צה"ל חושף: התמוז – טיל הנ"ט המשוכלל

הטיל תמוז שמסוגל להשמיד טנקים מרחוק שימש את הצבא במלחמת לבנון השנייה ובמבצע עופרת יצוקה: "יש לו יתרון משמעותי בשדה הקרב"

אחיקם משה דוד | 1/8/2011 17:22 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
צה"ל חשף היום (ב') לראשונה את הטיל "תמוז" בפני כלי התקשורת, טיל שהצבא השתמש בו במלחמת לבנון השנייה ובמבצע עופרת יצוקה. הטיל, שנחשף במהלך תרגיל צבאי שנערך בדרום משתייך למערך החמ"מ (חימוש מונחה מדויק, אמ"ד) של חיל התותחנים והוא מיועד לחדור דרך טנקים מולם מתמודדת ישראל בזירות הלחימה השונות.

צילום: דובר צה
צילום: דובר צה
צילום: דובר צה"ל

הטיל עצמו מותקן על גבי משגר שנמצא על נגמ"ש וזמינותו לכוחות הקרקע, העושים בו שימוש, גבוהה. מדובר בטיל אלקטרו אופטי המאפשר שליטה בו על ידי המפעיל שלו עד לפגיעתו במטרה וביכולתו להעביר תוך כדי מעוף צילום שטח היישר למשגר.

בצבא אמרו כי מדובר בטיל בעל עוצמה רבה שנע במהירות של 220 מטר לשנייה והוא מסוגל לעקוב אחרי כל מטרה בתנועה.

"התמוז מאפשר יתרון משמעותי בשדה הקרב היבשתי", אמר במהלך התרגיל קצין התותחנים הראשי, תא"ל דוד סוויסה. "הוא יודע לצאת למטרות בצורה הכי מדויקת ואפקט הנזק שלו משמעותי מאד".

מפקד היחידה המפעילה את התמוז, אל"מ ש', הוסיף כי "הטיל יכול להשמיד טנקים מרחוק, אין צורך בפגישה פיזית של טנק מול טנק. זה האמצעי הכי מדויק והכי

זמין שיש למפקד אוגדה והוא נמצא באגד הארטילרי האוגדתי". 

במהלך מלחמת לבנון ירה צה"ל 600 טילי "תמוז" לעבר מטרות שונות, בעיקר לטובת תמרון של כוחות חי"ר ושיתוק מקורות ירי לעברם, בעיקר מתוך בתים. זאת למרות שהייעוד המקורי שלו הוא טנקים. היום נודע כי כוחות צה"ל הרבו להשתמש בו במהלך הלחימה עקב זמינותו הנוחה יחסית.

צילום: יהודה לחיאני
חשיפת טיל התמוז, היום. ''הטיל יכול להשמיד טנקים מרחוק''. צילום: יהודה לחיאני
בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים