נקודת האל-חזור של ראש המוסד היוצא דגן

דיון בשביעייה בנושא איראן לפני כשנה, בו הביע דגן את התנגדותו הנחרצת לתקיפה וסחף אחריו כמה שרים, הוא המקור לקרע עם נתניהו וברק

אלי ברדנשטיין | 6/6/2011 8:30 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ההתבטאויות הקשות של ראש המוסד לשעבר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק - התבטאויות שהדהימו את כל המדינה - לא נולדו אתמול. למעשה, הן נולדו בדיוק לפני שנה, בדיון ביטחוני סודי, שבעקבותיו הגיע מאיר דגן למסקנה כי השניים עלולים להוביל את ישראל להרפתקאה מסוכנת באיראן.

בנימין נתניהו ומאיר דגן
בנימין נתניהו ומאיר דגן צילום: אמיל סלמן
בימים האחרונים הלהיט דגן את הדיון הציבורי והפוליטי כשפתח בהתקפה ישירה ובוטה כנגד ברק ונתניהו. "אני חרד מפני שיקול דעתם", אמר בפומבי ואף הוסיף, על רקע עזיבתם את התפקיד שלו ושל בכירים אחרים במערכת הביטחון, שלדבריו עמדו כמחסום מפני הרפתקנות צבאית: "עכשיו אין מי שיעצור אותם".

דגן חזר לפחות שלוש פעמים בצורה פומבית על המסר שאסור לישראל לתקוף את איראן ובכך הוציא משלוותם גורמים מדיניים ובטחוניים שטענו כי הוא פוגע בביטחונה של ישראל ובכושר ההתרעה שלה מול הרפובליקה האיסלאמית.

לשכת ראש הממשלה, מצידה, שיגרה מסרים עקיפים כי בבסיס הדברים עומד רצונו של דגן להשתלב בפוליטיקה המקומית, עד כדי ניסיון להפיל את הממשלה הקיימת. גורמים אחרים טענו כי מדובר במניעים אישיים של דגן על רקע מרמורו מן העובדה שלא קיבל מנתניהו וברק שנה תשיעית כראש המוסד.
"משהו לא בסדר אצלו"

מסתבר שהסיבה היא אחרת לגמרי. שורשי ההתבטאויות הבוטות של דגן בנושא האיראני ונגד נתניהו וברק נעוצות בדיון ביטחוני סודי שהתקיים בדיוק לפני כשנה בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בהובלתם של השניים.

בדיון נטלו חלק גם השר לענייני מודיעין דן מרידור, השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון; השר בני בגין וכן השרים אלי ישי (ש"ס) ושר החוץ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו). מדובר למעשה בכל שרי השביעייה, שהם הפורום הבכיר ביותר שהקים נתניהו כדי לדון בהיבטים הרגישים ביותר של ישראל, הן בתחום המדיני והן בתחום

הביטחוני. בדיון הסודי השתתפו גם בכירי מערכת הביטחון, בהם דגן, אז עדיין ראש מוסד מוערך.

דגן, שכזכור, הזהיר מפני מלחמה אזורית שתפרוץ בעקבות התקיפה, הסביר את גודל הסכנה לשלום העורף הישראלי וטען כי פעולה כזאת תדרבן אף יותר את משטר האייטולות בהמשך פיתוח תכנית הגרעין.

הישיבה הסתיימה, אך בעבור דגן, זה היה קו פרשת המים ביחסו לנתניהו וברק. לדברי גורם ממשלתי בכיר הבקיא בפרשה, דגן, למעשה, איבד לראשונה את אמונו בראש הממשלה בנושא האיראני. "משהו אצלו לא בסדר", אמר לדברי אותו גורם.

"הוא מדבר מדם לבו"

על פי תיאורם של גורמים שעקבו אחר הנעשה מאז אותה ישיבה, דגן איבד את האמון בשיקול דעתם של נתניהו וברק והחליט, מיד עם שיחרורו, להתבטא בצורה ישירה וסדרתית נגד השניים ולקדם את מה שהפך לכמעט מנטרה שלו: "אסור לישראל לתקוף את איראן".

דגן לא הסתיר את חששו שכעת, עם פרישתו ופרישת בכירי מערכת הביטחון בהם הרמטכ"ל גבי אשכנזי, ראש השב"כ יובל דיסקין וראש אמ"ן האלוף עמוס ידלין, לא יהיה מי שיהיה מסוגל להתריע על גודל הטעות בפעולה כזאת. "זה לב העניין", אמר גורם ממשלתי בכיר, "אותו דיון לפני כשנה. מאז, איבד דגן את האמון בראש הממשלה. נכון שהוא מרגיש שהוא יודע הכל, אבל הוא מדבר מדם ליבו. זה לגיטימי לגמרי".

גורמים המכירים היטב ומקרוב את דגן אמרו: "זאת הסיבה שמי שחושב שדגן הפך ל"פסיכי" ודיסקין ואשכנזי השתגעו יחד איתו פתאום - פשוט לא מבין את הרקע האמיתי לדברים".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/pulitic_news/ -->