איך תיראה תקיפה באיראן? טילי יריחו ומטוסי קרב

ככל שנראה שהתשובה לשאלה אם ישראל תתקוף את איראן הופכת לשאלה מתי זה יקרה, נחשפים פרטים נוספים על הדרך שבה יכולה להיראות תקיפה אפשרית כזו. רשת NBC ראיינה בכירים במערכת הביטחון בישראל ובארה"ב שטענו כי "לישראל יש טילי יריחו המיועדים לטווח הרחוק וראשי הנפץ שלהם יאפשרו לחדור את הביצורים של איראן". לדבריהם, "הם לא יהיו גרעיניים, אך תופתעו עד כמה הם יהיו מדויקים"

סוכנויות הידיעות | 3/2/2012 20:23 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הדיווחים ההולכים וגוברים על אפשרות שישראל תתקוף את איראן עד חודש יוני, מעלים עימם שאלות קשות על איך תיראה תקיפה כזאת, מי יקח בה חלק ומה יכולות להיות ההשלכות. במאמר פרשנות, אספה רשת החדשות NBC פרטים מגורמי ביטחון בארץ ובארצות הברית ונחשף בו מידע חדש על תכנית תקיפה מצד ישראל.

- שר ההגנה פאנטה: ישראל תתקוף באיראן עד יוני
- בכירים בי-ם: "תקיפה באיראן – רק עד הקיץ"
- ארה"ב: אין לנו פצצה חזקה מספיק לפגוע באיראן
- ברק: איראן מתקרבת לשלב שבו תהיה חסינה מתקיפה

מטוס קרב מסוג F-15. ינטש בעת הצורך
מטוס קרב מסוג F-15. ינטש בעת הצורך צילום: פלאש 90
שאלה: מה הסיכוי שישראל תתקוף את איראן?
תשובה: גורמים רשמיים מסכימים שהסיכוי לתקיפה כזאת הם לפחות של 50 אחוז, אולי אף יותר. מעל גורם בכיר אחד טען שהסיכוי לכך הוא מעלה ל-70 אחוז. "אני מאוד מודאג מאפשרות כזאת", אמר אחד הגורמים.

שאלה: מתי ישראל עלולה לתקוף?
תשובה: רוב הנשאלים אמרו שהסיכויים לתקיפה ישראלית יגדלו השנה והזמן יהיה ככל הנראה בסביבות האביב או הקיץ.

שאלה: מה האמצעים שבהם ישראל תשמש?
תשובה: רבים מהמרואיינים טוענים שישראל תשגר התקפת מרובת ראשים באמצעות מטוסי קרב וטילי יריחו. אמנם הטילים הבינוניים לא יוכלו להגיע למטרות רבות באיראן, אך הטילים המיועדים לטווח הרחוק מסוגלים לפגוע במטרות במרחק של 2,400 קילומטרים. הטילים יצוידו בראשי נפץ לא גרעיניים.

בתשובה לשאלה האם לטילי היריחו יש דיוק והיכולת להשמיד בונקר תת קרקעי שעל פי ההערכה שם מטמינה איראן את הארסנל שלה, אמר אחד הנשאלים כי "תופתעו עד כמה הם יכולים להיות מדויקים". לדבריו, חומרי הנפץ הכימיים שאפשר לחבר לראשי הטילים יאפשרו לחדור את הביצורים של איראן.

מתקפת הטילים תתואם עם הפצצות של מטוסי קרב, ככל הנראה F-15i, כמו גם כלי טיס בלתי מאוישים. מטוסי הקרב ישתמשו בנתיבי טיסה שיאפשרו להפחית את השימוש בדלק וכן להתחמק ממכ"מים. "הישראלים יהיו מוכנים לאבד את המטוסים במידת הצורך", אמרו הבכירים.

לשאלה האם ישראל תשתמש בצוללות בעלות טילי שיוט, ענה בכיר המעורה במערך הצוללות הישראלי, שככל הנראה שישראל לא תעשה בהם שימוש משום ש"אין מספיק טילים כאלה".
"התקיפה תהיה מתואמת עם קמפיין הבחירות בארה"ב"

שאלה: האם תהיה גם תקיפה קרקעית?
תשובה: "לא באופן מסורתי". גורמים מסוימים הראו כי הקומנדו הישראלי (בין אם מתוך צה"ל או המוסד, או שניהם), יוכנסו קרקעית לאיראן על מנת לאסוף חומרים מפלילים מאזור ההפצצות וכן לצרכי ניתוח מאוחר יותר.

שאלה: מה תהיה המטרה של ישראל?
תשובה: ישראל לא תנסה לפגוע בכל מתקני הגרעין האיראני, אלא תתמקד במתקנים מסוימים שהיא רואה בהם קריטיים לעצירת התכנית. גורמים אמריקאיים סבורים, כי ההתקפה תצליח להשיב את התכנית לפחות שנתיים עד ארבע שנים אחורה בזמן. הישראלים מעריכים כי מדובר בין שלוש לחמש שנים. אחד הבכירים הישראליים אמר, כי "ישראל תהיה מוכנה לבצע תקיפה נוספת בעוד ארבע שנים אם התכנית האיראנית תמשיך".

שאלה: מהו התרחיש הגרוע ביותר עבור ארצות הברית?
תשובה: המקרה הגרוע ביותר אם ישראל תתקוף באיראן, הוא שאיראן תאשים את ארצות הברית במעורבות בתקיפה. בכירים איראניים אמרו בעבר, כי הם אינם עושים הבחנה בין תקיפה ישראלית לאמריקאית ומבחינתם שתי המדינות עובדות אחת לצד השנייה. "במצב עניינים כזה, פעולת התגמול של איראן יכולה לכלול פיצוץ של נציגויות

אמריקאיות בערים שונות", אמר בכיר רשמי לשעבר בארצות הברית.

לדבריו, האיראנים יכולים גם לתקוף ספינות של הצי האמריקאי במיצרי הורמוז או את בעלות בריתה בצד הערבי של המפרץ. "אך תגובות אלה עשויות לגרור תגובה צבאית של ארצות הברית שמטרתה תהיה להפיל את המשטר בטהרן", אמר הגורם.

שאלה: מעבר לשיקולים הצבאיים, מה עוד ישראל עלולה לקחת בחשבון בתזמון ההתקפה?
תשובה: זה אולי נשמע ציני, אבל במזרח התיכון יש מי שמאמין שהתקפה כזאת תהיה מתוזמנת עם הבחירות לנשיאות ארצות הברית. על פי הסברה הזו, ישראל תבצע את התקיפה בשיא הקמפיין לבחירות, מתוך אמונה שמועמדים ונבחרי ציבור אחרים בשתי המפלגות ינסו להתחרות בהפגנת תמיכתם בישראל.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה של תפוז אנשים-
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים