טלטלה

רוסיה שוקלת לתת לאסד מקלט מדיני

רוסיה מנסה להביא לסיום מהומות הדמים בסוריה, ובמקביל לסייע לבעל בריתה. למעריב נודע, כי סגן נשיא סוריה פארוק אל-שרע ביקר בחשאי במוסקבה שהעלתה בפניו אפשרות שנבחנת ולפיה הוא יחליף את אסד בנשיאות לתקופת מעבר. במקביל, יעזוב אסד את דמשק עם משפחתו ויקבל מקלט מדיני במוסקבה

אלי ברדנשטיין | 25/12/2011 5:18 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
רוסיה הציעה לפארוק אל-שרע, סגנו של נשיא סוריה, בשאר אסד, להחליף את אסד לתקופת מעבר עד לקיומן של בחירות במדינה. זאת' במקביל לכך שאסד יעזוב את דמשק ויקבל מקלט מדיני במוסקבה עם משפחתו - כך נודע למעריב משני מקורות ישראליים רשמיים.
אסד ואל-שרע בפרלמנט האיחוד הערבי
אסד ואל-שרע בפרלמנט האיחוד הערבי צילום: אי-פי-איי


אל-שרע ביקר במוסקבה בחשאי ביום שישי, 16 בדצמבר, שם הוא נפגש עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ועם גורמים נוספים. לאחר הכחשה ראשונית, גורמים בקרמלין אישרו בסופו של דבר את דבר הביקור וציינו כי אל-שרע הגיע לשיחות חשובות ברוסיה על רקע המשבר בסוריה, מבלי לפרט. למעריב נודע כי מדובר באחת ההצעות לפתרון המשבר בסוריה, שיצאה לדרך גם על דעת הממשל האמריקאי.

ברוסיה לא מעוניינים לנטוש את אסד ואת משטרו, הנחשב לבעל בריתה כבר עשרות שנים. במוסקבה מביאים כדוגמא את הנטישה האמריקאית של בעל בריתם הוותיק באזור, נשיא מצרים חוסני מובארק, דבר שפגע מאוד במעמדה של ארה"ב באזור.

רוסיה אף מתנגדת נחרצות לכל פעולה שתהיה דומה לזו שננקטה על ידי הקהילה הבינלאומית בלוב. "ראינו מה קרה בלוב, המצב שם רחוק מלהיות שליו. לא היינו רוצים שזה יחזור גם בסוריה", אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב.

עם זאת, המצב הקשה בסוריה והחשש מעליית האחים המוסלמים לא מותירים לרוסים ברירה, והעובדה שאל-שרע הוא סוני - והסונים מהווים את הרוב במדינה - מקלה עליהם להכתירו כיורשו הזמני של אסד, שמשתייך למיעוט העלאווי השולט.
אל-שרע היה מעורב בניסוח הבנות "ענבי זעם"

אל-שרע הוא אחד מוותיקי המשטר הסורי אשר כיהן בשורה של תפקידים בכירים עוד בימיו של הנשיא הקודם, חאפז אל-אסד. לאחר עלייתו של בשאר לשלטון, ידעה הצמרת הסורית שורה של זעזועים וחילופי תפקידים, אולם אלשרע נותר בתפקידו בזכות היותו אחת הדמויות החזקות במפלגת הבעת'.

בשנותיו הארוכות כשר החוץ היה אל-שרע מעורב בניסוח הבנות "ענבי זעם" בין ישראל לחיזבאללה. כמו כן, הוא עמד בראש צוות המשא ומתן הסורי לשיחות השלום עם ישראל, הן בשנת 91' והן בשיחות שפרדסטאון בשנת 2000.

לאחר מותו של חאפז אל-אסד ועלייתו לשלטון של בנו, בשאר, חלו שינויים בצמרת הסורית. בשאר הזיז אנשים מתפקידם כדי להקים "חצר

שלטונית" משל עצמו, שתהיה נאמנה לו. רבים מאנשי המשמר הישן סולקו. אל-שרע, לעומת זאת, המשיך לכהן כשר החוץ.

עדות לקרבתו של אל-שרע לצמרת ניתן למצוא בשני מקרים. הראשון היה כאשר הוא נחקר על ידי צוות החקירה הבינלאומי שהוקם בעקבות רציחתו של רפיק חרירי. סוריה נחשדה כמי שהזמינה את הרצח, ואל-שרע, כאחד מראשי המשטר, נאלץ למסור את גרסתו לחוקרים.

הפעם השנייה הייתה בתחילת 2006. סגן הנשיא, עבד אל-חלים ח' דאם, ברח לצרפת והפך לאיש אופוזיציה. הוא מתח ביקורת על אסד ועל משטרו. לאחר שמשרת סגן הנשיא נותרה פתוחה לתקופה קצרה, החליט אסד למנות את אל-שרע לתפקיד שבו הוא מחזיק עד היום.

השתתף בהכנת הידיעה: עמית כהן

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''חדשות חוץ''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים