הוועדה הפרלמנטרית תחקור את בצלם, עדאלה ופרופיל חדש

הרשימה השחורה של ליברמן נחשפת: שר החוץ יוצא במתקפה חריפה נגד שורה של ארגוני שמאל שיעמדו במרכז עבודתה של ועדת החקירה הפרלמנטרית, וטוען כי לא מדובר בארגוני זכויות אדם, אלא בארגונים שמסייעים ביודעין לטרור. ברשימה: עדאלה, בצלם, פרופיל חדש, המוקד להגנת הפרט ורופאים לזכויות אדם

אריק בנדר | 10/1/2011 14:52 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הרשימה השחורה של ליברמן נחשפת. שר החוץ אביגדור ליברמן יוצא במתקפה חריפה נגד ארגוני זכויות אדם ישראלים שיעמדו במרכז עבודתה של ועדת החקירה הפרלמנטרית שתקים הכנסת, וטען כי שורה של אי-סדרים כלכליים שלדבריו מאפיינים אותם עשויה להצביע על סיוע לפעילות טרור. בנאום שנשא היום (ב') בישיבת סיעת ישראל ביתנו מנה ליברמן שורה של ארגוני שמאל וארגונים ערביים-ישראלים, וטען כי הם פוגעים באופן ממשי בביטחון המדינה. היוזמה, שנחשפה ב-nrg מעריב בשבוע שעבר, אושרה יומיים לאחר מכן בכנסת. זמן קצר לאחר דבריו של ליברמן מתחו עליו ביקורת חברי כנסת מימין ומשמאל, כמו גם כמה מהארגונים שאותם תקף.

- ארגוני שמאל לישראל ביתנו: מוכנים לעמוד לחקירה
- פעילים הגיבו להקמת הוועדה: מדובר בציד מכשפות
- חברי כנסת מהשמאל הביעו דאגה: "אנחנו במדרון"

שר החוץ ליברמן.
שר החוץ ליברמן. "לא מדובר בארגונים לזכויות האדם ולא בדמוקרטיה". צילום ארכיון: פלאש 90
"לא מדובר בארגונים לזכויות האדם ולא בדמוקרטיה, אנחנו לא מדברים על יוזמת ז'נבה ולא על שלום עכשיו", הצהיר ליברמן בפתוח דבריו. "זו אמנם דעה פוליטית שלא מקובלת עלי, אבל זו דעה שמקובלת בשיח הפוליטי", הוסיף, ולאחר מכן מנה כמה מהארגונים שייחקרו:

- ארגון בצלם, המתעד את פעולות הממשלה והצבא בשטחים.

- עדאלה - ליברמן טוען כי לפי רשם העמותות, הארגון לא הגיש דוחות כספיים מאז שנת 2007, ופועל ללא אישור ניהול תקין.

- תנועת פרופיל חדש,
המלווה בני נוער המעוניינים לקבל פטור משירות צבאי. לדברי ליברמן, לפי מידע שבידי רשם העמותות, לארגון אין אישור ניהול תקין. "הדוח האחרון שהיה אמור להיות מוגש לפני כשנה לא הוגש, ובדוח קודם ישנן תרומות של מאות אלפי שקלים שהתקבלו ממקורות לא ידועים בחו"ל", אמר.
- הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל - ליברמן טוען כי מבדיקה אצל רשם העמותות עולה כי לארגון תרומות במט"ח ובשקלים מגורמים לא ידועים, ממדינות זרות, מארגונים זרים ומארגון פלסטיני.

- ארגון זכויות האדם העולמי Human Rights Watch - ליברמן ציטט דיווח שלפיו משלחת של הארגון, שלו סניף בישראל, ביקרה בסעודיה במטרה לאסוף תרומות מעשירי הממלכה.

- ארגון אתאג'ה (איחוד העמותות הערביות בישראל), שבראשו עמד בעבר אמיר מח'ול, שהודה לפני כחודשיים בביצוע עבירות ריגול.

- האגודה לזכויות האזרח, גישההמוקד להגנת הפרט, יש דין, רופאים למען זכויות אדם בישראל - שר החוץ טוען כי ארגונים אלה (ועמם עדאלה והוועד נגד עינויים) פנו בחודש יוני 2009 בכתב לוועדת גולדסטון, וטענו כי צה"ל הפגיז מסגדים, בתי ספר ובתי מגורים בתואנה שנעשה בהם שימוש לאחסנת נשק, "או שירי בא מכיוונם או בסמוך להם", וטענו כי צה"ל נמנע באופן מודע מלהעניק עזרה ישירה לפלסטינים שנפצעו.
צילום ארכיון: פלאש 90
פלסטינים עוברים במחסום חווארה הסמוך לעיר שכם. צילום ארכיון: פלאש 90
"ברור שמדובר בסייעני טרור נטו"

"מדובר בארגונים שכל מטרתם להרתיע את כוחות הביטחון וצה"ל", טען ליברמן. "ברור שהארגונים האלו לא עוסקים בזכויות אדם. הארגונים האלו מפיצים שקרים, מכפישים ומסיתים נגד מדינת ישראל ונגד חיילי צה"ל. מעולם, אף אחד מהארגונים האלו לא אמרו שישראל צדקה. ברור שמדובר בארגונים סייעני טרור נטו, שכל מטרתם להחליש את צה"ל".

בדבריו הזכיר ליברמן גם את הדוח שחיברו פעילי ארגון הימין "אם תרצו", שבין היתר בדק את מעורבותם של ארגונים ישראלים בסיוע לעבודתה של ועדת גולדסטון, שאותה מינה האו"ם כדי לחקור את אירועי מבצע "עופרת יצוקה בעזה" לפני שלוש שנים.

"איש שזועק מוות לישראל – מי שעומד מאחורי זה הוא המרכז הפלסטיני לזכויות בעזה, המימון מגיע מקרן פורד. גם המימון לקרן החדשה מגיע מקרן פורד. מה אתם רוצים מאיתנו? תסתכלו מה קורה אצלכם, לכן לדעתי הבדיקה הזו נחוצה - זו זכות הציבור לדעת, וזו זכות חשובה מאוד. אנחנו מתכוונים באמת להילחם, זו זכותנו

לדעת. אני מקווה שבתום ועדת החקירה הפרלמנטרית ייחשפו העובדות".

לדברי ליברמן, חברי כנסת ערבים, בהם חנין זועבי (בל"ד) ואחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) מעורבים גם הם בפעילות מהסוג שהוא מייחס לארגוני השמאל שמנה, אך לפי שעה אין בכוונתו לדרוש את חקירתם. "אני חושב שבמקרה הזה לא נחוץ שפוליטיקאים יחקרו פוליטיקאים, אלא לפנות לארגונים ולראות לאן הכסף הולך. אני לא חושב שהעבודה מול פוליטיקאים אחרים תהיה פרודוקטיבית, אבל כן צריך לפנות לגופים הממשלתיים", אמר.

"הקרנפים עוסקים רק בדבר אחד: הצדקת קיומם"

במהלך דבריו תקף ליברמן גם גורמים בימין, שלטענתו "מתקרנפים" ומונעים ממחנה הימין יכולת לשלוט במדינה. "יש פה תופעה של התקרנפות שבה גם הימין, אנשי המחנה הלאומי המתקרנפים הצביעו בכנסת נגד ועדת חקירה פרלמנטרית יחד עם אחמד טיבי וחנין זועבי. בגלל אותם מתקרנפים הימין אף פעם לא שולט, גם כאשר הוא מנצח. בגללם הימין הפך לחבורה של פיינשמייקרים. אותם מתקרנפים עוסקים רק בדבר אחד: להוכיח עד כמה הם צדיקים, להצדיק את קיומם".

ליברמן סירב לציין למי הוא מתכוון, אך בכנסת העריכו כי דבריו מכוונים כלפי יו"ר הכנסת ראובן ריבלין (ליכוד) והשרים מיכאל איתן ובני בגין, שהביעו התנגדות להקמת הוועדה.

ועדת חקירה פרלמנטרית מהסוג שמפורט ביוזמה של ישראל ביתנו מתמנית על ידי מליאת הכנסת כדי לעסוק בנושאים שנבחרי הציבור רואים בהם חשיבות לאומית מיוחדת. ההצבעה נעשית בתם הצעה לסדר המוגשת בנושא.

לאחר שהמליאה הצביעה בעד הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית עובר הדיון לוועדת הכנסת. זו מחליטה על הרכב ועדת הכנסת ועל סמכויותיה, ואחר כך חוזרת שוב למליאה כדי לקבל את אישורה. לוועדת חקירה פרלמנטרית אין סמכות לזמן עדים ולגבות עדויות תחת אזהרה, וגם אין לה סמכויות ענישה. החלטותיה נשארות לרוב על הנייר, ונחשבות החלטות הצהרתיות.

למעשה, לוועדת חקירה פרלמנטרית ישנן אותן סמכויות כפי שיש לוועדה רגילה בכנסת. בראש הוועדה הפרלמנטרית שעל הקמתה הוחלט בשבוע שעבר תעמוד ככל הנראה חברתו של ליברמן לסיעה, ח"כ פאינה קירשנבאום, שהגישה את ההצעה לכנסת.

צילום ארכיון: פלאש 90
חברי הכנסת טיבי וריבלין במליאה. הביעו התנגדות לתוכנית שיזמה ישראל ביתנו. צילום ארכיון: פלאש 90
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/pulitic_news/ -->