טלטלה

שיעור ההצבעה במצרים: "הגבוה ביותר מאז ימיו של פרעה"

עם פרסום תוצאות ההצבעה הדמוקרטית הראשונה מאז נפילת ממשל מובארק דיווחה ועדת הבחירות על מספר בוחרים חסר תקדים בסבב הבחירות הראשון לפרלמנט, כ-8 מיליון אזרחים שנהרו אל הקלפיות. עם זאת, ציינה כי חלו "אי סדרים" בהליך הדמוקרטי. נראה כי זרמי האיסלאם הקיצוני זכו ברוב הקולות

סוכנויות הידיעות | 2/12/2011 20:10 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אחרי יומיים של מערכת בחירות מתוחה, יומיים של המתנה ואינספור הדלפות, ממתינים המצרים בדריכות לחשיפת התוצאות הרשמיות. וועדת הבחירות טרם הודיעה מי זכה במרבית הקולות, אך דיווחה כי אירעו "אי סדרים" בהליך ההצבעה.

מסיבת העיתונאים לפרסום תוצאות הבחירות במצרים
מסיבת העיתונאים לפרסום תוצאות הבחירות במצרים צילום: רויטרס
התוצאות המדוברות היו אמורות להתפרסם אמש, אך וועדת הבחירות הודיעה על דחייה של 24 שעות. נתונים מקדימים הודלפו כבר על ידי שופטים שפיקחו על הליך ההצבעה, כמו גם על ידי פעילים פוליטיים במדינה.

בשידור החי של תוצאות סבב ההצבעה הראשון לפרלמנט, אמר ראש הוועדה לכלי התקשורת כי חלו אי סדרים בהליך ההצבעה, אך אין להם השפעה על התוצאות. הוא הוסיף כי הוועדה תפעל למניעת הפרות הסדר בסבבי ההצבעה הבאים.

מרבית בעלי זכות הבחירה השתתפו בבחירות - על פי נתוני הוועדה 62% מהבוחרים הפוטנציאליים הגיעו אל הקלפיות. "זהו המספר הגבוה ביותר מאז ימי פרעה", אמר בהיתול ראש הוועדה, עבדל מואז איברהים.

היום הודיע דובר מפלגת "אל נור" הקיצונית כי תנועתו תפעל להטלת  משמעת דתית נוקשה יותר לאחר שייכנסו נציגי התנועה לפרלמנט. הוא העריך כי תנועתו צברה כ-30% מקולות הבוחרים ואמר כי הם שואפים לשתף פעולה עם שאר הכוחות האיסלאמיים – גם ליברליים וחילוניים, "אם הדבר ישרת את האינטרסים של האומה", כלשונו.

עם זאת, לא ברור כמה כוח ירוכז בידי הפרלמנט, מאחר והמועצה הצבאית עדיין שולטת במדינה.
המצביעים: "רוצים התחלה חדשה"

ההצבעה שנערכה השבוע בתשעה מחוזות במצרים, תשפיע על 30% בלבד מהמושבים באסיפת העם, הבית התחתון של הפרלמנט המצרי. בשני הסבבים הנוספים, שיתרחשו בשבועות הקרובים ויסתיימו עד ינואר, יצביעו תושבי 18 המחוזות הנותרים של מצרים.

יותר משמונה מיליון אזרחים מצרים לקחו חלק במערכת הבחירות, שנערכה תחת אבטחה כבדה של צבא ומשטרה שניסו להקל על העומס. בעמדות הצבעה רבות חלו עיכובים שהביאו להארכת הפעילות עד לשעות הלילה.

מחוץ לעמדות השתרכו תורים ארוכים, לעתים גם שעות לפני

פתיחת ההצבעה, כאשר בחלק מהקלפיות הייתה חלוקה בין נשים לגברים.

המצביעים לא הסתירו את שמחתם על שהם יכולים לקחת חלק בבחירות החופשיות הראשונות. "קודם לכן, תמיד הייתה רמאות. כעת – ויכול להיות שאני טועה – אבל אני חושב שההצבעה שלי כן תיחשב", אמר מוחמד רידע מוחמד עבדאללה אחרי שהצביע בקהיר.

"אני מצביעה למען המדינה שלי. אני רוצה התחלה חדשה", הוסיפה זיינב סעד בת ה-50, שהביאה את בתה הצעירה לקלפי בקהיר. "זה דבר נפלא להרגיש שההצבעה שלך באמת נחשבת".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים