יפה שעה אחת קודם? הקרב על שעון הקיץ

חסכוני או בזבזני? שמאלני או ימני? דתי או חילוני? כך הפך שעון הקיץ, שמתחיל הלילה, לזירת התגוששות פוליטית. פתרון הגיוני? לא בקרוב

יובל גורן | 31/3/2011 8:13 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: שעון קיץ
כמו בכל יום, גם מחר (ו') בבוקר יקומו מיליוני אזרחים ישראלים ויגששו בעיניים עצומות למחצה אחרי השעון כדי לבדוק מה השעה. אלא שבניגוד לימים רגילים, סביר להניח שמחר לא יסתפקו הסקרנים בהצצה חטופה בשעון היד, אלא יבחנו לעומקן גם את השעות במכשיר הסלולרי המתוחכם, במהדורת החדשות ובאתרי האינטרנט.
שעון הקיץ. שנוי במחלוקת
שעון הקיץ. שנוי במחלוקת צילום הדמיה: רויטרס


הסיבה: הלילה שוב עוברת ישראל לשעון הקיץ. המשמעות המיידית היא פחות שעת שינה הלילה. המשמעות המשמחת והמשמעותית יותר היא שמעכשיו ועד תחילת אוקטובר - אם לא ישתנה החוק - נזכה לשעת אור נוספת בסופו של כל יום, על חשבון הבקרים שיישארו אפרוריים עד שבע-שבע וחצי.

> הצטרפו לדף הפייסבוק החדש של nrg מעריב

המשמעות הפוליטית יותר היא המחאה החברתית שעורר שעון הקיץ. בצד אחד של הבמה, איש ההיי-טק שמעון אקהויז, שביקש לדעת למה, בעצם, שעון הקיץ בישראל קצר כל כך. מהצד השני, מתפללים שלא רוצים לקום לתפילת שחרית כשבחוץ חושך מצרים.

בצד אחד, חובבי איכות סביבה שטוענים ששעון קיץ ארוך יחסוך לנו בזיהום ובחשמל, ובצד שני חובבי איכות סביבה שטוענים ששעון קיץ ארוך מזיק לסביבה. בתווך - פוליטיקאים, צעקנים ושאר אנשים שהחליטו להפוך את השעון לזירת התגוששות.
אקהיוז, ביקש לדעת למה משך שעון הקיץ קצר
אקהיוז, ביקש לדעת למה משך שעון הקיץ קצר צילום: אלכס רוזקובסקי

הפתרון? לא באופק המיידי. את הפלונטר מנסה לפתור ועדה ציבורית, בראשות מנכ"ל משרד הפנים לשעבר דב קהת. הוועדה, שמונה תשעה חברים, ביניהם מומחה לאווירונאוטיקה, מתמטיקאי בכיר, סמנכ"ל משרד הפנים, נציג בעלי המלאכה, נציג ההסתדרות ונציג התעשיינים, טרם סיימה את עבודתה, ועדיין אוספת חומר תיאורטי על השפעת שעון הקיץ על חיסכון באנרגיה, על בריאות הציבור, תאונות הדרכים והנוחות הציבורית.

"בשלב זה נראה כי לא יהיה רוב לתמיכה לקצר את שעון הקיץ, השאלה היא האם חברי הוועדה יסכימו על המלצה להאריך אותו, ובכמה זמן",‬ אומר קהת. "עדיין, קיימת אפשרות שבסופו של דבר התשובה שניתן לשר היא שהמצב הקיים נראה סביר, ואין מקום לשנותו".‬
אל תרימו ידיים

ההתנגדות המסורתית לשעון קיץ ארוך מגיעה, כאמור, מציבור המתפללים. "לא אחת הוצג בפנינו הטיעון שלכאורה מדובר בעניין הלכתי, שכן במהלך שעון החורף הציבור הדתי לא יספיק להתפלל קריאת שמע לפני השעה שבע וחצי",‬ מסביר קהת. "אם מדברים היום על דרכים לשלב את החרדים בעבודה, זו דווקא טענה שצריך להתייחס אליה". ‬

אלי ישי, ביקורת חריפה נגדו
אלי ישי, ביקורת חריפה נגדו צילום ארכיון: פלאש 90

השנה, עם תחילתו של שעון החורף האחרון, בספטמבר האחרון, התעוררה מחאה ציבורית רחבה נגד פרק הזמן הקצר שבו שולט שעון הקיץ בלוח הזמנים הישראלי, 184 ימים בלבד בממוצע. במדינה שטופת שמש כמו שלנו, טוענים, אין היגיון בכך שבשש בערב כבר צריך להדליק אורות בבתים. מי שעמד בחזית המחאה היה יזם ההיי-טק שמעון אקהויז, שהעצומה שפרסם באינטרנט בדרישה להחרים את שעון החורף סחפה אחריה כרבע מיליון ישראלים.

אישי ציבור רבים מיהרו לקפוץ על העגלה, ולהשמיע ביקורת חריפה נגד שר הפנים אלי ישי, שהתעקש להתחיל את שעון החורף במועדו המתוכנן. הצעה לתיקון החוק שיזם חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ),‬ לפיה יוארך שעון הקיץ עד לסוף אוקטובר מדי שנה, אילצה את השר ישי להודיע על הקמת ועדה ציבורית "לבחינת יעילות שעון הקיץ ומשך הפעלתו בהתאם למאפיינים הגיאוגרפיים והחברתיים של ישראל".‬

לדברי ח"כ הורוביץ, שהצעה לתיקון חוק שעון הקיץ שיזם נדחתה כבר שלוש פעמים על ידי
ועדת השרים לחקיקה, "כרבע מיליון ישראלים חתמו על עצומה, רבים אחרים מציפים את משרדי הממשלה בפניות נרגשות, ארגונים חברתיים, גופים ירוקים, תאגידים כלכליים ואיגוד לשכות המסחר, כולם תומכים בהתלהבות בהארכת שעון הקיץ, אבל הממשלה מתקשה להחליט. שר הפנים מתחמק מהכרעה, הסחבת חוגגת, והנה מתחיל שעון הקיץ ואיננו יודעים מתי יסתיים".‬

גם אקהויז מבטיח שאם שר הפנים ימשיך להתעלם מהקריאה הציבורית, המחאה נגדו תחזור ואף בחריפות יתרה. "שר הפנים בעצמו אומר שהוא והציבור הדתי 'אוהבים את הרעיון להאריך את שעון הקיץ',‬ אבל היום הוא טוען שזה 'יפגע בחולים ובקשישים',‬ טענה שאני לא מבין מאיפה היא מגיעה",‬ אמר אקהויז למעריב.

"אני לא חושב שצריך להרים ידיים, ואם לא יקרה שום דבר עד חודש מאי אנו נחדש את המחאה והפעם נתחיל אותה מוקדם יותר והיא תהיה חריפה יותר, כי מה ששר הפנים והממשלה עושה בנושא הזה זו התנהלות בלתי נסבלת".‬

ממצאים מבלבלים

אבל מתברר שהוויכוח אינו רק דתי. קהת מספר שאל הוועדה הגיעו טיעונים שונים ומשונים, מאנשי מקצוע, רבנים וגם הורים. אם אחת כתבה לוועדה ששעון הקיץ מקשה על חייה: האור בחוץ מתמשך עד שמונה בערב, וילדיה מסרבים ללכת לישון. "זה נכון‭,"‬ מחזקת את דבריה אם לשני ילדים.

"אם ילד בן ארבע וחצי צריך ללכת לישון בשבע וחצי בערב, זה לא פשוט להשכיב אותו כשיש אור בחוץ. בבוקר אני צריכה להעיר אותו בשעה שהייתה עד לפני כמה ימים שש וחצי, הוא עייף, עצבני וגם אני מתעצבנת ולוקח לכולנו להתרגל לשעון הקיץ או החורף שבועייםשלושה בכל פעם שהוא מתחלף".‬

בשבוע הבא צפויים חלק מאזרחי ישראל לקבל שיחת טלפון, בה יתבקשו לחוות את דעתם על האפשרות להאריך או לקצר את שעון הקיץ. המתקשרים יהיו נציגים רשמיים של "הוועדה הציבורית לבחינת שעון הקיץ בישראל",‬ ששמעה במהלך החודשים האחרונים שורה ארוכה של מומחים ובעלי דעה בנושא שעון הקיץ, וכעת מעוניינת לדעת גם מה חושב הציבור הישראלי.

ניצן הורוביץ,
ניצן הורוביץ, "רבע מיליון ישראלים חתמו על העצומה" צילום: פלאש 90

"על אף שפנינו לציבור ואף קיבלנו שורה ארוכה של טיעונים בעד ונגד, עד היום לא הוצג בפנינו מחקר מדעי אחד שקובע חד משמעית כי היתרונות בתחום החיסכון באנרגיה, בתאונות הדרכים ובנושאים הדומים מתקיימים דווקא במהלך תקופת שעון הקיץ",‬ אומר קהת.

‬"אחרי לא מעט בדיקות שעשינו,מחקרים ודעות שונות שהוצגו בפנינו, אי אפשר להגיד שיש דעה נחרצת האם כדאי לקצר את שעון הקיץ או להאריך אותו, בכל הקשור להשפעות על חיסכון באנרגיה או במדדים אחרים. רק לאחרונה נעשו שני מחקרים במדינת אינדיאנה בארצות הברית ובניו זילנד, שם דווקא נמצא כי ההוצאות במהלך תקופת שעון הקיץ היו גבוהות ב‭0.6-‬ אחוז מאלו בתקופת שעון החורף במדינות אלו".

קהת מוסיף: "אלו שתי דוגמאות שמבהירות עד כמה המידע המחקרי בנושא שעון הקיץ אינו חד משמעי, כאשר בכל מדינה ומדינה ישנם משתנים שונים שלא תמיד נכללו במחקרים בעבר, שלא לדבר על משתנים תקופתיים כמו מזג אוויר קיצוני, שנה חמה פחות או יותר וכדומה".‬

ברוסיה, למשל, החליטו לעבור לשעון קיץ תמידי.
"צריך לזכור ששם מדובר ב‭14-‬ אזורי זמן, וסביר להניח כי יש שם ציבור עצום שדווקא סובל מכך".‬

הלילה ייכנס שעון הקיץ לתוקפו, ועל פי הערכות שהושמעו בימים האחרונים בקרב חברי הוועדה, נראה שהמלצתם תבחר בפשרה, כמו הארכת תקופת הקיץ בכמה ימים, תוך התחשבות בציבור המתפללים וגם בציבור התומכים בשעון קיץ ארוך. כך או כך, אל תשכחו לכוון את השעונים.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/in_country/ -->