הכרזת

ישראל החליטה לנתק את יחסיה עם קטאר

דוח משרד החוץ קובע: הנסיכות העשירה היא אנטי ישראלית ותרמה מיליונים לחמאס. בתגובה נקטה נגדה הממשלה בצעדים חריפים

אלי ברדנשטיין | 25/8/2011 7:23 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ממשלת ישראל מורידה את הכפפות ויוצאת למאבק להצרת צעדיה של קטאר - בשטחים ובעזה, בישראל ובעולם. דוח מסווג שהוכן במשרד החוץ מפרט שורה של צעדים חריפים שממשלת ישראל גיבשה, הפעילה ומתכוונת להפעיל בזמן הקרוב נגד הנסיכות, שמצטיירת כמדינה עוינת לישראל.

שוטרים קטארים בדוחא, בירת קטאר
שוטרים קטארים בדוחא, בירת קטאר צילום: גטי אימג'ס
הסיבה העיקרית לצעדים נגד קטאר היא הפעילות האנטי-ישראלית הענפה של קטאר בעולם, בדגש על הסיוע המשפטי והפוליטי הגדול שמעניקה קטאר כיו"ר ועדת המעקב של הליגה הערבית לפלסטינים בהכנות המשפטיות של המהלך החד צדדי שלהם בספטמבר לאו"ם להכרה במדינה פלסטינית.

מהמסמך עולה כי בירושלים פעלו בחודשים האחרונים לבלימת כל יוזמה של קטאר באזור, וסיכלו כמה פרויקטים במימון קטארי בישראל ובשטחים. עוד קודם לכן הוחלט בממשלה לסגור סופית בחודש מרץ את משרד הנציגות הישראלית הדיפלומטית בדוחא. סגירת הנציגות כללה את סיום חוזה השכירות ופיטורי שני עובדים מקומיים. פעולה זו, קובע הדוח, שמטה מידי הקטארים קלף הלחץ כלפי ישראל.
צעד נוסף הוא מניעת כניסתם של נציגים קטארים לישראל או לשטחי יהודה ושומרון.

בדוח נכתב כי קטאר מקיימת קשרים עמוקים עם חמאס, שכוללים בין היתר ביקורים תכופים בדוחא של ראש הלשכה המדינית של הארגון, חאלד משעל. לדברי פקיד בכיר בירושלים, "הורדנו את הכפפות לנוכח הפעילות האנטי-ישראלית הנרחבת של קטאר. קטאר היא היום מהמובילות את הפעילות נגד ישראל בזירה הבינלאומית".
אמצעי לחץ קבוע

בדצמבר 2008, מיד לאחר מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, החליטה קטאר, בהמשך ללחץ ערבי ומוסלמי כבד, לנתק את יחסיה עם ישראל. בינואר 2009 הורתה קטאר לראש הנציגות הישראלית בדוחא, הדיפלומט רועי רוזנבליט, לעזוב את המדינה.

עם זאת, קטאר איפשרה לישראל להמשיך להחזיק במשרדי הנציגות ובשני העובדים המקומיים, כדי לא לסתום את הגולל על יחסי שתי המדינות. להערכת גורמים במשרד החוץ, הצעד איפשר לקטאר אמצעי לחץ על ישראל כדי

שתאפשר לה להמשיך לפעול בשטחים ובעזה.

מאז ניתוק היחסים עם ישראל, העבירו הקטארים מספר בקשות לחידוש היחסים בתמורה לביצוע מספר פרויקטים בעזה והכנסת חומרי בניין, וכן הכרזה שתבהיר את מעמדה במזרח התיכון. בקשה זו נדחתה על ידי נתניהו וליברמן. לפני מספר חודשים, אף נפגש בחשאי נתניהו עם ראש ממשלת קטאר בארמון האליזה בפאריז בהשתתפות הנשיא ניקולה סרקוזי. אולם נראה שפגישה זו לא הניבה תוצאות חיוביות.

קשר עמוק לחמאס

ההחלטה על הפעולות נגד קטאר התקבלה בדרגים הבכירים ביותר במשרד החוץ, בהשתתפות שר החוץ אביגדור ליברמן. לדברי פקיד בכיר בירושלים, "החלטנו להוריד את הכפפות לנוכח הפעילות האנטי ישראלית הנרחבת והמתמשכת של קטאר. קטאר היא היום מהמובילות את הפעילות נגד ישראל בזירה הבינלאומית, ואי אפשר להמשיך ולהתנהל מולה כאילו עדיין קיימים יחסים רגילים ותקינים".

