לראשונה: דאה שחורת כתף מקננת בישראל

הדאה שחורת הכתף היא דורס בינוני שמקנן באפריקה, מזרח אסיה ודרום אירופה. לפני כחודשיים התגלה זוג דאות שמצאו את מושבן באגמון החולה. חודשיים הצליחו אנשי החברה להגנת הטבע לשמור על הסוד, שנחשף כאן לראשונה

עדי חשמונאי | 10/11/2011 20:02 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
צילום: דרור אבני
הדאה השחורה באגמון החולה צילום: דרור אבני

בחודשיים האחרונים שמרו אנשי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע על סוד שהיה עד לרגע זה כמוס. לראשונה בהיסטוריה זוג דאות שחורות כתף החלו לקנן בארץ וקבעו את מקום הקינון באגמון החולה, שם הם מגדלים באושר ארבעה גוזלים.

בואו להיות חברים של nrg ירוק גם בפייסבוק

צפרי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע רגילים בדרך כלל לדווח על ציפורים שהולכות ונכחדות מישראל, אלא שהפעם נתקלו בתופעה הפוכה  - קינון של עוף דורס שמעולם לא קינן בארץ. הדאה נפוצה מאד באזורי התפוצה המקוריים שלה אבל כמעט לא זזה משם. מאידך: העולם משתנה מיום ליום והמקרה הזה הוא מקרה פרטי שמלמד על מגמה רחבה יותר. "האדם משנה את העולם מייצר בתי גידול חדשים - העולם מתחמם והמדבר נודד צפונה",

מסביר ד"ר דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע.

לדבריו, יש מינים של בעלי חיים והדאה בהחלט יכולה להיכלל בניהם שרמת הסתגלנות שלהם מאד גבוהה. במילים אחרות,  הם הגיעו במקרה לאזור האגמון ראו כי טוב -  יש מזון בשפע, מזג אוויר טוב, יש מקום לקנן  - והחליטו להישאר. "ייתכן מאד שבתוך כמה שנים משפחה אחת של דאות שחורת כתף יהפכו למשפחות רבות כי יש את כל התנאים", הוסיף ד"ר אלון.

צילום: דרור אבני

הדאה שחורת הכתף היא דורס בינוני שמקנן באפריקה, מזרח אסיה ודרום אירופה. תצפיות בדאות שחורות כתף בישראל התרבו בשנים האחרונות, אולם בפעם הראשונה נצפה קינון פעיל, בשטחי אגמון החולה. זוג הדאות נצפה לראשונה באוגוסט, ומההתחלה הן הראו סימנים של קינון: חיזור, הזדווגויות ומאוחר יותר גם הבאת חומרי קינון. 

הקן התגלה בספטמבר על ידי אנשי החברה להגנת הטבע, ומאז נשמר הקינון בסוד והאזור נסגר, כדי למנוע הפרעות לקינון הייחודי. אנשי תחנת הטיבוע באגמון החולה צפו בגוזלים בקן. מדובר בארבעה גוזלים בני כשלושה-ארבעה שבועות, שבכל יום כנראה יפרחו מהקן. רוב היום הנקבה שוהה באזור הקן ומגנה עליו באגרסיביות מכל פולש פוטנציאלי, הזכר עוסק בצייד ומספק לגוזלים ולאם מזון, המורכב בעיקר מנברנים שהוא צד בשדות הסובבים את אגמון החולה.

בפעם האחרונה שנתגלה מין חדש של עוף דורס מקנן בישראל היה בסוף שנות ה-80, אז התגלה לראשונה בישראל קן של נץ מצוי. היום מקננים בישראל מאות זוגות של ניצים מצויים. במקרה של הדאה שחורת הכתף, מדובר בדורס שאיננו נוהג לנדוד.

צילום: דרור אבני

הציבור הרחב יוכל לחזות בדאה השחורה במהלך פסטיבל "חורף של ציפורים 2011" שיוצא לדרך בשבוע הבא. הפסטיבל הוא יוזמה משותפת של המשרד לפיתוח הנגב והגליל, הרשות לפיתוח הגליל, החברה להגנת הטבע, קרן קיימת לישראל, רשות הטבע והגנים ועמותות התיירות בגליל בגולן ובעמקים. הפסטיבל הגלילי יארח גם כנס צפרים בינלאומי אליו יגיעו מאות צפרים מחו"ל, עבורם הדאה היא אטרקציה מיוחדת, שכן מדובר בציפור נדירה גם במושגים של צפרים בעלי ניסיון. הכנס ידון בין השאר בשינוי שחוות הציפורים במהלך נדידתן, כתוצאה מהשינויים האקלימיים הגלובליים שהפכו את אגמון החולה, שהוקם על ידי הקק"ל בשנות ה-90, לאחד מאתרי הצפרות החשובים בעולם.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

דעות וטורים

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים