האיום

הערכה: רוב בקבינט בעד תקיפה באיראן

שמונה שרים נוטים לתמוך בעמדתם של נתניהו וברק בעד תקיפה באיראן, מול שישה מתנגדים. חברי קבינט אמרו על נאום נתניהו אתמול בכנסת: "זה נשמע כמו נאום הכנה לתקיפה". גורם בכיר: "ראש הממשלה לא ימתין לבחירות בארצות הברית בנובמבר"

בן כספית  | 15/3/2012 7:19 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
גורמים פוליטיים בישראל מעריכים כי לראש הממשלה בנימין נתניהו יש רוב בקבינט התומך בפעולה צבאית ישראלית נגד איראן גם ללא אישור אמריקאי.

- נתניהו לאופוזיציה: אתם הכנסתם את איראן לעזה
- אובמה לאיראן: החלון לפיתרון מדיני מצטמצם
- ארדואן לטהרן: אל תפגעו בישראלים על אדמתנו

הכור בבושהאר בתצלום לוויין. נתניהו לא יהסס לתקוף גם ללא אישור אובמה
הכור בבושהאר בתצלום לוויין. נתניהו לא יהסס לתקוף גם ללא אישור אובמה צילום: אי-פי
נאומו של נתניהו אתמול (ה') במליאת הכנסת בנושא האיראני היה הנאום התקיף, הנוקב והמפורש ביותר שראש הממשלה נשא על הסוגיה בשנה האחרונה.

הוא הודיע כי לא יהסס לבצע את הפעולה גם ללא אישור של הנשיא אובמה, הזכיר את התקדים של תקיפת הכור בעיראק בהחלטת ראש הממשלה דאז מנחם בגין, ובעקבות דבריו נשמעו אתמול כמה משרי הקבינט אומרים בשיחות פרטיות כי "זה נשמע כמו נאום ההכנה לתקיפה".

גורם בכיר אמר אתמול כי נתניהו נחוש לא להמתין עד אחרי הבחירות בארה"ב בנובמבר, מכיוון שאינו מאמין שהנשיא אובמה יטפל בנושא אחרי הבחירות, והוא חושש שהמתנה לשנה הבאה עלולה לגרום לכך שאיראן כבר תהיה גרעינית.  
הקבינט טרם כונס לדיון מכריע בנושא

בקבינט המדיני-ביטחוני 14 שרים. על פי הערכות, בשלב הזה נוטים לתמוך בגישת נתניהו וברק שמונה שרים, ואילו שישה מתנגדים לה (כולל המתנגדים המסורתיים מהשמינייה: משה יעלון, דן מרידור, בני בגין ואלי ישי).

צריך לציין כי הקבינט טרם כונס לדיון מכריע בנושא והערכת הכוחות מבוססת על מגעים המתקיימים בחשאי בין ראש הממשלה לשריו, ובנפרד.

נאום

נתניהו אתמול עורר דאגה בקרב המתנגדים לתקיפה, גם במערכת הפוליטית וגם במערכת הביטחונית.

יש לציין כי מאז שובו של נתניהו מארה"ב הוא לא שוחח או נועץ עם שרים בנושא, וגם השמינייה כמעט שאינה מתכנסת בחודשים האחרונים בגלל הרינונים על הדלפות היוצאות ממנה. ככל שהשקט מכיוונם של נתניהו וברק גובר, כך גוברת הדאגה בקרב המתנגדים לתקיפה באיראן.

טיל אחרי הנאום

אריק בנדר מוסיף: נתניהו נאם אתמול בכנסת זמן קצר לפני שנורה טיל גראד אל באר שבע, ואמר כי הוא מצדיע לתושבי הדרום על עמידתם האיתנה. הוא ציין כי "אין הגנה הרמטית, וגם לא תהיה. השילוב של כושר התקפה, כושר הגנה וחוסן לאומי - זה השילוב המנצח אותו אנחנו צריכים לטפח".

אבל את עיקר נאומו, בדיון שנכפה עליו על ידי 40 ח"כים מהאופוזיציה, הקדיש נתניהו לאיום האיראני, תוך שהוא קושר בינו לבין מתקפת הטרור מעזה. "ישראל לא תסבול בסיס טרור איראני בעזה", אמר .

"במוקדם או במאוחר בסיס הטרור של איראן בעזה ייעקר. מה שקורה בעזה זה איראן. מאין בא הכסף? מאיראן. מי מכשיר את הטרוריסטים? איראן. מי בונה את התשתיות? איראן. עזה זו עמדה קדמית של איראן. היום כולם מבינים שארגוני הטרור בעזה - החמאס והג'יהאד, וגם החיזבאללה בלבנון, חוסים תחת מטריה איראנית".

נתניהו פנה אל חברי הכנסת והוסיף: "עכשיו תארו לעצמכם מה יקרה כשהמטריה הזאת תהפוך לגרעינית. תארו לכם שמאחורי ארגוני הטרור עומדת מדינה שקוראת להשמדתנו וחמושה בפצצות גרעין. כל מנהיג אחראי מבין שאסור לתת לזה לקרות". 

לבני: "מספיק להלך אימים על עם ישראל"

נתניהו התפלמס במהלך נאומו עם חברי הכנסת של קדימה. "לא אנחנו הכנסנו את איראן לעזה-אתם הכנסתם את איראן לעזה", הטיח בהם. "אני יודע שיש הטוענים שאני מהלך אימים. שמעתי את אותם אנשים אומרים בדיוק את אותם הדברים כשחבריי ואני הזהרנו אתכם לפני ההתנתקות כשאמרנו שעזה תהפוך לבסיס טרור ענק".

"עזבתי את הממשלה כשאמרתי שיעופו טילים מעזה לאשקלון, לבאר שבע ואשדוד. אמרו שאנחנו זורעים פאניקה. אמרו שהנסיגה החד-צדדית תביא פריצת דרך לשלום. איזו פריצה? איזה שלום? הכניסו את איראן לעזה - אנחנו נוציא את איראן מעזה".

נתניהו ציין כי בנסיעתו האחרונה לארה"ב הוא הדגיש את "ההכרה בזכותה של ישראל להגנה עצמית ואת "זכותנו וחובתנו להיות אדונים לגורלנו". " מעולם לא הפקדנו זאת בידי אחרים, גם הטובים שבידידנו", אמר , והזכיר כיצד ראש הממשלה דאז, מנחם בגין, פעל נגד הכור הגרעיני בעיראק למרות הדרישה ממנו להמתין.

"ב-1981 אותה חובה הדריכה את בגין כשהתמודד עם סוגיית הכור הגרעיני בעיראק", אמר . "הוא ידע שהביקורת הבינלאומית תבוא, כולל מארה"ב, אבל מילא את חובתו ופעל. עם הזמן נגלה כי היחסים שלנו עם ארה"ב רק יילכו ויתהדקו. אנחנו מעדיפים שאיראן תנטוש את הגרעין שלה בדרכי שלום, אבל החובה המוטלת עליי היא לשמור על היכולת העצמית של ישראל להגן על עצמה מול כל אתגר".

אחרי נתניהו עלתה לנאום יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, שאמרה: "ההיסטוריונים יזכרו את תקופת כהונתך כמי שהשתמש באיום והרג את התקווה. האיום האיראני הוא בוודאי איום אסטרטגי, אבל מספיק להלך אימים על עם ישראל. בוודאי שיש לנו את הזכות להגן על עצמנו, אך לא הזכות היא שהוטלה בספק אלא החוכמה להשתמש בה. האחריות היא הרבה יותר מהסיסמאות ".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

איראן בדרך לפצצה

צילום: אי-פי

כל הדיווחים והעדכונים על תוכנית הגרעין של איראן, המאמצים לעצור אותה וההשלכות האזוריות והבינלאומיות

לכל הכתבות של איראן בדרך לפצצה

עוד ב''איראן בדרך לפצצה''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים