תגובה לחוק החרם: קריאה להחרים מוצרים מההתנחלויות

תנועות השמאל מיהרו להגיב לחוק החדש האוסר ליזום חרם על ההתנחלויות. ב"שלום עכשיו" קוראים בגלוי להפר אותו וצלי רשף, אחד מראשי התנועה, אמר: "אני מזמין את כל מי שחושב שעברנו על החוק להגיש תלונה". תנועת "סולידריות שייח ג'ראח" פרסמה עצומה באינטרנט הקוראת להחרים חברות הפועלות בשטחים

אריק בנדר | 12/7/2011 9:02 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
החוק האוסר ליזום חרם על ההתנחלויות אושר רק אמש (ב'), וכבר יצאו תנועת שמאל בקריאות פומביות להחרים את ההתנחלויות ומוצריהן, בניגוד גמור ללשון החוק. ב"שלום עכשיו" קוראים דרך דף הפייסבוק של התנועה להחרים את מוצרי ההתנחלויות וצירפו כ-2,100 חברים התומכים במהלך.

 
צילום: רויטרס, ערוץ הכנסת
צילום: רויטרס, ערוץ הכנסת
צילום: רויטרס, ערוץ הכנסת

ח"כ לשעבר צלי רשף, מראשי התנועה, אמר ל-nrg מעריב: "שלום עכשיו קוראת ותקרא לציבור להחרים את מוצרים ההתנחלויות וכשירות לציבור לפרסם את רשימת המוצרים שעושים שם. חוק החרם הוא אנטי-דמוקרטי, אנטי-חוקי ולא יעזור שום מבחן משפטי".

הוא הוסיף: "חובה להגיד עד כאן, עברתם את הגבול. אני מזמין את כל מי שרוצה להגיש נגדי תביעה על הפרת החוק. אשמח מאוד להתמודד עמו על כך. מחאה אזרחית ונכונות להישפט, זה מה שאנו עושים כאן".

רשף הסביר כי "החרם נגד מוצרי ההתנחלויות הוא הדבר הכי טבעי שניתן לעשות על ידי מי שמתנגד לכיבוש ב-40 השנים האחרונות. אם הקוטג' ראוי לחרם, קל וחומר שראוי להחרים את מוצרי ההתנחלויות".  
צילום מסך
דף הפייסבוק של שלום עכשיו צילום מסך
"אי-ציות מתריס מתחייב לנוכח דיכוי חירות המצפון"

"אני מודה מאוד לזאב אלקין", שלח רשף עקיצה ליוזם החוק. "שנים אני לא קונה מוצרים של ההתנחלויות, אבל איכשהו הדבר הזה לא תפס תאוצה. הזרקור שאדון אלקין הפנה לכך יגביר את החרם. אנו נגיד לציבור מהם המוצרים שמיוצרים בהתנחלויות".
 
גם תנועת השמאל הרדיקלית "סולידריות שייח ג'ראח" יוצאת נגד החוק החדש, ויזמה עצומה באינטרנט הקוראת "להחרים חברות הפועלות בשטחים הפלסטינים הכבושים ובמזרח ירושלים ומרוויחות מהכיבוש, להימנע מהשקעות בהן, מעסקאות עמן

ומרכישת מוצריהן".

לדברי יוזמי העצומה, כ-1,500 בני אדם כבר חתמו עליה, במה שהם מכנים "פעולה ראשונה מסוגה בישראל של אי ציות אזרחי המוני".

"קידום החוק האוסר עידוד חרמות מאלץ אותנו לא רק להחרים מוצרי התנחלויות באופן אישי, אלא לקרוא לכך בפומבי", הבהירו בתנועה. "הפרה פומבית היא תגובה הכרחית לחקיקה אנטי-דמוקרטית. אי-ציות מתריס מתחייב לנוכח דיכוי חירות המצפון והביטוי. אנו נכונים ואף מקווים לעמוד לדין בעוון הפרת החוק הבלתי דמוקרטי הזה".

פוסטרים של תנועת ''שלום עכשיו'' נגד חוק החרם
ארגוני זכויות אדם יפנו לבג"ץ

בסולידריות שייח ג'ראח אמרו עוד כי "חוק החרם" המתיר כל חרם צרכני או כלכלי ובלבד שלא יהיה על התנחלויות מעיד, יותר מכל דבר אחר, על פאניקה של הימין בישראל. "אובדן הלגיטימציה של ההתנחלויות הוא סופי ובלתי הפיך, ועל כן הדרך היחידה להשתיק את הביקורת ההולכת וגואה כנגד מפעל הכיבוש וההתנחלות הישראלי מעבר לגבולות המדינה הוא על ידי שימוש בכוח החוק".

באתר האינטרנט שלה ממליצה תנועת השמאל לאזרחי מדינת ישראל להחרים מוצרי התנחלויות ביתר שאת, וכן לתמוך בהכרזת העצמאות הפלסטינית באו"ם "שתביא לא רק לביטול חוק החרם, אלא גם לביטול הנוכחות הישראלית הכובשת שהביאה לחקיקתו".

הלילה, זמן קצר לאחר שעבר החוק בכנסת, הודיעו שורה של ארגוני זכויות אדם כי יעתרו נגד "חוק החרם" לבג"ץ וידרשו לבטלו לאלתר משום שהוא פוגע בחופש הביטוי ומנוגד למשפט הבינלאומי. "זהו יום היסטורי בו כנסת ישראל הפכה ממייצג העם למשטרת המחשבות הלאומית", אמרו בתנועת שלום עכשיו.

על הארגונים שהודיעו כי יעתרו לבג"ץ נמנים עדאלה, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, רופאים לזכויות אדם וקואליציית נשים לשלום.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים