תמונת אחדות: ההסכם ברשות לא יחזיק מעמד

הסכם הפיוס בין החמאס לפת"ח הוא בעיקר ניסיון לייצר תמונה פיקטיבית של אחדות פלסטינית לקראת מהלך חד צדדי בספטמבר באו"ם

עמית כהן | 28/4/2011 4:04 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לפני מספר שבועות נתבקש אחד ממנגנוני המודיעין הפלסטיניים להכין דוח מפורט אודות אפשרות לפיוס עם החמאס. כותרתו של המסמך, שהשתרע על 49 עמודים, קבעה כי "הפיוס נמצא במבוי סתום". הערכת המודיעין הפלסטיני, שהוגשה לאבו מאזן, קבעה בנחרצות כי החמאס אינו מעוניין להגיע להסכם. חתימת ההסכם אתמול הפתיעה גם אותם.

עמית כהן
עמית כהן צילום ארכיון: נעם וינד
גם כעת, שלא לציטוט, מעריכים גורמי ביטחון פלסטיניים שההסכם לא יחזיק מעמד. יש אינספור מכשולים בדרך, ובראשם הנושא הביטחוני. רצועת עזה נשלטת כיום על ידי מנגנוני הביטחון של החמאס.

יהודה ושומרון נשלטת על ידי הרשות הפלסטינית, בתיאום ביטחוני מלא עם ישראל. חיבור בין שני הכוחות נראה בלתי אפשרי: הכנסת אנשי חמאס למגנוני הביטחון בגדה תהרוס את היחסים עם ישראל. השארת שוטרי החמאס במנגנוני הביטחון של עזה תמנע פתיחה של המעברים, כפי שמקווים הפלסטינים.

גם סוגיית הבחירות, שאמורות להתקיים בעוד שנה, תעורר בעיות. בשלב הראשון, תוקם ממשלת אחדות, שתכלול נציגים עצמאיים. אם כך, מה יעלה בגורלו של סלאם פיאד, אשר נחשב לסדין אדום בעיני החמאס?

אם אכן יתקיימו בחירות לנשיאות בעוד שנה, כפי שהובטח אתמול, האם אבו מאזן ישוב ויתמודד? הוא הרי הצהיר בפירוש כי לא יעשה זאת. האם החמאס יציב מולו, לראשונה, מתמודד משל עצמו?
החמאס לא שינה את עמדותיו

כל הסוגיות הללו היו נכונות אתמול בדיוק כפי שהיו נכונות לפני שבוע. אותו דוח מודיעין פלסטיני, כאמור, עסק בהן בהרחבה. אם כך, מה השתנה והביא לחתימה המפתיעה אתמול בקהיר?

החמאס, כך טוענים גורמים פלסטינים, לא שינה את עמדותיו. כפי שזה נראה, הרשות הפלסטינית והשלטון המצרי החדש הסכימו להתגמש, לפתוח מחדש את יוזמת הפיוס ולקבל את הסתייגויות החמאס.

נימוק אפשרי למהלך

של רמאללה ניתן אתמול על ידי נביל אבו רודינה, דוברו של אבו-מאזן ואחד האנשים הקרובים אליו ביותר. אבו רודינה הבהיר כי הפיוס, כאשר יקרה, ישמוט את הטיעון של ישראל על פיצול בין עזה לבין הגדה.
 
ככל הנראה, הרשות הפלסטינית הפנימה כי אם היא הולכת למהלך חד צדדי בספטמבר, היא תצטרך לנטרל את המוקש הזה, ולצייר תמונה - גם אם פיקטיבית - של אחדות פלסטינית.

> nrg גם בפייסבוק. הצטרפו לדף שלנו וקלבו עדכוני חדשות

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עמית כהן

צילום: נעם וינד

כתב ופרשן מעריב לענייני פלסטינים

לכל הטורים של עמית כהן

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/nrg_opinions/ -->