מזיכרון לעצמאות: טקס הדלקת המשואות נפתח בהר הרצל

אירועי יום הזיכרון שננעלו בקריאת יזכור ובהעלאת הדגל לראש התורן, נתנו את האות לפתיחת חגיגות 64 שנה לעצמאות ישראל. הטקס מתקיים השנה בצל האסון בו נהרגה קצינת צה"ל הילה בצלאלי בחזרות לאירוע. הוריה ישיאו משואה לצד יו"ר הכנסת

יוסי אלי | 25/4/2012 19:45 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הערב, עם צאת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, החל בהר הרצל טקס השאת המשואות לציון פתיחת חגיגות יום העצאות ה-64 למדינת ישראל. יחד עם יו"ר הכנסת ראובן ריבלין עלו להדליק משואה ירון וסיגלית בצלאלי, שאיבדו את בתם, סגן הילה בצלאלי, באסון קריסת גשר התאורה בחזרות לטקס לפני כשבוע.

סיגלית בצלאלי מדליקה את המשואה המרכזית בערב יום העצמאות
סיגלית בצלאלי מדליקה את המשואה המרכזית בערב יום העצמאות 
רק לפני מספר ימים הוחלט כי חרף האסון שגבה את חייה של קצינת צה"ל והביא לפציעת שישה אחרים, יתקיים טקס המשואות המסורתי בכל זאת ברחבת הר הרצל. במרכז ההסברה אמרו כי בשל הנסיבות הטקס הפעם יהיה צנוע יותר מבשנים הקודמות.

אחרי קריאת היזכור ונעילת אירועי יום הזיכרון הועלה דגל ישראל לראש התורן, דבר שבישר על פתיחת חגיגות העצמאות. יו"ר הכנסת ריבלין, מלווה בהוריה הנרגשים של סגן בצלאלי נשא את נאומו.

"עומדות רגלינו על ההר הזה, ברגביו קבורים בנינו ובנותינו, אוהבי החיים ומגיניהם. רק לפני שבוע, נטמנה כאן בהר הזה, סגן הילה בצלאלי, קצינה מבטיחה בחיל הרפואה. הילה שבשמחת החיים שלה, באהבתה לזולת ובמנהיגותה, סימלה את הטוב ואת הנאצל שבישראליות", אמר.
"דור התנחלות היינו, דור התנחלות עודנו"

"ברגע הקשה הזה, שבין קודש הזיכרון לקודש העצמאות, עוד מהדהדת באוזנינו צוואתם של בנינו ובנותינו: התנערי. מעפר קומי. לבשי בגדי תפארתך עמי", אמר. לצד זאת ציין כי גם בשנת העצמאות הזאת "זוכרים אנו, כי דור התנחלות היינו, כי דור התנחלות עודנו". ריבלין אמר כי אל מול מאמצי ההתחמשות של יריבינו ואל מול האסלאם קיצוני הגואה יש להבין "כי טרם באה השעה המיוחלת להניח את חרבנו".

ריבלין תיאר בהמשך את מה שלטעמו מאיים על היציבות בישראל. "האויב הזה הוא הקנאים, האויב הזה הוא הקנאות. המאבק באלה ששורפים מסגדים, איננו בין אנשי שמאל למתנחלים; זהו מאבק בקנאים. המאבק באלה היורקים בפניה של ילדה בת שמונה,

איננו מאבק בין חילונים לחרדים. זהו מאבק בשוליים קנאיים".

לדבריו, יש להיאבק בכל אלו הקיצונים המפרים את החוק ומהווים סיכון חברתי וקיומי. "אני יודע, שמדינת ישראל עדיין איננה דבר מובן מאליו; שדגל ישראל המונף כאן על ההר, איננו דבר מובן מאליו. ולכן בעת הזאת, כשלרגלינו מונחות שאלות היסוד של קיומנו כאן, עלינו להיאבק בכל אותם קנאים, מכל המחנות. לפתחנו מונחת האחריות. אני מאמין, שבידנו הדבר".

