לראשונה: צה"ל מקים "סיירת" קציני שיפוט

חיילים שיבצעו עבירות מיניות קלות יישפטו ע"י משפטנים, קצינים במילואים. הסיבה: נשפטים נקמו במפקדיהם באמצעות הגשת תלונות כזב

חנן גרינברג | 2/4/2012 7:55 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: צה"ל, משפטנים
מפקדים בצבא לא ישפטו עוד את פקודיהם בעבירות על רקע מיני, וזאת עקב תופעה אשר קיימת בצה"ל ומדאיגה את הפיקוד הבכיר: פקודים שהועמדו לדין בפני מפקדיהם נקמו בהם באמצעות תלונות אנונימיות.
חיילות
חיילות צילום: אלי דסה


החלטה זו אושרה באחרונה על ידי הרמטכ"ל בני גנץ, כחלק מרפורמה בתחום הזה, הנחשב רגיש במיוחד. את מקומם של המפקדים כשופטים ימלאו קציני שיפוט במילואים, בדרגת אלוף משנה, שרק להם תהיה הסמכות להכריע במקרים של העמדה לדין משמעתי. בימים אלה מקים צה"ל מאגר של קצינים במילואים שיבצעו את עבודת השיפוט.

"העברת סמכות השיפוט, במיוחד בתלונות שעניינן עבירות על רקע מיני, בהן על פי רוב אין ראיות אובייקטיביות אלא מדובר ב'מילה נגד מילה', לידי משפטנים במילואים שהוכשרו לכך במיוחד ואינם חשופים לחיי היומיום ביחידה, עשויה למנוע את המשך התפשטות תופעת הנקמה והאיום על קציני השיפוט", מסביר עו"ד שלומי רכבי, שטיפל באחרונה בכמה מקרים של קציני שיפוט שמצאו את עצמם על דוכן הנאשמים לאחר ששפטו את פקודיהם.

כ-150 תיקי דין משמעתי בתחום עבירות המין נידונים בצה"ל מדי שנה. לרוב מדובר בחיילים בשירות חובה, אך גם בנגדים ובקצינים, שעומדים לדין בגין הטרדות מיניות לסוגיהן. כאשר מדובר בעבירות חמורות כגון אונס, נידון התיק בבית דין צבאי מול הרכב של שלושה שופטים, אולם במקרים רבים אחרים מחליטה הפרקליטות להסתפק בדין משמעתי.

לרוב מדובר במעשיים מינוריים לכאורה בסולם העבירות, כגון התנהגות שאינה הולמת, כאשר החשוד והקורבן הם במעמד דומה, אירועים שיש בהם ספק להסכמה וכו'.
" תופעה מסוכנת"

בצה"ל הבינו שחייבים לחולל שינוי משום שלא מעט הליכים בוטלו בדיעבד בגלל חוסר בקיאותם של קציני השיפוט שאינם עוסקים בנושא מדי יום ועקב חששם כי בעתיד ינקמו בהם. מאגר השופטים, שהליך השלמתו יסתיים בקרוב, אמור כעת לתת פתרון לבעיה.

"הם יהיו הסיירת של צה"ל שתילחם בעבירות המין", אומר גורם צבאי. "ברור שכולנו מקווים שתהיה להם כמה שפחות עבודה".

"נתקלנו בתופעה מסוכנת של חיילים המנצלים את יכולתם להתלונן נגד מפקדיהם בניסיון להשיג הקלות בהליכים משמעתיים או לשריין את עצמם מפני סמכותו של המפקד", אומר עו"ד רכבי.

כדוגמה לבעיה ציין עו"ד הרכבי כי באחרונה איימה חיילת,

באמצעות אביה, להגיש תלונה על הטרדה מינית נגד קצין השיפוט אם לא יבטל את העונש שגזר עליה. לאחר שקצין השיפוט סירב לבטל את העונש, אכן הוגשה נגדו תלונה.

"על המערכת הצבאית בכלל, והפרקליטות הצבאית בפרט, לוודא כי כל קציני השיפוט, גם בעבירות שאינן על רקע מיני, זוכים להגנה מפני תלונות שווא ומפגיעה שלא כדין בשמם הטוב, במסלול שירותם ובפרנסתם", מדגיש עו"ד רכבי.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מטפל במלוא החומרה בעבירות על רקע מיני ורואה חשיבות גדולה בבירור יסודי של טענות לביצוע עבירות כאלה ובמיצוי הטיפול בהן, ובמסגרת זאת הותאם אופן הטיפול המשפטי".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים