נוצרים ולהעניק להם מדי שנה בובות קטנות של סנטה קלאוס, מתנגד בתוקף ודוחה את הבקשות על הסף. "אם הם רוצים עצי אשוח, שיילכו לנצרת תחתית, שם יש כאלה", אמרו בעירייה.

גם רב העיר, הרב ישעיהו הרצל, הביע התנגדות להצבת עצי אשוח. "נצרת עלית היא עיר יהודית ואנו בארץ ישראל", אמר. "יש להם שכונה ושם יש להם חופשיות לעשות מה שהם רוצים, אבל בשאר המקומות מה פתאום? כששמים חנוכיות, זה דבר טבעי, אבל עצי אשוח ממש לא. זה יצרום לעיניים יהודיות".

צילום: יגאל לוי
ד''ר ראיד גטאס ועץ אשוח צילום: יגאל לוי
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/in_country/ -->