הדרת נשים היא אלימות

במקום שבו מדירים נשים, שם צומחת אלימות פיזית ומילולית ושם ניתנת הלגיטימציה לתקוף, להשפיל ולבזות. צריך לשים לזה סוף

לימור לבנת | 28/11/2011 16:34 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בשנת 1975, בדיון בכנסת על אלימות נגד נשים, טען שר המשטרה דאז, שלמה הלל, כי לא ייתכן שבישראל ישנם בעלים המכים את נשותיהם. מה שפעם נעלם מעיניו של שר המשטרה של מדינת ישראל, גלוי וידוע היום לכל אזרח ולכל אזרחית במדינה - לא רק שיש בישראל גברים המכים את נשותיהם, אלא שיש גם גברים שרוצחים את נשותיהם, ויש אחים שרוצחים את אחיותיהם, ויש אבות שתוקפים את בנותיהם.

24 נשים נרצחו השנה על ידי בעליהן - עלייה של 20 אחוז ביחס לאשתקד. אחת מכל שלוש נשים מוטרדת מינית, ואחת מכל שבע חיילות חוותה הטרדה מינית. אלו נתונים מצמררים החושפים בפנינו שיש לנו עוד דרך ארוכה לעבור עד שהנשים בישראל יוכלו לחיות ללא ענן האלימות המרחף מעל ראשן ויהיו סוף-סוף שותפות מלאות בחברה הישראלית.

בשנים האחרונות חלה התקדמות במעמדן של נשים בחברה הישראלית. יש יותר נשים בכנסת ויותר נשים בעמדות ניהול בכירות, אבל בפועל, עם כל צעד קדימה שהחברה הישראלית עושה, אנחנו עושים גם צעד גדול לאחור.
הזכויות הבסיסיות ביותר בדמוקרטיה נלקחות

בחודשים האחרונים אנו עדים להידרדרות מדאיגה במעמדן של נשים שמתבטאת בהדרת נשים מהמרחב הציבורי של מדינת ישראל - נשים שצריכות לעלות לאוטובוס מהדלת האחורית; נשים שחייבות ללכת במדרכות מסוימות בלבד או בשעות מסוימות שהקצו להן; נשים שפניהן מוסרות מכרזות ושלטים; שאסור להן לשיר בפני גברים או אפילו להשמיע את קולן בשידור ברדיו; שנאסר עליהן להספיד את יקיריהן בהלוויה או אפילו ללכת אחר ארונם בדרכם האחרונה.

הדרת נשים היא סוג של אלימות נגד נשים. הדרה שיטתית של נשים הרחק מעין הציבור, בבחינת בל תיראה, בל תימצא ובל תישמע. מדובר בניסיון לקחת מציבור הנשים את הזכויות הבסיסיות ביותר בדמוקרטיה:

חופש הביטוי, חופש התנועה, והכי חשוב - החופש לכבוד. ובמקום שבו מדירים נשים, שם צומחת אלימות פיזית ומילולית ושם ניתנת הלגיטימציה לתקוף, להשפיל ולבזות.

אסור לנו להתייחס בסלחנות לפגיעה החמורה הזו בדמוקרטיה הישראלית ובזכויות הנשים בישראל. אם לא נעצור את המגמה המדאיגה הזאת כאן ועכשיו, היא רק תגבר ותתרחב, ומאיסור שירת נשים בצה"ל נעבור לאיסור שירות נשים בצה"ל.

אני דורשת מכל המוסדות והגופים הממשלתיים והפרטיים לאכוף לאלתר את חוקי השוויון הנהוגים במדינת ישראל ואת פסיקות בג"ץ, ולהבטיח את מקומן המלא והבלתי מעורער של הנשים במרחב הציבורי - ואת שלומן במרחב הפרטי.

הכותבת היא שרת התרבות והספורט ויו"ר ועדת השרים לקידום מעמד האישה

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

טור אורח

צילום: .

nrg מעריב מציע במה לכותבים אורחים על ענייני השעה

לכל הטורים של טור אורח

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים