"הכתר" של שער שכם בי-ם שוחזר מחדש

ברשות לפיתוח ירושלים עמלו בשנים האחרונות על שיפוצו של כתר שער שכם שנפגע ב-67': "חשוב שתיירים יוכלו לראות את העיר בתפארתה"

דליה מזורי | 16/8/2011 17:40 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
במשך 430 שנה התנוסס כתר על שער שכם - הגדול והמרשים ביותר בעיר העתיקה בירושלים, אך בקרבות 67' הכתר נפגע. עתה, בתום עבודות שימור נרחבות, שוחזר הכתר והמבקרים יכולים ליהנות מיפי השער במלוא הדרו.

הכתר החדש של שער שכם. שחזור מדויק.
הכתר החדש של שער שכם. שחזור מדויק. צילום: באדיבות רשות העתיקות
הרשות לפיתוח ירושלים בשיתוף רשות העתיקות ובמימון משרד ראש הממשלה, מסיימת בימים אלו פרויקט מקיף לשיקום שער שכם, ובמסגרתו נוקה השער מעקבות הזמן ועיטוריו שוחזרו, ובהם גם הכתר המפואר.

לצורך שיחזור עיטורי שער שכם נעזרו עובדי מינהל השימור של רשות העתיקות בתמונות של השער מראשית המאה ה-20, אז שלטה האימפריה הבריטית בירושלים. בתמונות נראה השער במלוא תפארתו, כשהכתר של אשנב הירי המרכזי בראשו.

הכתר עבר במסגרת העבודות ייצוב הנדסי באמצעות 11 עוגנים אשר עיגנו אותו לליבת החומה. במקביל שוחזרו ארבע אבני העיטור במלואן, ותקרתו קורתה מחדש בלוחות אבן כבעבר, על בסיס הצילומים ההיסטוריים.

מנהל אגן העיר העתיקה ברשות לפיתוח ירושלים, אלעד קנדל אמר, כי "העיר העתיקה בירושלים היא מוקד התעניינות מכל העולם ומוקד המשיכה התיירותי מספר אחת בישראל. החומות והשערים הם הדבר הראשון שרואה כל מי שמגיע לעיר העתיקה, ולכן חשוב שהתיירים יוכלו לראות את העיר בתפארתה".
השער המתועד ביותר מבין שערי ירושלים

לדברי אבי משיח, אדריכל הפרויקט מטעם מינהל השימור של רשות העתיקות, העבודה בשער שכם היתה מאתגרת במיוחד, "שכן מדובר בשער השוכן בפתחו של שוק סואן והומה. כל העבודות במקום בוצעו תוך הידברות עם סוחרי השוק".

כדי למנוע פגיעה במסחר, בוצעו חלק מהעבודות משעות הלילה ועד לשעות המוקדמות של הבוקר, טרם פתיחת המסחר. שער שכם, הוא גם השער המתועד ביותר מבין שערי ירושלים, והחומר התיעודי והצילומים הרבים שלו, אפשרו שיחזור מדויק שלו.

בפרויקט לשיקום ושימור חומות

העיר העתיקה בירושלים החלו כבר לפני כארבע שנים. במסגרת הפרויקט נעשו עבודות לאורך כל חומת העיר העתיקה והשערים משער האשפות לכיוון שער ציון, שער יפו, השער החדש ושער שכם.

כעת נמצאות העבודות על החומה באזור הפינה הצפון מזרחית של העיר העתיקה, והן אמורות להסתיים לקראת סוף השנה. העבודה על החומה כללה שימור, הסרת סכנה ושיקום מרכיבים בחומה. וכן סריקה באמצעות קרן לייזר לצורך מדידה מדויקת של החומה ובמיוחד בשערים, שנסרקו ונלמדו ברמת האבנים הבודדות.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/in_country/ -->