מחאת

נתניהו: נאשר 50 אלף דירות, נבנה לשכירות מוזלת

רה"מ הציג את תוכניתו לפתרון משבר הדיור. "המצוקה אמיתית, לא דבר שמישהו מפברק", הדגיש נתניהו, שפירט את הצעדים לשינוי בשוק הנדל"ן. "נוסיף 10,000 יחידות דיור לסטודנטים, ונדאג עבורם לתחבורה ציבורית בהוזלה של 50 אחוזים". בנוסף, תאושר בניית עשרות אלפי דירות שחלקן מיועדות לשכירות מוזלת

טל שחף | 26/7/2011 11:10 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
על רקע המחאה ההולכת וגוברת נגד מחירי הדיור בכל רחבי הארץ, כינס הבוקר (ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביחד עם שר האוצר יובל שטייניץ ושר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, מסיבת עיתונאים שבה הציג את תוכניתו לפתרון משבר הדיור. "מצוקת הדיור בישראל היא מצוקה אמיתית", אמר נתניהו בפתח דבריו, "היא לא דבר שמישהו מפברק ולא דבר מלאכותי. כל מי שעיניו בראשו ואמפתיה בלבו מבין שזו בעיה".

מסיבת העיתונאים של נתניהו. באדיבות ערוץ 1.
מסיבת העיתונאים של נתניהו. באדיבות ערוץ 1.
מסיבת העיתונאים של נתניהו. באדיבות ערוץ 1.

"אני זיהיתי את הבעיה הזו עוד לפני שהפכתי לראש הממשלה בפעם השנייה", אמר נתניהו בפתח דבריו. "ניסיתי לפעול אז כשהייתי שר האוצר ולא עלה בידי לטפל בה".

לדברי ראש הממשלה, "עוד לפני העלייה האחרונה במחירי הדירות חשבתי שהדירות בארץ הן יקרות מדי. יש לנו מדינה קטנה ואנחנו עושים אותה עוד יותר קטנה כי מי ששולט זה מונופול שנקרא מנהל מקרקעי ישראל. את המעט קרקע שיש אתה מוציא החוצה בטיפין טיפין ואז נוצר מצב שאין".

"התוכנית שלנו היא לעשות שינויים ולפתוח את השוק", הבהיר נתניהו. "מה שאנחנו רואים היום זו תוצאה של הפעולות של השנתיים האחרונות וגם של השינויים האחרונים. אנחנו עושים שינויים שאמורים להקל, אני קורא לזה דיור בהישג יד, הטבות לסטודנטים ולזוגות צעירים".
"הממשלות הקודמות קיבלו החלטות שגויות"

ראש הממשלה הדגיש כי יש עליה חדה במחירי הדיור - של כ-40 אחוז. "למה מחירי הדירות עולים", שאל נתניהו, "כי אין מספיק דירות וכי הבירוקרטיה לוקחת הרבה זמן. אי אפשר לבנות פה במדינה. אני רוצה לתת לכם דוגמאות איפה נמצאת ישראל בבירוקרטיה שלה. הבירוקרטיה שלנו כל כך חונקת שאנחנו נמצאים במקום ה-121".

לדברי נתניהו, "אנחנו לא בתחתית המדינות מבחינת הכלכלה, שם אנחנו מספר אחד או שתיים, אנחנו מספר 125 במהירות הוצאת אישור בנייה ו-141 באישור נכס. אנחנו לא בתחתית המדינות המפותחות אנו בתחתית המדינות בכלל".

נתניהו האשים את

הממשלות הקודמות בישראל בקבלת החלטות שגויות, "כמו ההחלטה לאסור על בניית דירות במרכז הארץ שהחליטה הממשלה האחרונה". הממשלות הקודמות, ציין, גם לא שיווקו מספיק דירות. "לא רק שאסרו את הבנייה שלהן במרכזים אלא גם לא בנו וכל זה לוחץ את המחירים".

"מה שעשינו עד היום זה שלושה דברים", הכריז ראש הממשלה. "קודם כל ביטלנו החלטות שגויות כמו ביטול ההחלטה שאסרה את הבנייה במרכז. עשינו פעולות בעיקר של משרד השיכון כמו גידול בשיווק קרקעות, ואני רוצה לשבח על כך את שר השיכון. הדבר השלישי שעשינו זה תמריצים שונים לזירוז הבנייה".

10,000 יחידות דיור חדשות לסטודנטים

נתניהו הכריז על "שינויים ענקיים" שהממשלה תשלים כבר בשבוע הבא. "הדבר הראשון", אמר, "זה לשחרר את החסמים לתכנון דירות והדבר השני זה שחרור החסמים לשיווק הקרקעות לדירות וכאמור אנחנו עובדים על זה שנתיים".

"אנחנו הולכים לאשר תוך שנה וחצי כ-50 אלף דירות חדשות", הודיע ראש הממשלה. "אנחנו יודעים שזה צעד מאד חזק ולכן אנחנו מגבילים אותו ל-18 חודשים.  הדבר השני זה שחרור החסם לשיווק הקרקע לדירות ופה אנחנו חייבים לעשות את השינוי במנהל מקרקעי ישראל".

"90 אחוז מהשטח נמצא בשליטת מנהל מקרקעי ישראל", הסביר נתניהו, "שלא עבר שום שינוי מאז שהוא הוקם לפני 50 שנה. אנחנו נעשה הרבה שינויים ובראשם שיווק גדול ומהיר. אנחנו מרחיבים את הסמכויות של המנהלים בתוך הגוף ומוסיפים אנשי מקצוע שיוכלו לסייע. כל זה יסתיים עד ליציאת הכנסת לפגרה בשבוע הבא. זה לקח לנו שנתיים להעביר את זה".

נתניהו הדגיש כי הממשלה מבקשת לעזור לאוכלוסיות שונות כשהראשונה היא אוכלוסיית הסטודנטים. "אנחנו הולכים להוסיף 10,000 יחידות דיור חדשות במעונות הסטודנטים", הכריז, "מחיר הקרקע יהיה אפס ואנחנו נעשה לקבלנים מכרזים הפוכים, מי שייתן את המחיר הזול ביותר לשכר דירה, יזכה".

הוא הוסיף: "בנוסף, נאפשר לסטודנטים להגיע לדיור פנוי מחוץ למרכזי הערים לא רק באוטובוסים אלא גם ברכבות. התחבורה הציבורית לסטודנטים תוזל ב-50 אחוז. כמו כן, אנחנו הולכים לעשות בנייה לשכירות מוזלת, ההנחה על הקרקע תינתן בכמה מסלולים בין 25 אחוז למאה אחוזים וכל ההוזלה תעבור לשוכר".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים