טלטלה

למען מיסראתה: מטוסי המערב תקפו טנקים

במטרה להגן על האזרחים בעיר הלובית שנמצאים תחת אש כבדה, תקפו המטוסים את נאמני קדאפי. באזורים אחרים נמשכות ההפצצות

סוכנויות הידיעות | 23/3/2011 14:30 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הלחימה בלוב נמשכת במלוא עוצמתה: מטוסי הקואליציה תקפו הבוקר (ד') את הכוחות הנאמנים למועמר קדאפי שתקפו את העיר מיסראתה, בעוד נאמני המשטר ממשיכים להפציץ עיירה נוספת ממערב לבירה טריפולי.

- טלטלה במזרח התיכון: עדכונים שוטפים ב-nrg מעריב

טנקים, כוחות ארטילריה וצלפים של נאמני קדאפי המשיכו לתקוף ביממה האחרונה את העיר מיסראתה שנמצאת בשליטת המורדים, ולפי הדיווחים נהרגו עשרות בני אדם, בהם גם ילדים.
תושבים בודקים טנק פגוע של נאמני קדאפי.
תושבים בודקים טנק פגוע של נאמני קדאפי. צילום: אי-פי-אי
התושבים הזהירו כי בעיר מתברר "טבח" וקיים קושי לטפל בפצועים בשל האש הכבדה לעבר בתי החולים.
  
בהתאם להחלטת מועצת הביטחון מהשבוע שעבר, אשר התירה שימוש בכל האמצעים כדי להגן על האזרחים המותקפים, פעלו מטוסי הקואליציה במהלך הלילה ובבוקר והצליחו לעצור את ההפצצות, לפחות באופן זמני.

"המטוסים תקפו פעמיים. ב-0:45 בלילה ושוב לפני פחות משעתיים", סיפר הבוקר אחד התושבים, סעדון, בשיחה עם סוכנות רויטרס. "הם (הכוחות הנאמנים לקדאפי) לא ירו אפילו פגז ארטילריה מאז ההתקפה האווירית".
 
קרבות בלוב. צילום: רויטרס. עריכת וידיאו: גלעד לוסטיג
קרבות בלוב. צילום: רויטרס. עריכת וידיאו: גלעד לוסטיג
קרבות בלוב. צילום: רויטרס. עריכת וידיאו: גלעד לוסטיג


עם זאת, הבוקר דיווחו עדי ראייה כי כוחותיו של קדאפי המשיכו את ההפגזות נגד העיירה זינטן, 90 ק"מ מדרום מערב לבירה טריפולי. "החטיבות של קדאפי החלו להפציץ מהאזור הצפוני. ההפצצה נמשכת כעת והעיירה מוקפת לחלוטין", סיפר תושב זינטן, עבד א-רחמן.

"הם מקבלים תגבורות, חיילים בסיוע טנקים וכלי רכב באים. אנחנו קוראים לכוחות הקואליציה לבוא ולהגן על האזרחים", הוסיף התושב המודאג. "המצב קשה מאד".

גם באג'דאביה תקפו נאמני קדאפי את המורדים בפאתי העיר, כאשר עשן כיסה את הרקיע. "יש להם כלי נשק כבדים ומה שיש לנו אלה כלי נשק קלים", אמר פאוזי חמיד, שערק משורות הצבא למורדים. "כוחות קדאפי חזקים כעת יותר מאתנו ואנחנו תלויים בתקיפות האוויריות".

הלילה הבהיר אדמירל משנה פג קליין, שמפקד על להק תקיפה בספינת קרב אמריקאית

מול חופי לוב, כי המטוסים עשויים להגביר את ההתקפות נגד הטנקים של כוחות קדאפי. בפנטגון ציינו כי החטיבה ה-32, שנמצאת בפיקודו של בנו של קדאפי, חמיס, היא המצוידת ביותר ומשמשת "מרכיב ההגנה העיקרי של המשטר".

"טנקים מתקדמים לעבר חלק מהערים כדי לתקוף אזרחים לובים", אמר קליין. "יש לנו רשות, והנשיא יצר קשר בין החלטת מועצת הביטחון ובין מה שהוא מחשיב כמנדט החוקי שלנו לתקוף את הטנקים האלה. לכן זה סוג המטרה שמטוסי הקרב שלנו יפעלו נגדה".

אמש דיווחה רשת אל-ג'זירה כי חוסיין אל-וורפלי, שמפקד על אחת החטיבות החשובות ביותר והנאמנות ביותר לקדאפי, נהרג בהתקפה ליד טריפולי. כמו כן עדיין לא ברור אם חמיס קדאפי אכן נהרג בסוף השבוע, ושרת החוץ האמריקאית הילארי קלינטון טענה כי ייתכן שאחד מבניו של השליט אכן מת. 

המורדים הקימו ממשלה זמנית

ובתוך כך הכריזה המועצה המהפכנית של המורדים בבנגאזי על הקמתה של ממשלה זמנית. "המועצה היא גוף מחוקק, אבל אנחנו צריכים גוף ביצועי שיקבל את השליטה ויספק את הממשלה", מסר דובר מטעם הממשלה לרשת אל-ג'זירה.

"העמדה שלנו ברורה מאד, שלוב היא יחידה אחת – הבירה שלנו היא טריפולי ותמיד תישאר טריפולי", הוסיף הדובר. "אנחנו נחושים לשחרר את האזורים המערביים של המדינה ואת טריפולי ונשמור על המדינה מאוחדת. אנחנו רוצים להדגיש זאת שוב".

הלילה הופיע קדאפי בפני תומכיו במרפסת מעונו באב אל-עזיזיה ונשא נאום לוחמני. הוא תקף שוב את פעולות כוחות הברית נגד כוחותיו והבטיח: "בטווח הזמן המיידי, אנחנו ננצח אותם. גם בטווח הארוך, אנחנו ננצח אותם".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''טלטלה במזרח התיכון''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים