היום: תרגיל העורף מגיע לשיא; האזרחים ייכנסו למרחבים המוגנים

תושבי ישראל יצטרפו היום לתרגיל הגדול "נקודת מפנה" ויתרגלו ירידה למקלטים – גם ב-11:00 בבוקר וגם ב-19:00 בערב. בין לבין יתורגלו תרחישי חירום המדמים נפילת טילים, התמודדות עם חומרים מסוכנים, פינוי המוני ועוד – המדריך המלא לתרגיל

אחיקם משה דוד | 22/6/2011 9:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תושבי ישראל יצטרפו היום לתרגיל העורף הגדול "נקודת מפנה 5" ויתרגלו ירידה למקלטים - גם בבוקר וגם בערב. בין לבין יתורגלו תרחישי חירום המדמים נפילת טילים, התמודדות עם חומרים מסוכנים, פינוי המוני ועוד. לפניכם המדריך המלא.

מה צפוי להתרחש היום?

תרגיל העורף מתקיים בעצם מיום ראשון, אבל מרבית תושבי ישראל יחושו אותו היום. לראשונה יישמעו ברחבי ישראל שתי אזעקות תרגול, בשעה 11 בבוקר ובשעה 7 בערב. כל אזעקה תישמע במשך דקה וחצי.
תרגיל ''נקודת מפנה'' בנצרת עלית
תרגיל ''נקודת מפנה'' בנצרת עלית  צילום: יגאל לוי

בנוסף, ביישובים רבים יתקיימו תרגילים שיידמו תרחישים שונים, וצפויה בהם תנועה ערה של כוחות הביטחון. כמו כן, היום ייפתחו ליום אחד בלבד תחנות פיקוד העורף לחלוקת ערכות מגן, בנוסף לחלוקה שמתבצעת על ידי דואר ישראל. החלוקה תתבצע ביישובים: טבריה, שפרעם, רעננה והוד השרון.

למה התרגיל חשוב ולמה דווקא עכשיו?

"נקודת מפנה" הוא תרגיל העורף הגדול ביותר שנערך בישראל ומטרתו לתרגל גם את משרדי הממשלה השונים ואת התושבים לקראת אירוע חירום. פיקוד העורף קורא לציבור לשתף פעולה ולהקדיש כמה דקות למחשבה ולפעילות בנוגע למה עושים במצב חירום וכן לגלות אחריות אישית. מדובר בתרגיל שגרתי שנתי ולא עקב התרעה ספציפית.

למה יש שתי אזעקות?

המטרה היא לתרגל את תושבי ישראל לא רק בזמן העבודה או הלימודים בשעות הבוקר, אלא גם לתרגל כניסה למרחב מוגן של כל המשפחה שנמצאת בבית בשעות הערב.

מה עושים כששומעים את האזעקות?

בזמן האזעקה, התושבים מתבקשים להיכנס, תוך זמן שהוגדר מראש לכל אזור, למרחב מוגן עליו הוחלט מראש, בבית, בעבודה וכדומה, ולשהות שם במשך 10 דקות.

לא שמעתי את האזעקה. מה עליי לעשות?

יש להיכנס למרחב מוגן בכל מקרה בשעות הנקובות. אם יש תקלות וקשיים בשמיעת האזעקה יש להתקשר למרכז המידע של פיקוד העורף בטלפון 1207.

צריך בכלל להתכונן לתרגיל?

כן. יש מספר פעולות אותן יש לבצע עוד לפני התרגיל, כגון לדעת כמה זמן מוגדר לאותו אזור עבור כניסה למרחב המוגן, בחירת המרחב המוגן בהתאם להוראות.

כיצד אבחר את המרחב המוגן שלי?

לכל דירה יש את המרחב המוגן שלה. אם יש מרחב מוגן דירתי (ממ"ד) או קומתי (ממ"ק), זהו המרחב המוגן. אם אין ממ"ד או ממ"ק, יש לגשת למקלט הקרוב. אם אין אפשרות, יש לבחור את המרחב הפנימי ביותר בתוך הדירה, בו יש מספר מינימלי של

קירות חיצוניים, חלונות או פתחים. אם אין חדר כזה יש לבחור מסדרון פנימי או מבואה. אין לבחור במרחב בעל חלונות זכוכית גדולים או כזה שקירותיו מצופים במראות או זכוכית כמו שירותים ואמבטיה מחשש שיתנפצו במקרה חירום אמיתי.

כמה זמן התרעה יש לי?

מידע לגבי זמן ההתרעה ניתן למצוא באתר האינטרנט של פיקוד העורף בכתובת www.oref.org.il, בפייסבוק או במרכז המידע בטלפון 1207. הכנות נוספות: להכין את הציוד למרחב המוגן, להכיר את הנחיות ההתגוננות במצבי החירום השונים, להכין תוכניות חירום משפחתית, להיערך לטיפול בקשישים ובאנשים עם צרכים מיוחדים.

האם אזעקת התרגול תישמע גם ברדיו ובטלוויזיה?

האזעקה תישמע בערוצי הרדיו והטלוויזיה הארציים וכן ברדיו האזורי. בנוסף, תימסר הודעה בנוסח "אזעקת תרגול" בביפרים ללקויי שמיעה.

מה עוד מתרגלים היום?

בין יתר המתארים שיתורגלו היום מצפון ועד דרום: נפילת טילים במפעל עופות במושב בית יוסף; נפילת טילים בכלא גלבוע; תרגיל טיפול בחומרים מסוכנים בקריית שמונה; תרגיל של אוכלוסייה המתפנה מרצון מהבתים; תרגיל פינוי בית חולים; משבר באספקת מים; תרגיל במתאר בלתי קונבנציונאלי בכנסת; תרגיל בנמל אשדוד, ברמת חובב ועוד.

ahikam@maariv.co.il

צילום: אדי ישראל
תרגיל נקודת מפנה בבאר טוביה, היום צילום: אדי ישראל
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/army_security/ -->