עסקת שליט: משלחת ישראלית תגיע לקהיר

אחרי המו"מ עם בכירי חמאס, מדווח עיתון מצרי כי משלחת רמת דרג מישראל תגיע בסוף השבוע לקהיר, ותדון בקידום העסקה עם ההנהגה המצרית

עמית כהן | 12/5/2011 9:49 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
משלחת ישראלית רמת דרג תגיע לקהיר בסוף השבוע, כדי לדון בעסקת שליט, כך דיווח הבוקר (ה') העיתון המצרי אל-מסרי אל-יום. על פי הפרסום בעיתון, המשלחת צפויה להגיע מחר או מחרתיים, כדי לפגוש את ההנהגה המצרית. העיתון המצרי מצטט את איבראהים דראווי, ראש המרכז למחקרים פלסטיניים בקהיר, אשר ציין מצרים מתכוונת להיפגש עם הצד הישראלי, כדי לגבש את המסגרת והצעדים הנדרשים להצלחת העסקה.

נועם שליט מחוץ למשכן ראש הממשלה.
נועם שליט מחוץ למשכן ראש הממשלה."מצרים מתכוונת להיפגש עם הצד הישראלי כדי לדון בעסקה". צילום ארכיון: פלאש 90
עסקת שליט הותנעה לאחרונה על ידי משרד החוץ ומנגנון המודיעין המצריים, לאחר שזו נכנסה לקיפאון בעקבות כישלונו של המתווך הגרמני. מאז השבוע שעבר קיימו המצרים מגעים עם בכירים החמאס, ובהם גם ראשי הזרוע הצבאית של הארגון, בניסיון להתגבר על הקשיים.

בנוסף דיווח עיתון אל-חיאת, כי אחמד ג'עברי, ראש הזרוע הצבאית של החמאס, שב אתמול לרצועת עזה. ג'עברי הגיע למצרים בשבוע שעבר, יחד עם בכירים בזרוע הצבאית, כדי לדון עם אנשי המודיעין המצרי בחידוש עסקת שליט. ג'עברי הגיע למצרים עם משלחת של אנשיו, ובהם גם מוחמד אבו שימאלה, אחראי הזרוע הצבאית בדרום רצועת עזה.

אבו שמאלה הוא אחד המתכננים של חטיפת שליט ונחשב לאחד האנשים המשפיעים על גורלה של העסקה. מאז השבוע שעבר ערכו ג'עברי ואנשיו מגעים עם בכירי המודיעין המצרי, ולאחר מכן עדכנו את הנהגת החמאס, ובראשה ח'אלד משעל, בתוכן השיחות.
"לא נתחיל מנקודת האפס"

לפני כמה ימים דיווח עיתון אל-חיאת כי החמאס הסכים לחדש את המשא ומתן, בתיווך מצרי, בתנאי שהשיחות יימשכו מאותה נקודה בה הן נפסקו אצל המתווך הגרמני. עוד דווח, כי החמאס הסכים לחדש את המשא ומתן בעניין עסקת שליט, כאשר המודיעין המצרי ישמש כמתווך בין שני הצדדים.

בחמאס סירבו להתחיל מ"נקודת האפס" או לפתוח מחדש את נקודות המחלוקת, אשר חמאס הבהירה בעבר כי היא לא תדון בהן שוב. גורמים בחמאס, אשר מסרו לעיתון הערבי על הנכונות לחדש את המגעים, פירטו את נקודות המחלוקת, עליהן החמאס אינו מוכן להתפשר: גירוש אסירים, דרישה לשחרר את כל האסירים, שחרור אסירים ממזרח ירושלים וערביי ישראל, וסירוב לגרש את מנהיגי

האסירים, כפי שדורשת ישראל.

בתחילת השבוע פרסמה רשת אל-ג'זירה כי משרד החוץ המצרי ומנגנון המודיעין הכללי פועלים באינטנסיביות לחידוש המגעים סביב עסקות שליט, בעקבות חתימת הסכם הפיוס הפנים פלסטיני. על פי הדיווח, חמאס מסר למצרים כי הוא מעוניין להגיע לעסקה ולשים קץ לפרשה.

בימים האחרונים השלים המודיעין הכללי המצרי ניסוח של מתווה חדש, שאמור להביא לפריצת דרך. גורם פלסטיני ציין כי לא מדובר בהצעה חדשה או בפרטים חדשים, אלא במתווה טכני, לפי יגיעו לקהיר שתי משלחות, אחת מטעם ישראל והשנייה מטעם החמאס. מתווכים מצריים, ככל הנראה אנשי מודיעין, ידלגו בין המשלחות ויקיימו משא ומתן עקיף ביניהן.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/pulitic_news/ -->