היסטוריה בנגב: בדואי מרהט מונה למג"ד

סא"ל וואחיד אל הוזייל, שיעמוד בראש גדוד הסיור המדברי, מאמין שרק הצבא יכול "להוציא אותך ממאחורי הכבשים לתפקיד כזה בכיר"

אורי בינדר | 16/8/2011 8:32 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
היסטוריה במגזר הבדואי בנגב: סא"ל וואחיד אל הוזייל מרהט התמנה למפקד גדוד הסיור המדברי, הפועל מבצעית לאורך הגזרה הדרומית של רצועת עזה. "תמיד אשאף להתקדם", אמר אתמול אל הוזייל. "רציתי להיות מג"ד והגעתי לתפקיד. אני חולם להמשיך להתקדם, אבל רק נכנסתי לתפקיד ויש לי עוד הרבה עבודה".
וואחיד אל הוזייל, שיעמוד בראש גדוד הסיור המדברי
וואחיד אל הוזייל, שיעמוד בראש גדוד הסיור המדברי צילום: יהודה לחיאני


סא"ל וואחיד אל הוזייל, בן 39 נשוי ואב לארבעה, התגייס לצה"ל רק בגיל 22. כידוע, על הבדואים לא חל חוק גיוס חובה לצה"ל, והמתגייסים המתנדבים עוברים סדרה של בדיקות ביטחוניות, שבעבר היו ממושכות והיום התקצרו באופן משמעותי.

עד עתה שימשו כמפקדים על גדוד הסיור המדברי בני עדות שונות, אולם דווקא הבדואים בנגב לא זכו לתפקיד הנכסף של מפקד גדוד הסיור, אף שמדובר ביחידה הפועלת בשטחם. המינוי המפתיע עורר תגובות שמחה רבות.

עאמר אבו מועמר, ראש מועצת שגב שלום, ובעצמו קצין במילואים, בירך על המינוי ונזכר אתמול: "הגדוד המיוחד הזה החל עם הקמת היחס"ר (יחידת הסיור המדברית) בטקס בעיירה שלנו בשנת 1984. אבא שלי המנוח, השייח' אעודה אבו מועמר, צעד לצד האלוף משה בריל בר כוכבא ז"ל, וזו הייתה גאווה לכולנו. מאז אותו טקס מרשים קיוו הבדואים כי יום אחד יתמנה בדואי מהנגב לתפקיד מפקד הגדוד, והנה היום הזה הגיע. יש ביקורת על הזנחת המגזר הבדואי בידי מדינת ישראל, ומתברר כי צה"ל הפך לנקודת האור היחידה, שבה זוכים הבדואים בנגב לשוויון הזדמנויות".
ללכת אחריו

סא"ל אל הוזייל חיזק את דבריו של אבו מועמר והוסיף: "מעולם לא הרגשתי קיפוח בצבא. בצה"ל תמיד זכיתי לתמיכה של מפקדים, ומעולם לא הרגשתי כי לא מקדמים אותי בגלל המוצא הבדואי. אני חושב שמי שרוצה להיות חלק מהחברה חייב לשרת בצה"ל. מכל הקשת החברתית במדינה, רק הצבא מסוגל להביא אותך ממאחורי הכבשים עד לתפקיד מפקד גדוד, שעבר את כל ההכשרות המקצועיות. אם הייתי נשאר באזרחות, לא הייתי מגיע לתפקיד כזה בכיר".

במשפחתו של המג"ד הטרי שמחו כמובן על המינוי החדש, אך החגיגות טרם החלו משום שאל הוזייל נכנס לתפקידו מיד לאחר שהתבשר עליו. גם ברהט המינוי עורר התרגשות, ואישי ציבור רבים הגיעו לטקס קבלת הדרגה ובירכו על המינוי.

אל הוזייל החליף בתפקיד את סא"ל מאיר אלמלם, שקודם לתפקיד סגן מפקד חטיבה בצפון. המג"ד היוצא סיפר אתמול: "גדוד הסיור המדברי הוא המורכב בצה"ל ובעל המגוון הרחב ביותר של אנשים, כאשר לפקד

עליו זהו אתגר אדיר שעל כל השקעה בו יש התקדמות משמעותית. יש בגדוד בית ספר, מדור אימונים, הכנה למ"כים, הכנה לקצינים, ובנוסף לזאת אחראי הגדוד על הפעילות המבצעית בגזרה החמה ביותר מול דרום רצועת עזה".

על משמעות המינוי של בדואי מרהט לתפקיד מפקד הגדוד, אמר אלמלם: "זוהי תעודת כבוד לצה"ל. מי שמתאים לפקד על גדוד יפקד, ובדואי מהנגב כמפקד הגדוד זה סופר-חשוב כי עיקר האוכלוסייה הבדואית נמצא בנגב. המינוי הזה מצביע על כך שבצה"ל הבדואים שווים, וזהו מסר קריטי להבנתי. בשנתיים שבהן פיקדתי על הגדוד הקמנו עוד פלוגה, הגדלנו את הגיוס וגייסנו גם חייל שגר ליד המסגד שנהרס ברהט".

ראש עיריית באר לשעבר אליהו נאווי הגיב בשמחה על המינוי ואמר: "המשמעות של המינוי היא שמי שרואה את עצמו שותף למדינה מתחלק גם באחריות, והייתי מצפה שרבים ילכו בדרכיו. אני מאמין שזו לא הפסגה היחידה שווואחיד יכול להגיע אליה".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/army_security/ -->