"בגלל תרבות ה-SMS נפסיד במלחמה הבאה"

נציב קבילות החיילים הגיש דוח שנתי לכנסת, והתריע מפני תופעת ה"שגר-שכח" בקרב הפיקוד. מהדוח עולה כי 55% מהתלונות מוצדקות

אריק בנדר | 25/5/2011 17:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תרבות האס-אם-אסים והמיילים בצה"ל תגרום לתבוסה במלמה הבאה: זו הייתה מסקנתו של נציב קבילות החיילים, האלוף במיל' יצחק בריק, בהציגו את דוח קבילות החיילים בשנת 2010 בוועדת החוץ וביטחון של הכנסת. לדבריו, התרבות הזו של "שגר ושכח" אפילו של פקודות מבצעיות, שוברת את שרשרת הפיקוד.
האלוף במיל' יצחק בריק מגיש את הדו''ח לשאול מופז, יו''ר וועדת חוץ וביטחון
האלוף במיל' יצחק בריק מגיש את הדו''ח לשאול מופז, יו''ר וועדת חוץ וביטחון צילום: אסף דורון


הנציב התריע כי תופעת המיילים והאס-אם-אסים מתקיימת בדרגים הבכירים ביותר, עד רמת המ"פ ולעיתים מתקבלות במייל הנחיות מבצעיות סותרות לאלו שהתקבלו מהמפקד הישיר. בריק הסביר כי כמות הפקודות וההוראות שמגיעות במיילים בצה"ל היא רבה כל כך, עד שלא ניתן כלל לממש אותה.

לדבריו, אפילו מפקדים שיושבים בחדרים סמוכים שולחים אחד לשני מיילים ואס-אם-אסים. עוד עלה מהדוח שהגיש כי למעלה ממחצית התלונות שהוגשו לו בשנת 2010 נמצאו מוצדקות - 54.84%. מרבית התלונות שהוגשו לנציב, 34% מהן, עסקו ביחסי מפקד-פקוד, 12% עסקו בנושאי רפואה, 7% בנושאי תנאי שירות ו-5% עסקו בסדרי שירות המילואים.

בתחום יחסי מפקד פקוד התקבלה תלונה אחת על השפלה, תלונה נוספת על מניעת אוכל ו- 63 תלונות על בעיות בתחום הספקת המזון בצה"ל.
נתון שיא של תלונות על התנכלות לחיילים

בדוח בולט המספר הגבוה של התלונות, 99 במספר, בנושאי התנכלות לחיילים. 12 תלונות עסקו בטרטורים בצבא, 75 תלונות ביחס אלים, מילולי ופיזי מצד מפקדים ו-38 תלונות עסקו במניעת שינה.

המבקר מציין בדוח כי הגיעו אליו תלונות רבות על אי מימוש זכאותם של לוחמים לחופשות רגילות. לאחר שבדק את הנושא הוא ציין כי רשויות הצבא לא השכילו למצוא פתרון ראוי למימוש זכות יסודית זו של החיילים הלוחמים.

בעיה נוספת בה נתקל היתה תלונות חוזרות ונשנות לגבי תנאי שירות של תצפיתניות בצה"ל שטענו על מחסור בשעות שינה, שגרת תורניות שוחקת וקשה, אי מימוש חופשות, עיכובים בקבלת טיפול רפואי ואי מימוש המלצות רפואיות לימי מנוחה באמתלה של צורך מבצעי והכל כפועל יוצא של מחסור בכוח אדם במקצוען

הצבאי. הנציב העביר את הנושא לטיפולו של סגן הרמטכ"ל.

בתגובה, אמר נציב הקבילות כי "חומרת התלונות כל כך קשה עד שקשה להאמין שהן משקפות את המציאות". לבד ממחסור חמור בשעות שינה הוא סיפר כי לעיתים התצפיתניות לעיתים לא מקבלות אספקת מזון והן נדרשות לרכוש אוכל על חשבונן. נוסף על כך, בגלל עומס ועודף במשמרות התפתחו אצלן בעיות רפואיות. "מסתבר שאין להן זמן ללכת לשירותים ולכן התפתחה אצל חיילות רבות בעיה בשלפוחית השתן".

עוד אמר כי גילה שהתצפיתניות ישנות על הרצפה במבנים עם חלונות שבורים, הן אוכלות בידיים ואין להן סכו"ם, נייר טואלט וחומרי ניקוי. הוא סיפר כי אותן חיילות ממליצות בפורומים באינטרנט לבנות שעומדות לפני גיוס שלא ייעזו להתגייס לאותן יחידות.

הקצינה ביזתה את פקודתה בפייסבוק

אחת התלונות עסקה בהתייחסות בוטה של קצינה לחיילת מיחידתה ברשת החברתית "פייסבוק". החיילת התלוננה כי במהלך גלישה בפייסבוק גילתה לתדהמתה שמלבד תמונתה שהעלתה הקצינה ברשת, הופיעו אמירות בוטות ומבזות אודותיה. לאחר הגילוי היא החליטה לפנות למפקד היחידה וביקשה את התערבותו בעניין.

בעת התחקיר שערך מפקד היחידה, הובהר לקצינה וכן לקצינה נוספת שהייתה שותפה לתכתובת בעניינה של החיילת, כי מדובר באירוע חמור וכי בכוונתו של המפקד להעמידן לדין משמעתי. שתי הקצינות הביעו חרטה וטענו כי לא ידעו ש"הלצות" ו"אירועים חברתיים" בפייסבוק כפופים למשמעת הצבאית.

על הקצינה הוטל עונש נזיפה וביחידה המדוברת נערך כינוס הסברה בכל הנוגע לרשת החברתית באינטרנט. נציב הקבילות לא הסתפק בנזיפה ובהתנצלות והמליץ בפני כל הגורמים המוסמכים לשקול את המשך שירותה של הקצינה בצה"ל בתפקידים פיקודיים.

נציב הקבילות סיפר כי הקצינה כתבה בפייסבוק: "כל אחד יכול לשכב עם החיילת בשקל וחצי" לאחר שהחיילת התלוננה בפני הקצינה על המעשה, תיקנה הקצינה את ההודעה בפייסבוק וכתבה: "אפשר לשכב עם החיילת תמורת 20 שקל".

צילום: אי-אף-פי
הלצות גם בפייסבוק צילום: אי-אף-פי
מתיחת "תחתוני הקרינה"

במקרה אחר התלונן קצין בשירות הקבע כי נפל קורבן למתיחה משפילה של עמיתיו ליחידה וכי ראש הענף הממונה עליו, קצין בדרגת סגן אלוף, שיתף פעולה עם אותם קצינים.

הקצין טען כי עם הגיעו ליחידה בה הוא משרת, מתחו אותו כמה קצינים והבהירו לו כי כדי להתגונן מפני הקרינה הקיימת באחד החדרים עליו ללבוש "תחתוני קרינה", בגד תחתון מצופה בנייר כסף, בהיכנסו לחדר זה. הקצין האמין לעמיתיו ופעל בהתאם להנחייתם, ואלה צילמו אותו והפיצו את הסרטון בקרב חבריהם ליחידה.

כשהקצין הבין כי מדובר במתיחה הוא פנה בדואר אלקטרוני אל ראש הענף וסיפר לו על המקרה אלא שהקצינים שביצעו את המתיחה ביקשו מראש הענף לשתף אתם פעולה והוא הסכים. מפקד היחידה שתחקר את האירוע נזף בקצינים ורשם הערה בתיקים האישיים. עם מפקד הענף הוא הסתפק בשיחה והבין ממנו שהתנהלותו לא הייתה ראויה.

אלא שהנציב התייחס לעניין בחומרה הרבה יותר גדולה. לדבריו, התנהלותם של המעורבים פגעה באופן קשה בכבודו של הקצין והייתה בניגוד מוחלט לערכי צה"ל. לטענתו, היה בה משום חציית קו אדום בכל הנוגע ליחסי אדם לחברו. הוא המליץ לנקוט נגד המעורבים בצעדים פיקודיים והסברתיים נדרשים ביחידה כדי למנוע הישנות מקרים דומים.

תלונה: הנגד נעל חיילת במחסן

עוד מקרה שנבדק ונמצא מוצדק היה תלונה של חיילת על כך שמפקדה, נגד בכיר ביחידה, נעל אותה במחסן החלפים. הנגד נענש בהערה.

קצין אחר נהג לכנות את פקודיו "נבלות" ולדפוק על קירות משרדו על מנת להפנות את תשומת ליבם של פקודיו כי הוא רוצה שייכנסו אליו לשיחה. בנוסף לכך, הוא שבר רמקולים של מחשב תוך כדי שיחה עם הקצין שהתלונן נגדו, והסיט בזעם את מסך המחשב שנפל על אצבעותיו של המתלונן. הממונים על הקצין האלים הסתפקו רק בשיחה שבה דרשו ממנו לשנות את גישתו.

במקרה אחר, קצין בדרגת סרן אמר לחיילת ששירתה תחת פיקודו: "את כישלון. עכשיו כשאנחנו מדברים דוגרי את כישלון. תרומתך היא אפס מאופס ואת בעצמך אפס מאופס". הקצין השמיע עוד ביטויים בוטים שהנייר אינו סובל ולכן לא נכללו בדוח. גם במקרה הזה הסתפקו מפקדיו של הקצין בהערה בעל פה.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/army_security/ -->