רשימת הצעדים נגד קטאר התגבשה לאחר ראיות שנאספו אצל גורמים השונים בישראל, שהעריכו כי קטאר מבצעת פעולות הפוגעות בישראל. לפי הדו"ח הסודי, הפעילות של קטאר כוללת מעורבות מרכזית בהכנות המשפטיות של הפניה הפלסטינית לאו"ם ודוחפת את הרשות למהלך החד צדדי של הכרזה על מדינה פלסטינית בספטמבר. עוד נכתב בדו"ח כי קטאר מקיימת קשרים עמוקים עם תנועת החמאס, שכוללים בין היתר ביקורים תכופים של ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, בדוחא.

לפי המידע, קטאר אחראית למימון פרויקטים בעזה כמו פרויקט אל-פאחורה, שהוא אתר לסיוע לסטודנטים וממשמש אכסניה לקריאות לשבור את המצור על עזה. כמו כן, באמצעות אגודת הצדקה שלה שולחת קטאר סיוע כספי לחמאס, והעבירה לארגון כמיליון אירו בשנה.

פעילות אחרת של קטאר נוגעת לחיזוק התביעות המשפטיות נגד ישראל בנושא המשט הטורקי. במסגרת זו אף קיימה כנס משפטנים והבטיחה לממן את ההוצאות המשפטיות הכרוכות בתביעות נגד ישראל. כמו כן, קטאר פועלת להחרפת הביקורת הבינלאומית נגד ישראל ולהכפשתה בסיקורים חד צדדיים באמצעות רשת הטלוויזיה אל ג' זירה, הפועלת מתוך הנסיכותה. לטענת משרד החוץ, אל גז' ירה מהווה במה להתבטאויות אנטי ישראליות חריפות, כולל השאיפה למחיקתה של ישראל מהמפה. עוד עולה מהדו"ח כי קטאר מקיימת כנסים בין דתיים בדוחא בחסות האמיר, שההופכים במה לניגוח ישראל.

חרם ביטחוני ופוליטי

בעקבות הטענות על הנטייה הבוטה של רשת הטלווויזיה הפופולרית, החליטה הממשלה למנוע מכתבי אל ג' זירה לפעול בישראל. כיום, כתבים של הרשת יכולים להגיע רק באמצעות דרכונים של מדינות המקיימות קשרים עם ישראל. ככל הנראה, לא יקבלו יותר כתבי הרשת היתר להגיע לישראל.

הצעדים לא הסתיימו בתחום ההסברה, אלא גם כוללים גם את ההיבט הביטחוני. מעתה ייאסר כל שיתוף פעולה בין קטאר לתעשיות הביטחוניות בישראל. בין קטאר לתעשיות הביטחוניות התקיימו מגעים ולפי ההערכה רכשה הנסיכות בעבר מוצרים צבאיים מתקדמי מישראל. מעתה לא תותר עוד מכירה של נשק ישראלי לקטאר.

משרדי החוץ והביטחון, בהחלטה משותפת, החליטו לאחרונה שלא להוציא את אגודת הצדקה הקטארית (Qatar Foundation), מרשימת הארגונים שנאסר עליהם לפעול בשטחים. אגדות הצדקה היא קרן רווחה וחינוך ענקית שהוקמה על ידי האמיר הקטארי, השיח חמד בן חליפה תאני. למרות פנייה של גורם קטארי, החליטה ישראל להמשיך למנוע ממנה לפעול בשטחים.

עד לאחרונה, נהגה ישראל נהגה לאפשר לנציגים קטארים להשתתף במשלחות ערביות ואחרות שהגיעו לישראל ולשטחים, בחסות של סיוע הומניטרי. משלחות כאלה ביקרו בחסות ארגונים כמו אגודת הצדקה הירדנית, הסהר האדום והצלב האדום. מהדו"ח עולה שיותר לא יתאפשר לנציגים קטארים לקחת חלק במשלחות כאלה. לאחרונה, למשל, מנעה ישראל את כניסתו לשטחים של נשיא חברת הסלולרה קטארית QTEL.

הצעד האחרון שעליו הוחלט היה לפעול נגד הלגיטימציה של קטאר בזירה הבינלאומית. זהו אתגר לא פשוט: השנה זכתה הנסיכות להכרה עולמית כאשר הוכרזה כמארחת של אליפות העולם בכדורגל בשנת 2022.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/pulitic_news/ -->