בחיל הים שקלו לקרוא לצוללת החדשה "דקר"

בצה"ל בחנו אפשרות לקרוא לאחת מהצוללות מגרמניה על שמה של הצוללת שטבעה לפני 43 שנה. בשל רגישות הנושא נבחרו שמות אחרים

חנן גרינברג | 18/12/2011 15:08 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
זה היה אחד התהליכים הארוכים והרגישים בחיל הים: ההחלטה על מתן השמות לצוללות החדשות שיגיעו בתוך כשנתיים לישראל מגרמניה. בחיל הים בחנו את האפשרות לקרוא לאחת הצוללות אח"י דקר, על שמה של הצוללת שטבעה במצולות בשנת 1968, אך הדבר זכה להתנגדות רבה. לבסוף הוחלט כי הצוללות ייקראו אח"י תנין ואח"י רהב - כמו אלו שהביא דוד בן-גוריון בסוף שנות ה-50.

צוללת מסוג דולפין
צוללת מסוג דולפין צילום: אלכס רוזקובסקי
על פי פרסומים זרים, כל אחת מהצוללות, אשר שוקלת כ-2,000 טון, מסוגלת לשאת טילי שיוט גרעיניים, ועלותה מוערכת בלמעלה מ-1.5 מיליארד שקל. הדיון על השמות לצוללות החדשות החל עוד במהלך תקופת פיקודו של האלוף דוד בן בעש"ט על החיל. אף על פי שהשמות תנין ורהב נקבעו אז באופן עקרוני, נפתח הדיון מחדש בתקופתו של האלוף אלי מרום (צ'ייני). אלא שלמרות הרצון לקרוא לאחת הצוללות אח"י דקר, לדבר התגלו מתנגדים רבים, ולבסוף נשארו השמות המקוריים.
"חשבתי שלצוללת עם שם כזה יש חוסר מזל"

"בסופו של דבר נבחרו שמות שיש בהם כדי לשמר היסטוריה", סיפר אלוף משנה (במיל') יוני ורט, לשעבר מפקד שייטת הצוללת וראש מספן כוח אדם. הוא הסביר כי השמות רהב ותנין ניתנו לא רק לשתי הצוללות הראשונות שהגיעו לישראל כ"יד שנייה" לאחר שכבר היו בצי הבריטי, אלא גם לצוללות מדגם "גל" שנבנו במיוחד עבור ישראל בגרמניה והגיעו לישראל בסוף שנות ה-70.

"ברור כי הצוללות שנשאו את השמות הללו אספו במהלך השנים הישגים רבים. תנין השתתפה במלחמת ששת הימים ומפקדה אף זכה לעיטור העוז. גם שתי הצוללות מדגם'גל' לקחו חלק בהרבה מאוד פעילויות ובין היתר במלחמת שלום הגליל".

במהלך תהליך בחירת השמות, עלתה בחיל הים האפשרות לקרוא לאחת הצוללות דקר על שם הצוללת שטבעה לפני 43 שנה בדרכה לישראל

ועל סיפונה 69 אנשי צוות. חלק מבכירי החיל אף סברו כי מתן השם דקר לצוללת חדשה מהווה דרך לזכור את הנספים, אך אחרים טענו כי העלייה על צוללת הנושאת שם זה עלולה לגרום תחושה לא נעימה.

"חשבתי והיו עוד אחרים כמוני שסברו שלצוללת עם שם כזה יש חוסר מזל", מסביר אלוף משנה במיל' ורט. התומכים בשם ציינו כי ישנו תקדים בחיל עם ספינת הטילים אח"י אילת, כאשר משחתת בשם זה הוטבעה על ידי המצרים בשנת 67' באירוע שבו נהרגו 47 אנשי צוות. כמו כן, שתי ספינות טילים (סער 2 וסער 5) נקראו באותו שם, האחרונה נמצאת בשירות פעיל גם בימים אלה.

היום יציינו בחיל הים את סיום מחזור המאה של קורס הצוללן, וכבר נערכים לקראת הרחבת השייטת הנחשבת אחת היחידות האסטרטגיות של ישראל.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים