נתניהו מסרב לקבל הצעות מהפלסטינים

רק אתמול הצהיר רה"מ כי הוא מוכן לשבת לשיחות בנושאי הליבה עם אבו-מאזן "עד שייצא עשן לבן", אבל למרות הדברים הנציגים הישראלים וגם נתניהו עצמו לא מוכנים אפילו לגעת במסמכים רשמיים מטעם הרשות, המפרטים את עמדותיה. כך למשל, אחת מהעמדות מדברת על הסכמה לנוכחות "צד שלישי" בבקעת הירדן

בן כספית | 3/1/2011 7:22 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז אתמול שהוא מוכן לדון עם אבו מאזן על כל סוגיות הליבה בארבע עיניים, וכי אם ייכנס עם המנהיג הפלסטיני לחדר יישב איתו שם על כל הנושאים "עד שייצא עשן לבן".

נתניהו ואבו-מאזן. היו
נתניהו ואבו-מאזן. היו"ר השאיר מסמך בבית רה"מ צילום ארכיון: אי-פי-איי
בדיקת מעריב מעלה מציאות הפוכה לגמרי: בשבועות האחרונים דוחים נציגים ישראלים, ובהם נתניהו עצמו, שוב ושוב מסמכים רשמיים שעמיתיהם הפלסטינים מנסים להגיש להם, ובהם פירוט העמדות הפלסטיניות בכל סוגיות הליבה. הנציגים הישראלים כלל לא מוכנים לדון, לקרוא או לגעת במסמכים הללו, לא כל שכן להגיש מסמך ישראלי מקביל ובו העמדות הישראליות.

המקרה הבולט ביותר אירע במפגש האחרון שהתקיים בין שני הנושאים ונותנים, ד"ר סאיב עריקאת מהצד הפלסטיני ועו"ד יצחק מולכו מהצד הישראלי. המפגש התקיים בוושינגטון לפני מספר שבועות, בנוכחות המתווכים האמריקאים.
תוכנית שלום מפורטת

במהלך המפגש הפתיע עריקאת את מולכו, שלף מתיקו חוברת רשמית ועליה הלוגו של הרשות הפלסטינית וניסה להעביר אותה למולכו. כשהישראלי התעניין מה בחוברת, אמר עריקאת שזוהי בעצם תכנית השלום הפלסטינית המפורטת והמעודכנת, ובה העמדות הפלסטיניות המפורטות בכל סוגיות הליבה. מולכו סירב לקחת את החוברת או לעיין בה.

על פי גורמים שנחשפו למה שהתרחש שם, הוא אמר לעריקאת, וגם לאמריקאים, שאין הוא יכול לגעת בחוברת הפלסטינית, לקרוא אותה או לקחת אותה, כי ברגע שיעשה את זה "הממשלה

נופלת".

המקרה השני אירע במפגש שהתקיים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין אבו מאזן, במעון הרשמי של ראש הממשלה בירושלים. כעת מתברר כי במהלך המפגש הזה הביא אבו מאזן לנתניהו מסמך פלסטיני רשמי, שני עמודים מודפסים, ובו ההצעה לפתרון הפלסטיני בשתי הסוגיות שבהן היו אמורים הצדדים לדון בשלב הראשון: סידורי הביטחון והגבולות. נתניהו סירב לקרוא את המסמך או לדון בו.

אבו מאזן, כפי שנודע, השאיר את המסמך בבית ראש הממשלה (כך שנתניהו היה יכול לקרוא אותו אחר כך).

"ברגע שאני נוגע בזה, הממשלה נופלת"

במסמכים הפלסטינים השונים שמוצעים מדי פעם לישראלים (יש מקרים נוספים מלבד אלה שמפורטים כאן), נכללת גם הסכמה פלסטינית לנוכחות של "צד שלישי" בבקעת הירדן במהלך תקופה ארוכה אחרי חתימת ההסכם.

בכוונת הפלסטינים להסכים לנוכחות צבאית אמריקאית, אירופית, של נאט"ו או כל גורם אחר שיהיה מקובל על ישראל על מנת להבטיח את המעברים, אך, כאמור, הצד הישראלי כלל אינו מוכן לפתוח את המסמכים הללו ולדון בסוגיות.

הדברים הללו עומדים בסתירה מוחלטת לעמדה הישראלית לפיה הכל פתוח למשא ומתן, נתניהו מוכן לדבר על כל סוגיות הליבה ולהיכנס עם אבו מאזן לחדר על מנת לצאת ממנו עם הסדר.

אם זה המצב, אין שום סיבה שהישראלים לא יקבלו ברצון מיפוי של העמדות הפלסטיניות על מנת להכין ניירות שכנגד שיאפשרו להתחיל לגשר על הפערים. עושה רושם שההצהרות של נתניהו ומקורביו נטולות כל תוכן שהוא, ומי שקרוב יותר לאמת הוא יצחק מולכו, שאמר באותו מפגש עם עריקאת: "ברגע שאני נוגע בזה, הממשלה נופלת".

אגב, שני הצדדים, עריקאת ומולכו, הסכימו להכחיש את האירוע ולמחוק אותו מהפרוטוקול אם יישאלו על כך, אולם קיומו הוצלב עם גורמים רבים. גם ח"כ אחמד טיבי רמז עליו בדברים שנשא מעל דוכן הכנסת לאחרונה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "הידיעה אינה נכונה".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/pulitic_news/ -->