תגלית היסטורית: מדוזה ברמת הגולן

רבבות המדוזות כבר עזבו את חופי ארצנו, אבל באחרונה התגלתה מדוזה זעירה בבריכת מים מתוקים בגולן. הבשורה הטובה: גם היא צורבת - אבל לא בני אדם. עד שיימצא לה שם היא תיקרא בישראל "מדוזית הגולן"

עדי חשמונאי | 6/9/2011 7:40 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לפני כחודש נשמנו לרווחה כאשר המכון לחקר ימים ואגמים דיווח כי רבבות המדוזות הצורבות עזבו בשעה טובה את חופי ישראל. אלא שעכשיו, לראשונה בהיסטוריה, נמצאה מדוזה של מים מתוקים ברמת הגולן.

כבר 35 שנה מתרוצצות שמועות על קיומה של המדוזה ברמת הגולן, והן הציתו את דמיונו של מומחה האגמים, פרופ' משה גופן. "שנים היו שמועות ודיבורים בין המדענים, אבל זה הסתכם בזה - דיבורים", הוא מספר. "הייתה פעם עדות של מטייל שטען שראה מדוזה בפארק הירדן, אבל לא היו תמונות ולא הייתה שום הוכחה שהעדות הזאת נכונה. יש מדוזות כאלה באיטליה, בספרד, בגרמניה, בפורטוגל, בצרפת, בפולין, ברוסיה ובמזרח אסיה. דיברתי עם מומחים בחו"ל על הסיכוי למצוא מדוזות כאלה ברמת הגולן והם אמרו לי שזה בהחלט יכול להיות".
צילום באדיבות משה גופן
ניזונה מדגיגים קטנים. המדוזה שנמצאה בגולן צילום באדיבות משה גופן

אבל ההוכחות בוששו להגיע. פריצת הדרך הגיעה לפני שבוע וחצי כשהאקולוגית, ד"ר ליאורה שאלתיאל, עמיתה של פרופ' גופן ממכון מיג"ל (מרכז ידע גליל עליון) וממכללת תל חי, יצאה עם משפחתה לטיול באחת מבריכות המים ברמת הגולן.

"שיחקנו וצללנו בבריכה ופתאום הילדים צעקו 'אוי, תראי מה יש פה, זה נראה כמו מדוזה'", משחזרת ד"ר שאלתיאל. "אני ובן זוגי, שגם עוסק באקולוגיה, התלבטנו אם בכלל יש מדוזות במים מתוקים. זה נראה נורא מוזר. היא נראתה כמו מדוזה, אבל מאוד קטנה. בגודל של מטבע ומאוד יפה - שקופה עם פסים לבנים, הרבה ריסים ופועמת במים. הבן שלי ניסה לצוד אחת כדי שנוכל להגדיר בבית ולהביא למומחה. הוא לכד אחת

והכני ס אותה לבקבוק מים. מיד התקשרנו למשה, הוא מיהר לאסוף אותה ובתוך יומיים כבר הגיעה התשובה שמאוד ריגשה אותנו".

פרופ' גופן בדק את המדוזה במיקרוסקופ. "מדובר במדוזה מסוג Craspedacusta sowerbii,, שהתגלה לראשונה ב-1880 בבריטניה. גודלה נע בין שניים לארבעה ס"מ והיא נפוצה בבריכות קטנות, אגמים קטנים ואפילו בנהרות עם מים שקטים, ללא ערבול או פעולת גלים חזקה", מסכם פרופ' גופן. "יש לה אמנם תאים צורבים, אבל הם לא מסוגלים לחדור לעור של בן אדם. היא צורבת וניזונה מזואופלנקטון, ביצי דגים, ואפילו מדגיגים קטנים וסרטנים מיקרוסקופיים. מכיוון שאין לה עדיין שם עברי אציע לקרוא לה'מדוזית הגולן'".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

דעות וטורים

המייל הירוק

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/green/ordering_new_1/ -->