אחרי הנאום של יו"ר הכנסת עלו בזה אחר זה 12 משיאי המשואות. הנושא המרכזי של הטקס השנה הוא "מים מקור החיים", וכל אחד ממדליקי ומדליקות המשואות שנבחרו מייצג יוזמה ועשייה הקשורים בנושא זה. 

צילום: פלאש 90
סיגלית בצלאלי עם ראובן ריבלין בטקס הדלקת המשואות צילום: פלאש 90
מדליקי משואות העצמאות תשע"ב

אסתר אברהם, מטפלת באמצעות הידרותרפיה בנכי צה"ל ובאזרחים נכים. מאיה בראון, תלמידת תיכון מנתניה שזכתה בפרס הראשון בתחרות מדענים ומפתחים צעירים על המצאתה "חיטוי מים באמצעות קרינת השמש". רוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר שבע, שזכתה לשמה על שום באר אברהם, שעל פי המסורת נחפרה במקום על ידי אברהם אבינו כמקור מים חיים בארץ שחונה. דנילוביץ' גם ייצג את תושבי עירו ואת תושבי הדרום בגין עמידתם האיתנה למול התקפות הטרור מעזה.

אלכס ויז'ניצר, יו"ר דירקטוריון חברת המים של ישראל "מקורות", שחוגגת 75 שנה להקמתה. משה כהן, איש קק"ל, מהנדס אזרחי שאחראי על הקמת כ-240 מאגרי מים ברחבי המדינה. ליאור לפבר, תלמידת י"ב בבית הספר ליאו בק בחיפה, מדריכה בתנועת הצופים בשבט צופי-ים שעתידה להתגייס לקורס החובלים היוקרתי של צה"ל.

אורי מורן, מחנך בכפר הנוער על שם מוסינזון בהוד השרון, ששם לנגד עיניו להדריך את תלמידיו לניצול מחזורי המים, לחסכון במים ולשמירה על הקרקע. הרצל נאור,  מומחה בהידרולוגיה שימושית שריכז במשך עשרות שנים את פיתוח מקורות המים באזור הערבה. אורית סקוטלסקי, דוקטורנטית בתחומי אקולוגיה ומדיניות סביבתית, ומרכזת את תחום המים בגף לשימור הסביבה בחברה להגנת הטבע.

שלמה צוויפלר, חקלאי מהוד השרון שהנהיג שיטות השקיה  אשר מנעו בזבוז של מים. הוא חינך חקלאים ובני נוער לחסכון במים. פרופ' מנחם רבהון, איש אקדמיה ומדען בעל שם בארץ ובעולם בתחום שיפור איכותם של מי קולחין, מי שפכים ושיטות סינון. ד"ר חנה רוזנפלד, מדענית תושבת אילת, מנהלת את המרכז לחקלאות ימית באילת, מומחית בתחום רביית דגים. גיורא שחם, מנתח מערכות מים, שתכנן את פרויקט ההצפה מחדש של עמק החולה ויצירת האגמון.

צילום: פלאש 90
שר החוץ אביגדור ליברמן בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל צילום: פלאש 90
ערב יום העצמאות 2012: בישראל כמעט 8 מיליון תושבים

ערב יום העצמאות ה-64 חיים בישראל 7.9 מיליון בני אדם. בינואר הקרוב יגיע מספרם ל-8 מיליון. על פי ההערכות המומחים, עד 2025 תזנק האוכלוסייה בישראל ל-10 מיליון וב-2060 תגיע אף ל-20 מיליון תושבים. מיום העצמאות שעבר נולדו בישראל 162 אלף תינוקות ונפטרו 39.5 אלף איש.

מנתוני השנה עולה כי ישנה ירידה משמעותית במספר היהודים שהגיעו ארצה מהתפוצות. בעוד שבשנה שחלפה הגיעו לישראל 19.5 אלף עולים, בשנה שקדמה לה הגיעו ארצה 24 אלף עולים. מדובר בירידה של 19 אחוז.

מספר ה"יורדים" מהארץ, לעומת זאת, צנח ב-35 אחוז: רק 7.7 אלף ישראלים ירדו מהארץ מאז יום העצמאות הקודם, לעומת 12 אלף ישראלים יורדים בשנה שקדמה.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים