אורחת מארה"ב: מגנוליה גדולת-פרחים

היא עץ ירוק-עד בגובה של 8 מטרים לפחות. היא לא מתחשבת בקיץ הישראלי ואוהבת הרבה מים. בואו לראות אותה בגן הבוטני

ד''ר אורי פרגמן-ספיר | 16/6/2011 8:30 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: פרחים
הקיץ כבר כאן ונופי הארץ הצהיבו. גם בגן הבוטני צמחים רבים נמצאים בעונת חיסכון קייצי, בה הם לא פורחים ומקטינים פעילות וכך גם חוסכים באיבוד מים. לא כך קורה במגנוליה גדולת-פרחים (Magnolia grandiflora). זהו עץ ממשפחת המגנוליים (Magnoliaceae) הגדל בדרום מזרח ארה"ב, מצפון קרוליינה ועד פלורידה ורגיל לגשמי קיץ של אזור סוב-טרופי זה.
צילום: ד''ר אורי פרגמן ספיר
מגנוליה גדולת-פרחים צילום: ד''ר אורי פרגמן ספיר

כבר בחודש יוני פורחים עצי המגנוליה בפרחים לבנים ענקיים וריחניים, שקוטרם כ-20 סנטימטר. זהו לא עץ בעל פריחה שופעת או צפופה, הפרחים נישאים יחידים בקצות הענפים, אולם בשל גודלם יוצא הדופן הם מרשימים ביותר.

לכל פרח יש 12-6 עלי כותרת וכן אבקנים ושחלילים (עלים נושאי ביציות) רבים. אברי הפרח הרבים מסודרים בתברוגת סלילית, תכונה זו ממקמת את המגנוליה במיקום קדום בעולם הצמחים הפורחים.

לפרחים אין מנגנון האבקה מתוחכם, חרקים רבים נמשכים לפרחים, מחפשים צוף ותוך כדי כך "מתלכלכים" באבקת הפרח. חיפושיות וחרקים בגדלים בינוניים וגדולים נחשבים למאביקים יעילים. מהפרח מתפתח בסוף הקיץ ובסתיו פרי דמוי אצטרובל בצבע חום-אדום, באורך 10-7 סנטימטרים, ממנו בוקעים זרעים אדומים מבריקים. הזרעים בעלי קליפה עסיסית במקצת ומופצים בטבע על ידי ציפורים, יונקים ומי נגר הגשמים.

צילום: ד''ר אורי פרגמן-ספיר
מגנוליה גדולת-פרחים צילום: ד''ר אורי פרגמן-ספיר

מגנוליה גדולת-פרחים היא עץ ירוק-עד בגובה של שמונה מטרים לפחות (ולא יותר מ-15 מטר). עץ המאופיין בעלים גדולים, קשיחים ומבריקים. בשל מוצאה דורשת המגנוליה השקיית עזר בקיץ הישראלי היבש. מומלץ לטעת אותה בשולי מדשאות בהם היא תהנה מעודפי מים גדולים.

בסוג מגנוליה יש כ-125 מינים, הנפוצים בצפון אמריקה ובאסיה המזרחית. מינים רבים הם נשירי חורף, אוהבי קור. בארץ ובגן הבוטני ניסו לגדל מינים שונים, אולם לרוב ללא הצלחה. המין מגנוליה גדולת-פרחים הוא היחידי אותו הצליחו לגדל בארץ בהצלחה. הוא חובב חום ולעומת רוב המינים האחרים סובל את הקרקע הגירנית האופיינית לשדרת ההר בארץ.

מפריחת המגנוליה תוכלו ליהנות בגן הבוטני בגבעת רם, היא פורחת בשדרת המגנוליות בחלקת צפון אמריקה בגן הבוטני. לאחר הכניסה פנו ימינה והמשיכו עם השביל הראשי עד שתיתקלו בעצים הפורחים. הפריחה מתמשכת גם לאורך חודש יולי.

ד"ר אורי פרגמן-ספיר הוא המדען ראשי של הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם, ירושלים

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פריחה מקומית

צילום: הגן הבוטני ירושלים

מזג האוויר משתנה, אבל פרחי העונה ממשיכים להפתיע אותנו. בואו איתנו בשיתוף הגן הבוטני בירושלים למסע פרחוני

לכל הכתבות של פריחה מקומית

עוד ב''פריחה מקומית''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

דעות וטורים

המייל הירוק

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/green/ -->