האיום

נתניהו לאובמה: לא נתקוף באיראן לפני הסתיו

5 ימים לפני חידוש המו"מ על הגרעין האיראני מתבררים הפערים בלוח הזמנים של רה"מ ונשיא ארה"ב. אובמה דרש לא לתקוף עד הבחירות בנובמבר. נתניהו הסכים לתת צ'אנס לדיפלומטיה רק עד הסתיו, מחשש שאחריו חיה"א לא יוכל לפגוע לבדו במתקני הגרעין

אלי ברדנשטיין | 10/4/2012 7:10 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ערב פתיחת המו"מ בין איראן למערב בנוגע לעתיד פרויקט הגרעין שלה, מתגלה לוח הזמנים שהעניק ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארצות הברית ברק אובמה: לדברי מקורות אמריקאיים, נתניהו סירב להתחייב שישראל לא תתקוף את איראן עד הבחירות לנשיאות בנובמבר 2012 והסכים להמתין עם פעולה צבאית ישראלית רק עד הסתיו הקרוב.

לקראת השיחות: כתבות נוספות בנושא איראן
- נתניהו: איראן משתמשת בשיחות כדי לעכב ולהוליך שולל
- אובמה: ארה"ב תסכים לתכנית גרעין אזרחית באיראן
- איראן דוחה דרישות המערב: "לא נסגור את המתקן ליד קום"

מה הם תיאמו? נתניהו ואובמה
מה הם תיאמו? נתניהו ואובמה צילום: אבי אוחיון, לע"מ
ביום שבת יתחדשו באיסטנבול המגעים על תוכנית האטום של טהרן בנוכחות נציגי שש המעצמות הגדולות. לדברי אותם מקורות, במהלך פגישתו בוושינגטון עם הנשיא אובמה לפני כחודש הסכים נתניהו לתת זמן לדיאלוג עם איראן, כמו גם לסנקציות שצפויות להחריף בקרוב.

עם זאת, נתניהו לא התחייב להמתין עם פעולה התקפית נגד מתקני הגרעין עד אחרי הבחירות לבית הלבן, שיתקיימו בעוד כחצי שנה. נתניהו סבור שאחרי הסתיו ייכנסו מתקני הגרעין באיראן ל"מרחב החסינות" מפני פגיעה ישראלית, וישראל תאבד את עצמאות ההחלטה לפעולה צבאית.

דובר הבית הלבן ג'יי קרני התייחס אתמול לזמן שנותר בידי איראן לקראת פתיחת שיחותיה עם המעצמות ואמר: "החלון נסגר, הזמן עבור טהרן הוא לא בלתי מוגבל כדי להוכיח שהיא מוותרת על שאיפות הגרעין הצבאי שלה." קרני הוסיף כי הנשיא אובמה כבר הבהיר ש"באיראן צריכים להתייחס לשיחות הללו ברצינות".

קרני הדגיש כי "יש דאגה גוברת ברחבי העולם מאיראן גרעינית. הנשיא אובמה הבהיר שזו מדיניותו: למנוע מאיראן נשק גרעיני". עם זאת, הבהיר כי "עדיין זמן ומרחב לפתרון דיפלומטי. פתרון כזה הוא הטוב ביותר, אבל חיוני למדוד את הכוונות האיראניות במעשים ולא במילים. השיחות הללו הן הזדמנות של איראן לצאת מהסנקציות והבידוד".

לדברי קרני, בראש סדר העדיפויות ניצבת המטרה להביא את איראן להפסיק את פעולות העשרת האורניום לרמה של 20 אחוז, אך הדגיש ש"השורה התחתונה" היא שאיראן תחליט לנטוש כליל את שאיפותיה הגרעיניות ותעצור את כל פעולות העשרת האורניום שמאפשרות הרכבת פצצה גרעינית.
צילום: אי-פי
''החלון נסגר'', מתחם גרעין באיראן צילום: אי-פי
"מרחב חסינות" אחר

למרות ההבנה שהושגה בין המנהיגים באשר לתנאים שיש לדרוש מהנציג האיראני בשיחות עם המעצמות, במסדרונות הממשל האמריקאי מורגשת עצבנות ערה מאוד מאפשרות של תקיפה ישראלית, אם השיחות עם טהרן ייכשלו ולמרות הסנקציות לא יוכלו להפסיק כליל את תוכנית הגרעין הצבאית של איראן.

פקידים אמריקאים חשים מורת רוח רבה ממה שהם מכנים "הניסיון הישראלי לכפות על ארצות הברית את לוח הזמנים הצבאי שלה לפעולה באיראן."

כידוע,

לוח הזמנים הישראלי שונה מזה האמריקאי וקשור ב"מרחב החסינות" של מתקני הגרעין האיראניים. כך, ככל שעובר הזמן, טהרן מבצרת יותר ויותר את מתקני הגרעין שלה, כך שיהיו חסינים מפני תקיפה.

לוח הזמנים השונה נעוץ בעיקר בהבדלים ביכולות הצבאיות של ישראל וארצות הברית. "ישראל חוששת לאבד את עצמאותה באשר לתקיפה צבאית, אם איראן תיכנס ל'מרחב החסינות,' ולהפוך תלויה באמריקאים," אמרו מקורות מדיניים בירושלים.

מסר מיורש העצר האיראני

פקיד אמריקאי בכיר הודה בשיחה עם מעריב כי מרבית זרועות הממשל האמריקאי מתנגדות לתקיפה צבאית באיראן, לרבות הפנטגון. הפקיד הוסיף כי המגמה החדשה בממשל האמריקאי היא לצמצם ככל הניתן מעורבות של כוחות צבאיים, בעיקר כוחות קרקע, בזירות לחימה מחוץ לשטחי ארצות הברית.

נושאת המטוסים האמריקאית ''אברהם לינקולן'' במי המפרץ הפרסי
נושאת המטוסים האמריקאית ''אברהם לינקולן'' במי המפרץ הפרסי צילום: רויטרס
ולמרות זאת, גילה הפקיד כי אחת האפשרויות שעלו בפנטגון למקרה שיהיה צורך להגיב בכוח, היא שימוש בכוח ימי. תוכנית המגירה הזו נראית רצינית לנוכח כניסתה של נושאת מטוסים שנייה למפרץ הפרסי אתמול, צעד שאמור להבהיר לאיראנים כי הזמן למשחקים הולך ואוזל.

מי שאמורה להעביר את המסר הזה היא נושאת המטוסים "אנטרפרייז," שהצטרפה לאחותה "לינקולן" במימי המפרץ. כפי שהדגישו מפקדי הצי האמריקאי באזור, ההחלטה לשלוח את שני כלי המלחמה האדירים לאזור הרגיש באותו זמן נחשבת צעד נדיר; זו הפעם הרביעית בלבד שהדבר קורה בעשר השנים האחרונות.

בתוך כך, העניק אתמול יורש העצר האיראני ראיון טלוויזיוני נדיר, בו הציע לישראל שיתוף פעולה עם האופוזיציה האיראנית. "הצאצאים של כורש והמלכה הפרסית אסתר זקוקים לעזרתכם," פנה הנסיך רזה פהלווי למקבלי ההחלטות בירושלים בראיון לחדשות 10 "המשטר הנוכחי טוטליטרי יותר מהסובייטים, פאשיסטי יותר מגרמניה הנאצית וגזעני יותר משלטון האפרטהייד, והעולם רוצה לשאת ולתת איתו?".

 פהלווי הוא בנו של השאה האחרון של איראן, שגלה מהמדינה בעקבות המהפכה האיסלאמית ועקב חזרתו של האייתוללה חומייני למדינה. למשפחת המלוכה היה קשר חם עם מדינת ישראל, ובעיני תומכי המלוכה באיראן ומחוצה לה נחשב הנסיך פהלווי לשליט הלגיטימי המיועד של איראן. בימים אלה הוא מנסה לייסד תנועה שתאגד יחדיו את כל ארגוני האופוזיציה האיראנית.

פהלווי התייחס גם לכך שהמשטר האיראני עדיין איתן ואמר כי "אסור לנקות את המערב מאחריותו," משום ש"המערב רצה במשך שנים רבות לעשות עסקים עם איראן. עכשיו הם אומרים: אם המו"מ ייכשל, ניאלץ להפציץ, אבל יש דרך שלישית - לא משא ומתן ולא מלחמה. צריך לגייס את הצבא החזק ביותר שכבר נכון למשימה של הפלת השלטון, למען האיראנים".

הנסיך הוסיף בראיון כי אם היה יושב "פנים אל פנים מול פרס ונתניהו", היה אומר להם כי האופוזיציה באיראן זקוקה לסיועה של מדינת ישראל - ושל כל האומות הדמוקרטיות - כדי להפיל את השלטון, אך תקיפה באיראן "תשרת רק את חמינאי וחבורתו". "העם האיראני נלקח בן ערובה על ידי כת דתית", אמר הנסיך. "אם מטוס נחטף, האם תהרגו את הנוסעים"? שאל.

צילום: אי-פי-איי
''טוטליטרי מהסובייטים, פאשיסטי מגרמניה הנאצית וגזעני מהאפרטהייד'' צילום: אי-פי-איי
בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פוליטי/מדיני''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים