אזהרות צונאמי: פינוי תושבים בהוואי וברוסיה

בשל רעידת האדמה החזקה שפקדה את צפון יפן, פורסמו אזהרות מפני גלי צונאמי לכל אורכו של האוקיינוס השקט, מקנדה ועד דרום אמריקה

סוכנויות הידיעות | 11/3/2011 11:49 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בעקבות רעידת האדמה החזקה שפקדה היום (שישי) את יפן, האוקיינוס השקט נכנס לכוננות צונאמי. האזהרה שפורסמה כוללת בתוכה את כל אגן האוקיינוס השקט, כולל קנדה, ארצות הברית, מקסיקו ועד מדינות דרום אמריקה.

- כשהצונאמי הכה ביפן: האסון בתמונות

ספינה שהתהפכה בצונאמי ביפן.
ספינה שהתהפכה בצונאמי ביפן. צילום: רויטרס
גורמים ממשלתיים בארצות הברית החלו לפנות את ערי החוף בהוואי מתושבים, מחשש שגלי הצונאמי יגיעו לחופי האי. גם ברוסיה החלו בפינוי תושבים 11 אלף תושבים אשר שוכנים על חופי האוקיינוס השקט.

"כל גל כזה יכול להימשך בין חמש דקות עד לרבע שעה", נכתב בהצהרה שפרסם המכון האמריקאי לאזהרות צונאמי באוקיינוס השקט. "הסכנה יכולה להימשך גם שעות ארוכות לאחר רעש האדמה".

הרעש החזק ביותר מאז 1872

האזהרה של המכון מגיעה לאחר שמוקדם יותר רעש אדמה אדיר בעוצמה של 8.9 הרעיד את צפון מזרח יפן והורגש גם בבירה טוקיו. זמן קצר לאחר מכן פגעו גלי צונאמי בחופים וסחפו את כל מה שבדרכם. מראות הרס קשים נראו בכל האזור ועל פי הדיווחים, יש מספר רב של נפגעים.

מוקד רעידת האדמה, החזקה ביותר שפקדה את יפן מאז 1872, היה כ-125 קילומטרים מהחוף המזרחי של יפן, וכ-280 קילומטרים צפונית מזרחית לטוקיו. לאורך החופים גרמו גלי הענק להצפות נרחבות, כשזרם

המים האדיר סוחף מכוניות, מבנים וכלי שיט. תשתיות רבות נותקו ואש פרצה במתקן לייצור דלק. במקביל, נסגרו כל הנמלים הימיים של המדינה.

הרעש הורגש גם בבירה טוקיו, שם רעדו הבניינים ותושבים מבוהלים נראו מתרוצצים ברחובות. המרכז המטאורולוגי הפסיפי הממוקם בהוואי פרסם אזהרה, לפיה בעקבות הרעש צפויים גלי צונאמי שעלולים להגיע לגובה של עשרה מטר לפגוע בחופים של לפחות 19 מדינות באזור ובהן רוסיה, הוואי, גואם, הפיליפינים ואינדונזיה.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''חדשות חוץ''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/around_world/ -->