מפכ"ל המשטרה: לא ננהג ברכות במפגינים שיגיעו לנתב"ג

מאז שמונה לתפקיד ניצבו יוחנן דנינו והארגון שהוא עומד בראשו במוקד כמה מהנושאים הבוערים על סדר היום: מהסערה הציבורית סביב חקירת הרבנים, דרך ירי עבריינים על שוטרים לשעבר ועד לכוננות לקראת מטס אנטי-ישראלי. בראיון ראשון הוא מבהיר: "נמצה חקירת כל חשוד ללא מורא וללא משוא פנים"

אבי אשכנזי | 6/7/2011 7:50 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: יוחנן דנינו
חודשיים עברו מאז הועלה יוחנן דנינו לדרגת רב ניצב ונכנס ללשכת מפכ"ל משטרת ישראל, והעבודה אינה נפסקת אפילו לשעה אחת. בימים האחרונים הוא והארגון שבראשו הוא עומד נמצאים במוקדים הבוערים ביותר שעל סדר יומה של המדינה: מהפרות סדר בירושלים וסערה ציבורית סביב חקירת רבנים, דרך ירי עברייני על שוטרים לשעבר מול עוברים ושבים בנהריה ועד כוננות גבוהה לקראת מטס אנטי-ישראלי שמאיים להגיע לנתב"ג.

"כולם שווים בפני החוק". המפכ"ל יוחנן דנינו צילום: אלי דסה
זאת המציאות בה חי רב ניצב יוחנן דנינו מאז מונה למפכ"ל. אין הרבה זמן לאירועים רשמיים וחגיגיים, למרות שגם הם חלק בלתי נפרד מהלו"ז. אירוע רודף אירוע, פרשה רודפת אחרת, מהלכים אסטרטגיים מתנהלים תוך ניהול שגרת היומיום.

המפכ"ל דנינו, בימים האחרונים נדרשתם לחקירת שני רבנים שהביעו תמיכה בספר "תורת המלך", דבר שעורר מחאות והפרות סדר מצד תומכיהם. מה המסקנות שלכם מכך?
"התנאי לשלטון החוק הוא אכיפה שוויונית, אכיפה שאינה מפלה איש ואינה מעדיפה איש. כל האזרחים שווים בעיני החוק ולכן נמשיך לבצע את משימתנו ונמצה חקירה כנגד כל חשוד, ללא משוא פנים וללא מורא. לא נרשה חסימות כבישים והפרות סדר. ציבור שלם לא ייאלץ לשלם מחיר בשל המחאות האלה".

הבוקר תקבל ממפקד מחוז המרכז במשטרה, ניצב בנצי סאו, את התכנית המבצעית לעצירת מטס המחאה שאמור להגיע לנמל התעופה בן גוריון במהלך סוף השבוע. עם כמה מפירי סדר אתם אמורים להתמודד ולאיזה הפרות סדר אתם נערכים?
"אני לא יודע כמה יבואו, אבל אנחנו נערכים לכל התרחישים. ממה שאנחנו מסתכלים במידע הגלוי, אם זה דרך העיתונים ואתרי הרשת החברתית, הם כן מתכוונים להגיע ומדברים על אפשרות של הגעת עשרות ומאות. הבעיה שלנו היא לא באיתור שמות הפעילים המוכרים, הבעיה היא מול הרוב הדומם, אלה שלא עולים ברשתות החברתיות בצורה גלויה ואומרים שהם בדרך לישראל. אנחנו לא יודעים כמה כאלה רכשו כרטיסים ועושים את דרכם לישראל.

"אנחנו לא מתכוונים, בכל מקרה, לנהוג ברכות, אלא בנחישות. אם הם באים לטייל, אנחנו, מדינת ישראל, פתוחה לכל תייר שבא לטייל, לתייר ולראות את נופי הארץ, אבל אם הכוונה היא לבוא וליצור פרובוקציה ולהתריס נגד המדינה ולגרום נזק תדמיתי כמו המשט שלא יצא לפועל והליכה לכיוון של הפרות סדר, לא ניתן להם לעשות זאת. נשתמש בכל האמצעים החוקיים שעומדים לרשותנו, ורק לידיעה, אותם אמצעים הם מגוונים ורבים".

האם פיצול המחוז הצפוני לשני מחוזות, צפון וחוף, ישפר את הישגי הלחימה בפשיעה?
"פיצול המחוז הצפוני הוא מהלך אסטרטגי. אנחנו הולכים לבדוק את עצמנו בצורה מאוד נוקשה. אנחנו צריכים להביא הישגים במהלך הזה, כשבראש ובראשונה המטרה היא ליצור תחושה של ביטחון אצל האזרח, שיידע שישנה עלייה ברמת האכיפה, והסיכוי של העבריין להיתפס הוא גדול. כשאני מדבר על סיכוי להיתפס, זה לא שהשוטר מניח עליו אזיקים ולוקח אותו למעצר ואחר כך בתוך החקירה העבריין הולך לדרכו. אנחנו לא פותחים תיק וסוגרים וכל אחד ממשיך בשגרת יומו. אני מתכוון לכך שכשעבריין ייתפס יוגש נגדו כתב אישום וייפתח הליך משפטי.

"המטרה של פיצול המחוז היא שברמת האכיפה אנחנו נהיה חזקים יותר והמשטרה בכלל תביא לכך שיהיו יותר כתבי אישום, בעיקר בפשיעה החמורה. בכל הקשור להחזקת אמצעי לחימה, שימוש בירי, אלה סוגי העברות שמכבידים על האוכלוסייה. המהלך הזה יגרום לכך שתהיה חלוקת קשב רבה יותר של המשטרה לצרכי האזרח".

איך אתם מתכוונים ליישם את הפיצול הלכה למעשה בשטח?
"ישנם שני נושאים עיקריים שיקודמו כבר עתה: הקמת שני ימ"רים (יחידה מרכזית), האחד למחוז הצפוני והשני למחוז חוף. כל ימ"ר ימנה 250 שוטרים ואולי יותר בסדר גודל של כח אדם כמו בימ"ר תל אביב, שיתמודד עם הפשיעה הקשה ועם ארגוני הפשע בצפון. במקביל, יהיו הרבה יותר כוחות יס"מ בטיפול שגרתי ושוטף באירועי שיטור והפרות סדר. אנחנו מדברים על תוספת של מאות שוטרים המגיעים ממקורות פנימיים של המשטרה אל השטח.

"אני מתכוון להוריד קצינים ושוטרים מהמסדרונות והחדרים במטה הארצי ולהעבירם לשטח. זה החידוש שאני מבצע כאן, כשהמטרה במפורש היא להעביר מסר לכלל הציבור שהמשטרה מעבירה את הקשב המשטרתי לאזרח, מעבירה את המאמצים ואת התעדוף למלחמה בפשיעה ותאונות הדרכים לשטח. אותו דבר נעשה בפיצול יחידות משטרת התנועה הארצית בכל צפון הארץ. תהיה יותר תוספת של כלי רכב ואופנועים. בכלל, אני רוצה לתת דחיפה גדולה לאכיפה באמצעות יחידות אופנוענים. הם יעילים יותר ויוצרים הרתעה גבוהה יותר מאשר ניידות תנועה".

הארגון של מיכאל מור מנהריה נכנס בעצם לוואקום שנוצר במחוז הצפוני בשל היותו גדול ומסורבל והתקשה לתת את המענה המבצעי להתמודדות עם הארגון?
"נכון, זו בדיוק הסיבה שהחלטתי להעביר את תיק החקירה של אירוע ניסיון ההתנקשות בשוטר לשעבר אלדד חדד ליחידת להב 433. יש לה את הכלים הטובים יותר, לדעתי, להתמודדות עם סוג כזה של חקירה. הם יביאו תוצאות. הם יוכלו להביא לכאן הרבה ניסיון, כלים ואמצעים. יש להם יכולת נשימה וקשב ארוכים יותר מאשר לימ"רים המרחביים.

"מבלי לפגוע ביחידות האחרות, גם אם הם היו רוצים להתמודד מול חקירות כאלה, יש להם קושי, לא בגלל שהם פחות מקצועיים אלא פשוט מפני שהעומס עליהם הוא גבוה ויכולת הנשימה והקשב שלהם מוגבלים, כי אם הם יושבים על ארגון פשע ולאחר זמן הם צריכים לטפל בפרשת רצח אחרת, הם צריכים להסית את המשאבים

שלהם מחקירת ארגון הפשע לחקירת הרצח. אני מצפה שנתקדם בחקירה הזאת.

"אנחנו יוצאים מהנחת עבודה שהירי על חדד היה בשל היותו שוטר לשעבר ובשל האירוע עם העבריין מיכאל מור, אבל החקירה יכולה לקבל תפנית לכיוון אחר, וגם את זה אנחנו בודקים. אם יתברר שמישהו מהארגון של מור עומד מאחורי הירי, או יתברר שהוא בוצע על רקע היותו של חדד שוטר לשעבר, מבחינתי נחצו פה כל הקווים האדומים ואני רואה את האירוע בחומרה רבה. אני רוצה להבהיר שהאירוע הזה יטופל על ידי משטרת ישראל במלוא החומרה. אירוע כזה לא יעבור לסדר היום. נשקיע את כל המשאבים והאמצעים כדי להניח את ידנו על המבצע ושולחיו ולהביא אותם למשפט".

השוטרים מנהריה מבקשים לשוב לשורות המשטרה והשר אהרונוביץ' אף הציע אפשרות להחזירם לשירות המשרד לביטחון פנים בתפקידים של סוהרים או כבאים. מה עמדתך?
"צריך להפריד בין הסימפטיה לאנשים והסיטואציה שבה הם נמצאים לבין הרמה הרעיונית שהעלה השר, שאני מקבל ומסכים איתה. בעיני זה מעשי להחזיר אותם למערכת, אבל לא כשוטרים. יש בעיה משפטית להחזירם כשוטרים, אבל בהחלט יש מקום לשקול החזרתם לשורות כמו מכבי האש. יש לנו גם סוג של מחויבות כלפי האנשים שלנו. על המעשה שהם עשו הם נשפטו וקיבלו את עונשם. אני כן רואה את המעשה שלהם בחומרה, אבל עדיין נכון לבחון גם את ההשלכות האחרות של הפרשה הזו. נכון עושה השר כשהוא מבקש לבחון את החזרתם למסגרת של אחד הגופים במשרד לביטחון פנים".

מאז כניסתך לתפקיד הכרזת על כך שתפעל לשיפור מעמדו של השוטר. איפה זה עומד?
"מיד כשנכנסתי לתפקיד הכרזתי שאטפל בשלושה רבדים עיקריים: שיפור מעמדו של השוטר, שיפור השירות והעמדת האזרח במרכז העשייה המשטרתית, וכמובן לשפר את מיקומה ומעמדה של המשטרה בעיני הציבור. הקמתי ועדה שתבחן את כל נושא שכר השוטר המתחיל. לא יכול להיות שהשכר של שוטר מתחיל עומד על 5,144 שקלים ברוטו. זהו שכר נמוך בכל קנה מידה, ובמיוחד כשאני מקביל אותו לגופים האחרים, צה"ל ושאר גופי הביטחון.

"כשאני רוצה לגייס אנשים איכותיים, בעלי שיעור קומה, אני חייב להעמיד לרשותם גם שכר הולם. האמת היא שהתפרצתי לדלת פתוחה במאבק הזה. גם השר אהרונוביץ', עובד על הנושא הזה כבר שנתיים וגם המפכ"ל הקודם, דודי כהן, פעל בנושא הזה במרץ. אני לא רק העליתי דרישות מול האוצר, הצעתי להם גם שורה של התייעלויות פנימיות בתוך המשטרה כדי לשפר את שכר השוטרים, כשכל המהלך הוא לטובת השוטר. אני מעריך שהנושא הזה יגיע לפתרון כבר בזמן הקרוב. אני מדבר על טווחים קצרים ביותר. המפתח נמצא בידי האוצר ואני אופטימי לגבי זה.

"בינתיים, עשינו שני מהלכים מיידיים כדי לשפר את תנאי ההעסקה של השוטרים, האחד הוא הענקת טלפון נייד לכל שוטר, והשני הוא נסיעה חינם ברכבת ישראל לכל שוטר. זה אמנם מעט, אבל אנחנו מתכוונים להמשיך לפעול לרווחת השוטרים".  

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

הראיון היומי

צילום:

מדור חדש במעריב. מדי יום נארח את הדמויות הבולטות על סדר היום לראיון אקטואלי נוקב. כל השאלות הבוערות, כל הסוגיות שעל הפרק וכל מי שמשפיע

לכל הכתבות של הראיון היומי

עוד ב''הראיון היומי''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/homepage -->