לראשונה אחרי 15 שנה: תרגיל צניחה חטיבתי

הלילה קיימו חיילי חטיבת הצנחנים תרגיל מבצעי מורכב עם צמרת הפיקוד. "לא ידוע איך יתפתחו הדברים במזרח התיכון, זה עוד כלי בארסנל". צפו בתמונות

אחיקם משה דוד | 18/1/2012 17:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
15 שנה לאחר הצניחה החטיבתית האחרונה של חטיבת הצנחנים, התקיימה הלילה (ד') צניחה חטיבתית מבצעית במסגרתה צנחו כל חיילי החטיבה במהלך תרגיל גדול בדרום.
תרגיל חטיבת הצנחנים. צילום: דובר צה"ל, עריכה: ערן אבירם..

התרגשות רבה הורגשה בקרב החטיבה האדומה בשבועות האחרונים עד לרגע השיא אתמול בלילה. הצניחה הקודמת בוצעה בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת, ומי שהוביל ודחף לצניחה ההיסטורית הראשונה בשנות האלפיים הוא מפקד החטיבה הנוכחי אל"מ אמיר ברעם.

ברעם אמר אתמול לפני הצניחה: "תרגיל מהסוג הזה לא בוצע כבר כמה וכמה שנים והיום אנחנו מחזירים את הכשירות הזאת לצה"ל. המזרח התיכון משתנה תדירות ואי אפשר לדעת מה יקרה שנים קדימה. לכן, ראוי שיחזירו לצה"ל יכולות מבצעיות אחרות כמו צניחה. צבא מערבי שמכבד את עצמו חייב להיות בעל יכולת להצניח חטיבה".

הצנחנים צנחו אמש באזור הדרום, כאשר הצניחה הייתה רק הפתיח לתרגיל חטיבתי מורכב ומפרך. היום בבוקר, בשעה 8 בדיוק, לאחר לילה בו צנחו והלכו כ-20 ק"מ עם משקל כבד עליהם, החלו הצנחנים בתרגיל ירי רטוב. בין הצונחים גם האלוף גרשון הכהן, מפקד המכללות היוצא.
ארבעה פצועים במהלך התרגיל

צה"ל אמנם לא צנח באופן מבצעי מאז הקרב במיתלה ב-1956 וספק אם יעשה זאת בעתיד, אולם בחטיבה דווקא אומרים שהצניחה הינה רלוונטית גם להווה ונתנו כדוגמה את הצניחה האמריקאית באפגניסטן.

יחד עם זאת, הדגישו בצה"ל כי הצניחה הגדולה תוכננה עוד לפני המהפכות במזרח התיכון ובמצרים ואין לתרגיל הגדול חלק מתכנית אופרטיבית. "מדובר בעוד כלי בארסנל של צה"ל", אמרו גורמים בחטיבה. "יש צורך גנרי להצניח חטיבה. אי אפשר לדעת איך דברים יתפתחו מסביבנו". לאחר שאל"מ ברעם הצליח לשכנע את הרמטכ"ל גנץ לבצע את הצניחה הגדולה, שואפים בחטיבה לקיימה בכל שנה.

חלק מתכניות

הצניחה נלקחו מהצניחה של צבא ארה"ב באפגניסטן, כאשר החיילים תרגלו ניווט וכינוס לאחר הצניחה. כלקח מהצניחה האמריקאית, כבר כאשר 70 אחוז מחיילי החטיבה הגיעו לנקודות הכינוס, יצאה החטיבה להתקפה ולא חיכתה לשאר החיילים. לקח נוסף שבוצע הוא סריקה של יחידת יבשה בשטח הצניחה מראש, על מנת לוודא שאין במקום אויב.

לשמחת הצנחנים, הרוח באזור נחלשה בשעות הערב ואיפשרה את קיום הצניחה הגדולה כאשר אל"מ ברעם היה הראשון שזינק ממטוסי ההרקולס ולאחריו כל יחידות החטיבה. הצניחה הסתיימה בהצלחה כאשר לחטיבה נרשמו ארבעה פצועים בסך הכל שסובלים ממכות יבשות.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה של תפוז אנשים-
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים