אלפים הפגינו בבית שמש: "יריקה על ילדה זה יריקה על כולנו"

כ-3,000 בני אדם הגיעו לעצרת מחאה נגד ההתנכלויות לנשים וההקצנה החרדית בעיר. הדסה, אמה של נעמה מרגוליס בת ה-7 שבע שהותקפה בדרכה לבית הספר, הכריזה: "לא נעזוב את בית שמש, זאת עיר של כולנו". אחד ממארגני ההפגנה: "מאות אלפי ישראלים חוששים לעתידם בגלל קיצונים שמדירים אותם"

יוסי אלי וחיים גריידינגר | 27/12/2011 17:59 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כשלושת אלפים בני אדם הגיעו הערב (ג') מכל הארץ לבית שמש כדי להשתתף בהפגנה נגד אפליית הנשים בעיר וההתנכלויות החוזרות ונשנות מצד הקיצונים החרדים. אליהם הצטרפו גם יו"ר קדימה ח"כ ציפי לבני ויו"ר העבודה ח"כ שלי יחימוביץ'. הדסה, אמה של הילדה נעמה מרגוליס שעמדה בעין הסערה האחרונה, נאמה בעצרת שהייתה תחת הכותרת "באנו חושך לגרש" והודתה להמונים שהגיעו לתמוך.
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
צילום: רויטרסהמפגינים, תושבי העיר ואזרחים רבים שהגיעו באוטובוסים מכל חלקי המדינה, השתתפו בעצרת שהתקיימה מול בית הספר "אורות לבנות", אשר הפך למוקד ההתקפות של הסיקריקים. הם נשאו שלטים עליהם נכתב: "לא מוותרים על בית שמש", "בית שמש עיר ציונית", ו"הדרת נשים - הקו האדום שלי". אמה של נעמה מרגוליס, הדסה, שהצטרפה לאלפי המפגינים אמרה: "לא האמנתי שזה יצמח למימדים כאלו, אני מודה לכולם".

בהמשך היא עלתה על הבמה מול הקהל האדיר שקיבל אותה במחיאות כפיים, ונשאה נאום מרגש. "בשבילי בית הספר מסמל נשים חזקות ומשפיעות על העם היהודי. בתי נעמה מחוזקת מהחיזוק החם שהיא והמשפחה מקבלים משכנינו החרדים, הדתיים-לאומיים, החילונים ומעם ישראל כולו", אמרה בהתרגשות.

"אני מדברת בתור תושבת העיר שאני כל כך אוהבת", הוסיפה. "הרבה שאלו אותי אם בכוונתי לעזוב את בית שמש - בשום פני ואופן לא. אני מבקשת שהעיר שלי תהיה של כולם, שכל המגזרים בעיר יהיו שווים שישקיעו בכל המגזרים ושיבנו לכולם בצורה שווה".
צילום: פלאש 90
אלפים מפגינים בבית שמש נגד הדרת נשים צילום: פלאש 90
"לא נוותר על בית שמש"

מרגוליס הביעה חשש מתוכניות העירייה ואמרה: "כרגע העיר הזו מתוכננת להיות חרדית לגמרי, בלי שאף אחד לא שאל אותנו התושבים הוותיקים והשפויים. יש כאן אנשים טובים ונפלאים שרוצים לראות את כל המגזרים חיים זה לצד זה בשלום. אני מאמינה שבעזרת המשטרה והממשלה השקט השלווה וביטחון יחזרו לבית שמש בקרוב". אלפי המשתתפים פתחו בשירה קצובה בתגובה לדבריה של מרגוליס: "לא מוותרים על בית שמש".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, הגיעה אף היא לעצרת. "כשעברתי בדרך הנה תפסו אותי אנשים שאמרו לי - אל תוותרו על בית שמש. אנחנו לא נוותר על בית שמש", אמרה. "יש מי שרוצה לרסק את חלום הציונות. אנחנו לא ניתן. יריקה בפרצוף של ילדה זה יריקה בנו, כל אבן על שוטר זו פגיעה בנו, וכל תג

מחיר זה פגיעה בנו". לדבריה, זו לא היהדות של הישראלים. "היהדות שלי היא אהבת רעך כמוך".

יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' נשאה נאום תקיף בעצרת ואמרה שיש חובה לעמוד מול תופעת הדרת הנשים ולנהל נגדה מלחמת אין ברירה, עד למיגורה. "מדרכות אסורות לנשים. זה נשמע כמו סרט מדע בדיוני אבל זו מציאות. ומציאות כזאת, במדינת ישראל, במאה ה-21, היא כתם שחור על החברה הישראלית, כתם שיש לנו חובה להסיר אותו", הדגישה.

לדברי יחימוביץ', מניעת תנועה חופשית מקבוצת בני אדם, היא כמו מניעת זכותם לנשום אוויר. "במדינה נאורה ודמוקרטית, לא תהיה הדרה בריונית כזאת. כשיש עוול כמו העוול הזה, אתם קמים, אומרים לא עוד, ונוהרים לכאן בהמוניכם, במפגן מרהיב של מחאה", אמרה.

צילום: פלאש 90
''די לאלימות ולאפלייה'' צילום: פלאש 90
"באנו לזעוק זעקה גדולה"

השרה לימור לבנת (ליכוד) הוסיפה: "מעשה הנבלה שנעשה לנעמה הוא אלימות פלילית, פשע נתעב והשפלה. אנו ניאבק בהם בכל כוחנו".

אחד ממארגני ההפגנה, יו"ר תנועת ישראל חופשית, שי אבן אמר בהפגנה כי לא מדובר בהדרת נשים אלא בכפייה ובאלימות כנגד נשים. "היהדות שלנו היא בסימן ואהבת לרעך כמוך, זה היסוד שלנו - אהבת ולא הדרת. אי אפשר להתעלם מיריקה על ילדה". בסיום דבריו פנה לראש הממשלה נתניהו וביקש ממנו לפעול בנחישות לעצירת הנגע. "אדוני ראש הממשלה, תהיה הראשון שהבין את התופעה הזו, השריפה הזו".

צביקי לוין, אחד ממארגני ההפגנה, אמר כי מי שיורק על ילדה, יורק על דגל ישראל ועל כל הערכים. "באנו לזעוק זעקה גדולה. הטה אוזן ראש הממשלה: מאות אלפי ישראלים חוששים לעתידם לא בגלל חמאס ולא טהרן אלא בגלל קיצוניים שמדירים אותם. הדרת נשים זה רק ביטוי אסטטי לאלימות".

הוא הבהיר כי זה לא מאבק בין דתיים לחילונים, אלא מאבק של כולם. "זה לא רק מאבק חברתי זה מאבק פוליטי. אני קורא לכל הנשים הרימו ראשכן - שירו ואל תחששו", אמר.

במהלך העצרת נערך טקס הדלקת נרות ב"חנוכיית השוויון" שהוצבה סמוך לבית הספר. פרט לאמה של נעמה מרגוליס בת ה-7, הדליקה נר גם טניה רוזנבליט שעלתה לכותרות אחרי שסירבה להתפנות לחלקו האחורי של אוטובוס שיצא מאשדוד לירושלים, לבקשת חרדים. "מרגש אותי לראות את התמיכה הזאת", אמרה רוזנביט.

צילום: פלאש 90
ההפגנה בבית שמש צילום: פלאש 90
בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
עדכון אחרון : 27/12/2011 22:37
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''בארץ''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים