אור ירוק לכרייה בחולות סמר

בית המשפט העליון דחה את ערעור אדם טבע ודין. בקרוב יחלו עבודות לכריית חול בדיונה האחרונה בערבה. תושבי האזור וארגוני הסביבה: נמשיך במאבק

אבי גרצמן | 12/1/2011 14:19 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: חולות סמר
בית המשפט העליון דחה היום (ד') את עתירת אדם טבע ודין שביקשה למנוע את עבודות כריית החול בחולות סמר. העמותה הגישה את הערעור בעקבות החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע שאיפשר, למעשה, את כריית החול במקום. אל בית המשפט הגיעו, מלבד אנשי אדם טבע ודין, גם תושבי הערבה ופעילים מכל רחבי הארץ שביקשו לשמור על פנינת הטבע. התושבים וארגוני הסביבה התחייבו להמשיך במאבק על מנת להציל את הדיונה האחרונה בערבה.
צילום: פלאש 90
חולות סמר. הדיונה האחרונה בערבה צילום: פלאש 90

חולות סמר כ-30 קילומטרים צפונית לאילת, בצד המזרחי של כביש הערבה, הם הדיונה האחרונה בערבה (לאחר שרוב הדיונות באזור נהרסו על כרייה, שפכי תעשייה וחקלאות) מקום יפה, קסום, מיוחד במינו, שהחלטת בית המשפט מהיום תהפוך את השטח למחצבת ענק. תחילת הסיפור בפרסום מכרז של מינהל מקרקעי ישראל לכרייה בחולות הדיונה. בדיונות מתקיים עולם שלם של צומח, חי ונוף. חולות סמר התפרסו בעבר על שטח של שטח של 700 דונם ובמשך השנים נגסו בשטח הטבעי מפעלים, שטחי חקלאות ומחצבות חול, עד שנותר ממנו רק כשליש משטחו המקורי.

בעקבות עתירה של אדם טבע ודין בנובמבר 2008, קבע בית המשפט המחוזי בבאר שבע לפני שנה וחצי כי למרות שורת הפגמים הקשים בהליך אישור התוכנית, אין פגיעה חמורה בשלטון החוק ודחה את העתירה, בעיקר משום שהוגשה באיחור. בעקבות זאת, הגישה העמותה ערעור על ההחלטה גם לבית המשפט העליון. הערעור, כאמור, נדחה ובכך ניתן למעשה אור ירוק לתחילת העבודות במקום.

באדם טבע ודין מציינים כי בית המשפט השאיר לוועדה המחוזית אפשרות למנוע את הרס מרבית השטח שנותר ולהכין תוכנית חדשה. במהלך הדיון עלתה האופציה שתוצג חלופה לחלק מהשטח. לאחר שהמדינה לא הצליחה להגיע להסכם עם הקבלן שסירב להצעה, מחקו השופטים את הערעור ובכך למעשה אפשרו את תחילת עבודות הכרייה.

"כל הגורמים המעורבים בנושא יודעים כי ישנם מקורות חול חלופיים שניצול שלהם יאפשר למנוע את הפגיעה בחולות סמר", אמר אחרי

הדיון, עו"ד אסף רוזנבלום מהמחלקה המשפטית של אדם טבע ודין. "אנו קוראים למינהל מקרקעי ישראל להשלים את הבדיקות שנדרשו ממנו על מנת שהנושא ייבחן מחדש על ידי הוועדה המחוזית, בהתבסס על נתונים עדכניים". לדבריו, עדיין לא מאוחר לתקן את טעויות העבר. "אדם טבע ודין תמשיך את מאבקה להצלת הדיונה בוועדה המחוזית, אשר בידה הכוח לשמר את האזור למעננו ולמען הדורות הבאים".

"מדובר בהחלטה מאכזבת הפוגעת בזכותו של הציבור ליהנות מהמקום הייחודי", ציינה דנה כהן, סטודנטית במכון הערבה ללימודי סביבה ופעילה בארגון מגמה ירוקה. טל גולדמן, מרכזת ארגון סבב"ע (סביבה בערבה), הוסיפה כי "למרות החלטת בית המשפט, לא תמה העבודה להצלת החולות. אנו נמשיך לפעול לשימור החולות בשיתוף עם תושבי הערבה וארגונים נוספים מהתנועה הסביבתית".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/green/ordering_new_1/ -->