נחשפו 3,000 תכתובות אי-מייל של בשאר אסד

התכתובות פורסמו ב"גרדיאן" הבריטי וחושפות: בזמן שבני עמו נטבחו על ידי הצבא, המשיכו אסד ורעייתו לרכוש מוצרי יוקרה ולתכנן בילויים

עמית כהן | 15/3/2012 1:33 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בדיוק שנה לאחר פרוץ ההתקוממות נגד המשטר הסורי, נחשפת הדלפת מסמכים חדשה, מתוככי הארמון הסורי. אלפי תכתובות דואר אלקטרוני של נשיא סוריה, בשאר אסד, ושל רעייתו, מספקים הצצה נדירה אל צמרת השלטון הסורי, בשיאם של האירועים האלימים. בשעה שיותר מ-8,000 אזרחים נהרגו, הוריד הנשיא אסד שירים ב"אייטיונס" ורעייתו רכשה מותגים תמורת אלפי דולרים.

ה"גרדיאן" הבריטי חשף אתמול הדלפת מסמכים ענקית, הנוגעת ישירות לנשיא סוריה, בשאר אסד, ולאשתו אסמה. מדובר בכ-3,000 תכתובות דואר של אסד ושל רעייתו אסמה, אשר נשלחו בין החודשים יוני ועד פברואר.
בשאר ואסמה אסד
בשאר ואסמה אסד צילום: אי-אף-פי

על פי הדיווח, אסד השתמש בכתובת האימייל sam@alshaba.com של חברת אלשהבא. החברה, אשר ממוקמת בדובאי, שימשה לביצוע רכישות עבור ממשלת סוריה ובמקביל, ביצעה רכישות פרטיות עבור אסמה אסד. שרת הדואר של החברה נפרץ על ידי פעילי אופוזיציה סוריים, אשר אספו במשך חודשים רבים את התכתובות. בחודש פברואר הבין המשטר הסורי כי המייל פרוץ והשימוש בו פסק לחלוטין.
המעורבות בטבח

התכתובות מראות כי אסד ואשתו המשיכו לנהל בשנה האחרונה אורח חיים מנותק מהנעשה בסוריה. כך למשל ואסמה בזבזה עשרת אלפים לירות שטרלינג על פמוטים, שולחנות ונברשות מפריז. לאחר מכן, ביקשה מאחת מעוזרותיה לרכוש סט פונדו דרך אתר הרכישות המקוון "אמאזון". ואילו אסד עצמו הוריד שירים דרך האייטיונס ושלח מהאייפד שלו סרטוני וידאו משעשעים לחבריו.

באחת התכתובות, ביקש אסד לקבוע פגיעה בערב עם אסמה. מתוכן ההתכתבות, ניתן להבין מה הייתה

דעתו על הרפורמות אותן הבטיח לבצע. "הרפורמות הכי טובות שמדינה יכולה ליישם הן שתגידי לי איפה תהיי", כתב אסד, "ניישם את זה במקום השטויות של חוקים ומפלגות, בחירות, תקשורת. . .".

עם זאת, המסמכים שהודלפו לגרדיאן מראים כי אסד היה מעורב לפרטי פרטים בנעשה בערי סוריה. כך למשל, הוא קיבל עדכון על עיתונאים זרים שנמצאים בשכונת באבא עמרו בחומס על נשק לובי שעתיד להיות מוברח למדינה ועל הכוונה להגביר את הלחץ הצבאי על חומס.

פליטים נמלטים מאידליב
פליטים נמלטים מאידליב צילום: אי-פי
בנוסף, מתברר כי אסד קיבל ייעוץ מאיראן ומשליחיה כיצד לנהוג סביב ההתקוממות. לפני נאומו בחודש דצמבר, הודיע יועץ התקשורת של אסד כי הוא התייעץ עם מספר גורמים, ובהם גם היועץ הפוליטי של שגריר איראן. "חשוב לנקוט שפה חזקה ואגרסיבית ולהביע הערכה למדינות ידידות", כתב היועץ לאסד, "כדי להדליף מידע נוסף, הנוגע ליכולת הצבאית שלנו, כדי לשכנע את הציבור שאנו יכולים לעמוד בפני האתגר הצבאי".

כמו כן, קיבל אסד מסר מאיש העסקים הלבנוני, חוסיין מורתדא, אשר נמצא בקשרים הדוקים עם איראן והחיזבאללה. מורתדא המליץ לאסד להפסיק להטיל על אל-קאעידה את האחריות לפיגועים בדמשק. "הדברים האלה מנקים את הממשל האמריקאי ואת האופוזיציה הסורית", אמר מורתדא, "קיבלתי מסרים מאיראן ומחיזבאללה, שמבקשים לא להזכיר את אל-קאעידה. זאת טעות תקשורתית גסה".

הצעה למקלט מדיני

מן העבר השני, נחשף כי אסד קיבל הצעה לא רשמית לעזוב את השלטון ולקבל מקלט מדיני בקטאר. ההצעה, שנמסרה בתחילת השנה, הועברה דרך רעייתו אסמה, אך ככל הנראה זכתה להתעלמות. לפי הדיווח בגרדיאן, במהלך שנת 2011 שמרה אסמה על קשר עם מיאסה אל-ת'אני, בתו של שליט קטאר.

לקראת סוף השנה התקררו היחסים בין השתיים, כאשר אל-ת'אני הציעה שהזוג אסד יעזוב את השלטון. "אבי מתייחס לנשיא בשאר כאל חבר, למרות המתיחות הנוכחית", כתבה אל-ת'אני ב-11 בדצמבר , "הוא תמיד נתן עצת אמת. ההזדמנות לשינוי ולהתקדמות אמיתיים אבדו לפני זמן רב. למרות זאת, כאשר הזדמנות אחרת נסגרת, אחרות נפתחות - אני מקווה שזה לא מאוחר מדי להרהר ולצאת ממצב ההכחשה".

ב-30 בינואר שלחה אל-ת' אני דואר אלקטרוני נוסף, ובו הצעה הרומזת כי אסד צריך לצאת לגלות. "אני עוקבת אחרי ההתפתחויות האחרונות בסוריה", כתבה , "אני רואה שתי תוצאות: מנהיגים שפורשים ומקבלים מקלט מדיני או מנהיגים שמותקפים בברוטליות. אני באמת סבורה שזו הזדמנות לעזוב ולהתחיל מחדש חיים נורמליים. האזור זקוק ליציבות, ולא פחות מכך - את צריכה שקט נפשי".

בגרדיאן הדגישו כי נעשה מאמץ עצום כדי לאמת את העובדה שאכן מדובר בהודעות שנשלחו על ידי הזוג אסד. כתבי העיתון ערכו בדיקות של תוכן האי מיילים מול עובדות ואירועים שאכן התרחשו ויצרו קשר עם עשרה מהאנשים שהיו צד בתכתובות. לדברי הגרדיאן, הבדיקות העצמאיות שבוצעו מוכיחות כי מדובר בתכתובת אותנטית "אך צריך להיות ברור שלא ניתן היה לאמת את תוכנה של כל הודעה והודעה".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''חדשות חוץ''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים