הרב אולץ לכתוב: "לא אתקשר ללא רשות"

הקרע בקהילת "שובו בנים" של ברסלב נמשך: הרב אליעזר ברלנד קיבל עונש מקורי מאשתו ואילו בנו שוקל הפיכת חצר חוזרת

יצחק טסלר | 6/1/2011 11:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אתמול בבוקר הוזעקה המשטרה למשרדי עמותת "יגדיל תורה" בירושלים בעקבות דיווח על פריצה למשרדים ועימות מילולי שעלול להפוך לקטטה של ממש. לתדהמת השוטרים התברר כי נתן טיקולסקי, בנו של הרב נחמן טיקולסקי, בכיר בקהילת "שובו בנים" של חסידות ברסלב, הגיע למקום לפנות בוקר מלוה בפורץ מנעולים.

- כך נחטף ונכלא הרב אליעזר ברלנד

 
פתק העונש של הרב אליעזר ברלנד
פתק העונש של הרב אליעזר ברלנד צילום: באדיבות אתר בחדרי חרדים
טיקולסקי הצעיר דאג לפרוץ את הדלת, להחליף את המנעולים בחדשים וגם דאג לשנות את סיסמאות המחשבים בניסיון למנוע השתלטות מרחוק ומחיקת קבצים. נתן בן עזרא, העומד בראש  עמותת "יגדיל תורה" המגלגלת מיליוני שקלים בשנה, דרש לעצור את טיקולסקי, אבל להפתעת השוטרים הוצג להם מסמך מעורך דין המסמיך לבצע השתלטות על הנכס ולכן כל הנוכחים הועברו אחד כבוד ל"מגרש הרוסים" כדי להסביר את הניסיונות להפיכת חצר בחסידות.

לשוטרים הוסבר כי הרב אליעזר ברלנד בן ה-73, העומד בראש קהילת "שובו בנים" של ברסלב, היה במשך השנים האחרונות אסיר בידי בנו נחמן ונכדו נתן. הבן והנכד הציבו שומרים שנהגו באלימות כלפי החסידים וגבו אלפי שקלים תמורת הזכות להיפגש עם הרב. לפני כחודש הצליחו מקורביו של הרב ובראשם הרב בני זאבי, בנו של רחבעם זאבי ז"ל (גנדי), להחזיר את השליטה לידי החסידים – חמישה מבכירי החסידים, ובהם זאבי, מונו לעמוד בראשות הנהלה חדשה שתנהל את הקהילה.

אגו והרבה כסף

אלא שחברי נסעו לפני מספר ימים לאומן שבאוקראינה בניסיון להעביר נכסים של הקהילה לאחריות ההנהלה החדשה ובזמן הזה ניסו נחמן ואמו הרבנית תהילה להחזיר לעצמם את השליטה. נחמן שאולץ לעזוב את ביתו ברחוב שבטי ישראל, סמוך לבית הרב, חזר לשם ביום שני עם מספר מזוודות, וביום שלישי הרבנית ברלנד קראה למספר נשים בעלות מעמד בקהילה, בניסיון לשמר את כוחם של בנה ונכדה. במקביל קיבלו מספר חסידי ברלסב איומים במידה והם ינסו לנשל מתפקידם את אנשיו של נחמן ברלנד שעדיין עומדים בראשות מוסדות החינוך של התנועה. במקביל לכך הרב ברלנד הוציא לאחרונה מכתב בו הוא קובע כי חמשת חברי ההנהלה החדשה מפוטרים.

חסידיו של הרב ברלנד הבינו כי רבם נמצא תחת

לחץ נפשי מצד רעייתו ולכן הם שלפו את נשק יום הדין – פתק "העונש" שאולץ הרב הקשיש לכתוב לאחר שהתקשר לחסידיו ללא אישור. מתברר כי הרב בן ה-73 אולץ לכתוב מאות פעמים על דפים "לא להשתמש בטלפון ופלאפון ללא רשות אשתי" וזאת כעונש על מעשיו. הדבר הרתיח את החסידים ובשלב מסוים אף היה חשש לפגיעה בבנו המורד של הרב, אלא שאז הרב פרסם מכתב נוסף שבו נאמר "להפסיק להשמיץ את בני ולהתרחק ממחלוקת שלא לשם שמים פן תצא כאש חמתי ובערה… טעות נוראה לחשוב שיש איזה פירוד ומחלוקת בין הרב והרבנית ובנו חס ושלום".

כעת עוקבים בחסידות ברסלב בדאגה אחר הניסיונות להפיכת והפיכה שכנגד במאבק שבו קשורים זה לזה אגו משפחתי ומאבק על הרבה מאוד כסף. 

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/judaism/ -->