תגלית חדשה: הורדוס לא השלים בניית הכותל

חוקרים גילו באתר הר הבית מטבעות מהתקופה שאחרי הורדוס, המעידים כי נציבים רומאים סיימו את הפרויקט: "זה נמשך עשרות שנים"

דליה מזורי | 23/11/2011 14:58 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגלית ארכיאולוגית מרעישה: המלך הורדוס לא סיים את בניית הר הבית ולפחות החלק הדרומי של הקיר המערבי, מה שמכונה כיום "הכותל המערבי" - הושלם אחרי מותו.

הורדוס לא סיים את בניית הר הבית
הורדוס לא סיים את בניית הר הבית צילום: פלאש 90
הגילוי נחשף בסיור עיתונאים בקטע הדרומי של הכותל המערבי, בגן הארכיאולוגי שמדרום להר הבית.

פרופ' רוני רייך מאוניברסיטת חיפה אמר כי הורדוס הוא זה שהקים את המבנה המונומנטלי של הרחבת הר הבית, שנחשב בזמנו ל"מפעל הגדול ביותר ששמעו עליו בני אדם מעולם", אך הוא לא השלים אותו.

"ייתכן שהורדוס החל לבנות את הר הבית בקיר המזרחי, משם עבר לקיר הצפוני והדרומי. את הכותל המערבי הוא לא הספיק לסיים בקטע של קשת רובינסון, שהיוותה את גרם המדרגות אל תוך מתחם ההר. נציבים רומאים ששלטו בירושלים אחריו אחראים על השלמת הבנייה", הסביר החוקר. הבנייה אכן הסתיימה בשנת 50 לספירה על ידי נינו של הורדוס, אגריפס השני.
הכותל הושלם כ-20 שנה לאחר מותו של הורדוס

פרופ' רייך ואלי שוקרון, מנהל החפירות באזור הכותל המערבי מטעם רשות העתיקות מבססים את טענתם על סמך מספר ממצאים שנחשפו בזירה:

במסגרת פרויקט להרחבת תעלת הניקוז שעברה מעיר דוד לבריכת השילוח התגלה קטע עפר הסמוך לאבני היסוד של הקיר המערבי. תוך כדי ניפוי העפר נחשפו 17 מטבעות. ארבעה מתוכם מתקופה מאוחרת

מזו של הורדוס: את המטבעות טבע הנציב הרומי ולריוס גרטוס בשנת 17-18 לספירה.

כמו כן נמצאו במקום שלושה נרות חרס מהסוג שרווח במאה הראשונה לספירה. "פירושו של דבר שקשת רובינסון ואולי חלק ארוך יותר של הכותל המערבי נבנו לאחר שנה זו, כלומר 20 שנה לפחות אחרי פטירתו של הורדוס", אמרו החוקרים.

הבנייה הייתה מפעל אדיר

הם ציינו כי הממצא ממחיש את העובדה שבניית כתלי הר הבית וקשת רובינסון הייתה מפעל אדיר שנמשך על פני עשרות שנים. הקשת היא אלמנט מסובך הרבה יותר מאשר בניית קירות ניצבים ועל כן השלמתה התארכה.

הורדוס מלך בישראל משנת 40 לפני הספירה עד שנת 4 לפני הספירה. את פרויקט הרחבת מתחם הר הבית החל בשנת 22 לפני הספירה עד ליום מותו. המיזם הושלם בשנת 50 לספירה כפי שמציין ההיסטוריון היהודי בן התקופה, יוסף בן מתתיהו.

עובדה אירונית היא שאזרחי ירושלים לא נהנו זמן רב מבית המקדש. כ-20 שנה לאחר השלמת הפרויקט נחרב הבית על ידי הרומאים.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים