בבטן האדמה: בסיס האימון (בא"פ) של פיקוד צפון

מדי יום לוחמי צה"ל בפיקוד צפון מתרוצצים במנהרות, משתלשלים במערות ומדמים היתקלוית בחיזבאללה לאור עששיות. מרדכי חיימוביץ' ויוסי אלוני מתחילים את המסע אל בטן האדמה במתקן האימונים ששודרג לאחר מלחמת לבנון השניה. כתבה ראשונה

מרדכי חיימוביץ', צילום: יוסי אלוני | 26/4/2011 10:22 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: בבטן האדמה
מערות קו צ'י היו עורק החיים של לוחמי הוויטקונג בווייטנאם. זו היתה מערכת מסועפת של יותר מ-200 ק"מ לצורכי סיור, העברת ידיעות ואמצעי לחימה. חיים שלמים התנהלו למטה. בתי חולים, מגורים ומטבחים ללא עשן כדי להקשות את הזיהוי על המפציצים האמריקאים. "החיזבאללה למד את הפטנט", אומר לי גורם צבאי בכיר, "גם בכפרים בדרום לבנון הכפריים חופרים מנהרות".

אתה עושה את ההקבלה לווייטנאם וממש לא בא לך להיות האמריקאי בסיפור הזה. זה יום בוצי של חורף אביבי שבו אנחנו בבסיס האימון הפיקודי (בא"פ) של פיקוד צפון. "נתאמן כפי שנילחם וננצח", כתוב על השער.

> nrg גם בפייסבוק. הצטרפו לרשימת החברים שלנו וקבלו עדכוני חדשות

לאחר מלחמת לבנון השנייה שודרג מתקן האימונים הזה כדי להתמודד עם לקחי העימות המתסכל ההוא. "אבל גם חיזבאללה נערך די טוב ומפתח כושר ספיגה", אומר הגורם ומשיט את הג'יפ בבוץ הקרצייתי.

חיילים צנומים מגיחים מהחורש. המצנפות שנמתחו על הקסדות כדי לשבור את צורתן משוות להם גנדור של "ליידי'ס" שהתייצבו במיטב כובעיהן לדרבי באסקוט. לפתע הגברות נעלמות באדמה כדי לצוד לוחמי וייטקונג בצד השני בתוך המפקדה של האויב.
צילום: יוסי אלוני
בא''פ צפון, מתאמנים לעימות עם החיזבאללה צילום: יוסי אלוני

בסיס האימונים מדמה כפר לבנוני עם נוכחות של חיזבאללה. בתי קוביה אפורים שמרצפתם אפשר להשתלשל למערה שמובילה לבית אחר, שמוביל למרפאה, שמובילה לשביל מילוט.

אלה לא רק אותם בתים ואותן מנהרות. זה אפילו אותו טבע. הבא"פ הצפוני זרוע עצי אלון, אלה, סירה קוצנית. "אנחנו בדיוק כמו החיזבאללה", אומר הגורם, "חופרים ונוטעים כדי להסתיר". הלוחמים לומדים לזהות את פתחי המנהרות. לחשוד בעצי מסתור, להפליל ערמות דשן לא הגיונית, להיזהר מ"שמורות הטבע" - "אותם אזורי סבך שבשולי הכפר", מסביר הגורם הצבאי, "שמטרתם לאפשר שיגור של מקסימום טילים לעורף ישראל".

בשמורות הטבע האלה לא פשוט להיות פקח. אתה הולך בחורש הים-תיכוני, נתקל

במכסה ברזל שנראה כירידה לביוב או לצנרת מים, אבל מתחתיו אורב איזה חיזבאללה עם משגר. מבטן האדמה עולים עכשיו קולות ואנחנו צוללים אליהם. הסולם חלק מהבוץ הסמיך שעוטף אותו. החלקה - ואתה על כיסא גלגלים, אם לא גרוע מזה.

הפיר שאליו אנחנו משתלשלים מוביל למנהרה בעומק ארבעה מטרים. שלא כמו המנהרות החוליות בעזה, כאן הדפנות מבוטנות. מהעששיות שתלויות עליהן ניגר אור רך. "הכניסה למנהרה היא סרט", מסביר הגורם, "אתה לא יודע מה מחכה לך למטה".

מתרוצצים במנהרה. מתרגלים. "ראשון נכנס - ראשון יורה", פוקד המדריך על חייליו. כולם חניכי קורס מ"כים. שנה ומשהו בצבא. לוקחים קל. מישהו שורק את המנגינה מ"הגשר על נהר קוואיי".

צילום: יוסי אלוני
''הכניסה למנהרה היא סרט'' צילום: יוסי אלוני

האימון נמשך. חיילים צועקים "אש אש" ומסתערים על חדרים שמתפצלים מהמנהרה. מדווחים: "טוהר, טוהר". אני מצטרף אליהם: "טוהר, טוהר". כמעט 50 שנה שלא אמרתי: "טוהר". מאז האימונים על היעד המבוצר של בוואריה ליד המושב גמזו. "לא להתקרב לפתח", פוקד המדריך על חייליו, "ייתכן שהוא ממולכד. מחכים לנו למעלה".

מטפס חזרה למעלה, שולף מהפתח מבט של חייל יפני שנופל בשבי לאחר שהבונקר שלו טוהר."למי היתרון, לתוקף או לחייל שמתחפר בבונקר?" הגורם הצבאי אומר שהמתחפר הוא מבחינתו כמו עכבר במנהרה. "אתה אמנם מחופר, אבל אני יכול לירות עליך, לזרוק רימונים, ליצור סוג של סיר לחץ שייאלץ אותך לצאת".

אתה יכול להעריך כמה מנהרות התקפיות יש בדרום לבנון?
"לדעתי יש בכל כפר וזה יכול להסתכם בכמה מאות. כמו במלחמת לבנון השנייה, הם יכולים לירות משם טילים ופגזים".

יש סיכוי נגד זה?
"רק אם תגיע אליו ותהרוג אותו. אין סיכוי לעשות את זה מהאוויר".

מזהים אצלם תורות שנלמדו מתאי גרילה בעולם?
"וייטנאם שהזכרת. הווייטקונג היה מעמיס על פרדות חלקי מרגמות ומשגרים ומרכיב אותם במנהרות. גם החיזבאללה עובד ככה".

מלמדים פה איך עובד הראש של לוחם המנהרות?
"אנחנו מנסים להכניס את החיילים לראש שלהם. הם עוברים המון שיעורי מודיעין".

מה שהם מקבלים כאן מכשיר אותם גם למנהרות בעזה?
"בעזה זה שונה. חוץ מהמנהרות לצורכי פיגועים יש גם מנהרות הברחה. מן עסק כלכלי כזה. אבל כוח שהתאמן פה יוכל לעבוד גם בעזה".

צילום: יוסי אלוני
''מנהרות יש בכל כפר'' צילום: יוסי אלוני

צילום: יוסי אלוני
. צילום: יוסי אלוני

צילום: יוסי אלוני
. צילום: יוסי אלוני

צילום: יוסי אלוני
. צילום: יוסי אלוני
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

בבטן האדמה

צילום: יוסי אלוני

מעמקי האדמה משכיחים סכסוכים, מעלימים מלחמות ובעיקר נותנים תקווה. מרדכי חיימוביץ' ויוסי אלוני במסע תת קרקעי ברחבי ישראל

לכל הכתבות של בבטן האדמה

עוד ב''עמוק באדמה''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/homepage -->